Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
M23

Historyczny rozwój czasu wolnego

Rekomendowane odpowiedzi

M23   

Witam,

przejrzałam forum, a właściwie starałam się, ale nie udało mi się znaleźć tego co potrzebuję.

W tym dziale, co prawda, oferujecie pomoc przy pracach domowych, a ja potrzebuję pomocy w trochę "szerszym zakresie". No, ale do rzeczy.

Piszę pracę licencjacką na temat rozwoju czasu wolnego. Czyli od czasów starożytnych aż do dnia dzisiejszego. Potrzebuję pomocy, Waszej. Szukam źródeł. Książek, w których mowa o kulturze, zwyczajach, obyczajach, co robiono w poszczególnych epokach, kiedy np. nie pracowano w polu, kiedy ludność posiadała czas wolny od pracy, obowiązków, zarówno domowych jak i zawodowych, o ile można się tak wyrazić w przypadku np. baroku. Obecnie przebywam " w baroku" właśnie. Dopiero co zaczynam, nie dawno skończyłam z renesansem.

Czego oczekuję? Proszę Was, żebyś, bazując na własnej pamięci i wiedzy, w miarę możliwości podali mi tytuły książek, które Waszym zdaniem mogą mi się przydać. Na chwilę obecną szukam książek dotyczących czasów baroku, ale jeżeli możecie mi pomóc przy renesansie to będę wdzięczna. Interesują mnie wszelkie formy aktywności fizycznej, co robiono, jak się bawiono.. architektura, malarstwo- nie. Praca nie, czas wolny jak najbardziej tak.

Liczę na Waszą pomoc. Internet wcale mi nie pomaga, a wielu rzeczy nie da się "wygoglować".

Z góry dzięki.. no i czekam na Wasz odzew. :)

Aha. Mogę dorzucić do dyskusji mój plan pracy, jeżeli to ma komuś pomóc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli historia leserstwa

Mogę dorzucić do dyskusji mój plan pracy, jeżeli to ma komuś pomóc.

Mnie ciekawi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
M23   

Poglądy Jana Amosa Komeńskiego czy (wcześniejszego) Vittorino da Feltre?

dzięki za tak szybką odpowiedź. Ale mnie nazwiska nic nie powiedzą, chociaż zerknęłam do sieci kimże są Ci panowie. Ja potrzebuję konkretnych tytułów, konkretnych podpowiedzi. Bo przyznam szczerze, że już sama nie wiem pod jakim kątem mam szukać książek. Proszę, pomóżcie mi.

Leserstwa? Nie pomyślałabym o tym w ten sposób. : ) Szukam bardziej informacji o aktywnym sposobie spędzania czasu. A im bardziej się w ten temat zagłębiam tym bardziej staje się to interesujące.

Dodaję zatem mój dosyć ogólny plan pracy. Aha. Dodam, dla rozwiania wątpliwości, że nie studiuję historii, ani niczego co by się z historią wiązało. Na dodatek nawet nie lubię historii, a piszę pracy pod tym kątem. Zabawne. Ale tak sobie wybrałam.

plan pracy dyplomowej01.pdf

Edytowane przez M23

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Czyli bardziej akcent na sposoby wykorzystania niż aspekt ilościowy. A ten ma niewątpliwie związek z wydajnością pracy, pogodą, statusem społecznym. I pasikonikami, czyli pasożytami na pracy innych.

A leserstwo jak najbardziej na plus. Postęp techniczny głównie jest dziełem leni.

A z tą pogodą. Jak zmieniły się warunki pogodowe w baroku względem poprzedniej epoki ?

No i czy w klasyku czyli Braudelu nic nie ma ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
M23   

Czyli bardziej akcent na sposoby wykorzystania niż aspekt ilościowy. A ten ma niewątpliwie związek z wydajnością pracy, pogodą, statusem społecznym. I pasikonikami, czyli pasożytami na pracy innych.

A leserstwo jak najbardziej na plus. Postęp techniczny głównie jest dziełem leni.

A z tą pogodą. Jak zmieniły się warunki pogodowe w baroku względem poprzedniej epoki ?

No i czy w klasyku czyli Braudelu nic nie ma ?

Tak, zdecydowane tak dla sposobu wykorzystania tego czasu. Status społeczny niewątpliwie miał ogromny wpływ na formy spędzania czasu wolnego. To ile ludność miała czasu, jakie pomysły, żeby ten czas wykorzystać, jakie możliwości. Przekonałam się o tym przygotowując podrozdziały dot. starożytności i średniowiecza.

Czyli lenistwo prowadzi do rozwoju? Hm... jakby się nad tym dobrze zastanowić..

O pogodzie kompletnie nie pomyślałam. Kurcze.

Chodzi o Fernanda Braudela? Zaraz poszukam jego książki. Zrobię odsiew i sprawdzę co mi się przyda do pracy. Swoją drogą, wpis jest jeden, za który dzięki wielkie, a mój plan pobrało aż 8 osób. Co więc z resztą wpisów?

Mały dopisek. Sprawdziłam kim jest wymieniony pan. Jeżeli mowa o Fernandzie Braudel, francuskim historyku to mam pewne zastrzeżenie. On się urodził w 1902 roku, a to już są czasy bardzo blisko obecnych. A mnie są potrzebne źródła dotyczące mniej więcej okresu od XVI w. do początków XVIII w., czyli ten okres w którym mniej więcej, plus minus wypada barok właśnie. Zgodnie z moim planem pracy. Bardziej będę się rozwodzić w kolejnych pracach, które będę pisać. : )

Edytowane przez M23

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a mój plan pobrało aż 8 osób. Co więc z resztą wpisów?

