Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Łuck 1916r.

Recommended Posts

Andreas   

Wprawdzie temat ten dotyczy tylko fragmentu niewątpliwie większego wydarzenia historycznego, jaką była ofensywa Brusiłowa, ale z drugiej strony jednak sądzę, że warto na ten temat porozmawiać.

"4 czerwca (1916 roku), generał rosyjski Brusiłow rozpoczął ofensywę, nazwaną potem jego imieniem (był jedynym dowódcą, którego imię nosi cała kampanja I Wojny Światowej), przeciwko Austro-Węgrom. Miała ona na celu wspomożenie Włochów zaatakowanych w ofensywie pod Asiago, a także obrońców Verdun*. Atak zsynchronizowano z działaniami wojennymi na Zachodzie. Brusiłow uzyskał pożądany efekt zaskoczenia (armiom zabroniono widocznego grupowania sił i wstępnego ostrzału artyleryjskiego przed atakiem), co przyczyniło się do sukcesu Rosjan. Cztery (7, 8, 9 i 11) armje rosyjskie (na całej długości frontu, a nie skoncentrowane w jednym punkcie, jak to robiono zazwyczaj) na odcinku Łuck*-Tarnopol*-Czerniowce* przeprowadziły niespodziewany atak. Do 20 czerwca Rosjanie wzięli 200.000 jeńców. Armja rosyjska zaczęła posuwać się w kierunku Rumunji. Duży obszar ataku Rosjan wymagał użycia licznych sił, w związku z czym rezerwy były bardzo małe. 19 lipca Rosjanie przekroczyli Karpaty i zagrozili Węgrom, 23 lipca przedarli się przez niemieckie linje w okolicach Rygi*. 28 lipca zajęli Brody* (60 km na północ od Tarnopola*)."

Zatem, co sądzicie o tej bitwie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Rezerwy byly male ale to Brusilow od poczatku musial brac pod uwage gdyz zostal poinformowany przez Aleksiejewa, ze moze liczyc tylko na sily swojego frontu. W sumie Rosjanie sami byli zaskoczeni swoim powodzeniem i nie zdolali go rozwinac. Posilki byly za male i nadchodzily zbyt wolno (uboga siec drogowa i kolejowa), a te ktore nadeszly ledwie wystarczaly na obsadzeni dodatkowych kilometrow wydluzajacego sie frontu.

Do tego Front Zachodni (sasiedni) przespal cala sprawe i Niemcy mogli wydzielic swoje rezerwy i uratowac sojusznika.

W sumie, ofensywa straconej szansy. (Z polskiego punktu widzenia to moze i dobrze...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.