A bo niektórzy zajrzeli do tego z czystej, prozaicznej ciekawości. :rolleyes:

Żeby znaleźć coś o sposobie spędzania wolnego czasu to chyba najlepiej i najłatwiej przelecieć się po pamiętnikach z czasów właściwych. Pamiętniki Paska, Ossolińskiego itp. Kitowicza "Opis obyczajów" na pewno coś z tego wygrzebiesz, może nie będzie to kopalnia wiedzy ale coś znaczącego. Oczywiście będzie to mocno jednostronne, szlachta i magnateria.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Sprawdziłam kim jest wymieniony pan. Jeżeli mowa o Fernandzie Braudel, francuskim historyku to mam pewne zastrzeżenie. On się urodził w 1902 roku, a to już są czasy bardzo blisko obecnych. A mnie są potrzebne źródła dotyczące mniej więcej okresu od XVI w. do początków XVIII w., czyli ten okres w którym mniej więcej, plus minus wypada barok właśnie. Zgodnie z moim planem pracy. Bardziej będę się rozwodzić w kolejnych pracach, które będę pisać.

On podaje gęsto i często przypisy biograficzne, więc może tam coś znajdziesz.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
M23   

A bo niektórzy zajrzeli do tego z czystej, prozaicznej ciekawości. :rolleyes:

Żeby znaleźć coś o sposobie spędzania wolnego czasu to chyba najlepiej i najłatwiej przelecieć się po pamiętnikach z czasów właściwych. Pamiętniki Paska, Ossolińskiego itp. Kitowicza "Opis obyczajów" na pewno coś z tego wygrzebiesz, może nie będzie to kopalnia wiedzy ale coś znaczącego. Oczywiście będzie to mocno jednostronne, szlachta i magnateria.

Dobry pomysł. Dziękuję za wskazówki :) A że jednostronne.. cóż. Lepsze to niż nic. To mnie też zadowoli : )

Sprawdziłam kim jest wymieniony pan. Jeżeli mowa o Fernandzie Braudel, francuskim historyku to mam pewne zastrzeżenie. On się urodził w 1902 roku, a to już są czasy bardzo blisko obecnych. A mnie są potrzebne źródła dotyczące mniej więcej okresu od XVI w. do początków XVIII w., czyli ten okres w którym mniej więcej, plus minus wypada barok właśnie. Zgodnie z moim planem pracy. Bardziej będę się rozwodzić w kolejnych pracach, które będę pisać.

On podaje gęsto i często przypisy biograficzne, więc może tam coś znajdziesz.

Fakt. Kilka źródeł znalazłam. Zresztą przy pisaniu pracy źródła w książkach są bardzo przydatne.

Bardzo mi pomogliście. Dzięki wielkie. : ) Bibliografię powiększyłam o 4 książki, także nie jest źle. Mam też punkt zaczepienia do kolejnych epok.

Piszę własnie pracę i opierając się na źródłach mam wrażenie, że aktywność fizyczna powstała jakieś 40-60 lat temu. A wcześniej tylko karczmy, picie piwska, bale maskowe, no ewentualnie jakieś tam polowanka... A tak to nic. Albo święta religijne wyznaczające czas wolny albo .. nie wiem co. Rycerstwo miało jakaś tam aktywność fizyczną, a tak to ja nie wiem.. marnie to widzę.

Edytowane przez M23

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Dziękuję za wskazówki :)

Nie ma za co.

aktywność fizyczna powstała jakieś 40-60 lat temu. A wcześniej tylko karczmy, picie piwska, bale maskowe, no ewentualnie jakieś tam polowanka...

No, polowanka do dosyć wyczerpująca aktywność fizyczna, mamy szermierkę, jazdę konną...

Początki turystyki i alpinizmu to XVIII wiek, najwyższy szczyt Alp został zdobyty w 1786.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zerknąć do opisu obyczajów uczynionego przez Łukasza Gołębiowskiego, zwłaszcza do tomu III pt. "Gry i zabawy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
M23   

Warto zerknąć do opisu obyczajów uczynionego przez Łukasza Gołębiowskiego, zwłaszcza do tomu III pt. "Gry i zabawy".

Nie zapomnę o nim w takim razie.

No dobrze. Polowania, turnieje w średniowieczu. Coś tam było. Ale mam wrażenie, że ten temat potraktowano dosyć.. pobieżnie. Chociaż może to kwestia tego, że ja dotarłam do nie wielu źródeł, co jest bardzo możliwe..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
M23   

Tak na marginesie to Gołębiowski nie pisał o średniowieczu, skupiał się raczej na innej epoce.

Tym lepiej dla mnie. Średniowiecze mam już dawno za sobą i nie mam siły wracać do tamtych czasów.

Czy manufaktury można zaliczyć już do oświecenia? Czy bardziej do XIX wieku, a co za tym idzie do epoki następującej po oświeceniu?

Edytowane przez M23

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie rozumiem czemu trzymasz się epok wziętych z rozwoju kultury?

Wprowadzasz we własną pracę chaos terminologiczny, raz masz barok, tudzież oświecenie... a za chwilę wiek XIX. Albo jedno albo drugie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.