Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lancaster

Pułkownik Redl

Rekomendowane odpowiedzi

Czytać się czyta; ja na ten przykład wciąż nie zostałem przekonany co do jego narodowości (pochodzenia).

Przecież możesz założyć nowy temat o organizacji, zwyczajach armii wielonarodowej na przykładzie Armii Austro-Węgierskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czytać się czyta; ja na ten przykład wciąż nie zostałem przekonany co do jego narodowości (pochodzenia).

Przecież możesz założyć nowy temat o organizacji, zwyczajach armii wielonarodowej na przykładzie Armii Austro-Węgierskiej.

Kwestie narodowości Redla dałem pod osąd Kolegów z bratniego Forum , może się pojawią nowe fakty , jak znalazłeś Wiedeń w odniesieniu do rodziny Pułkownika ?

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=89448&hl=

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To tylko informacja gdzieś rzucona na jakimś forum, zatem do zweryfikowania.

A by jeszcze zamieszać, to informacja o ojcu - jako zawiadowcy też nie jest pewna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To tylko informacja gdzieś rzucona na jakimś forum, zatem do zweryfikowania.

A by jeszcze zamieszać, to informacja o ojcu - jako zawiadowcy też nie jest pewna.

?????? To zmieszałeś , kto twierdzi ze zacnym urzędnikiem kolejowym nie był ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Накануне Первой мировой войны дело полковника австрийского Генерального штаба Редля стало самым сенсационным из всех шпионских дел. Информация о предательстве этого высокопоставленного чиновника отличалась завидным разнообразием, что нередко приводило к самым настоящим недоразумениям. И конечно же, официальной версии, предоставленной австро-венгерскими властями, не верил никто, но зато даже самые фантастические имели колоссальный успех. Ситуация не прояснилась и в наши дни, так что впору сейчас говорить о самой настоящей загадке ХХ века.

…Альфред Редль, согласно одним версиям, родился в семье скромного аудитора гарнизонного суда в городе Лемберге (Львове), согласно другим - железнодорожного служащего в Комароме в Чехии. Существуют и другие, не менее правдоподобные версии, однако мы будем придерживаться самых распространенных. В пятнадцать лет будущий предатель стал учеником кадетского корпуса, затем блестяще закончил офицерское училище и вскоре был зачислен в Генеральный штаб. В 1900 году, уже в чине капитана, Альфреда Редля командировали в Россию для "…усовершенствования в языке и изучения обстановки". Насколько успешно он справился с полученным заданием, говорит его повышение по службе - Редль был назначен помощником начальника разведывательного бюро Генерального штаба генерала барона Гизля фон Гизлингена, который поручил ему возглавить агентурный отдел бюро, отвечавший за контрразведывательные операции.

…Естественно, новоиспеченным начальником австро-венгерской контрразведки тотчас заинтересовалась русская разведка. Узнав о новом назначении Редля и сопоставив это с его характеристикой и некоторыми другими данными (как, например, склонность к гомосексуализму, расточительность и прочие минусы), руководитель русской военной разведки Варшавского военного округа полковник Батюшин поручил одному из вербовщиков задание завербовать Редля. Вербовка прошла успешно, а иначе и быть не могло - Редль настолько сильно нуждался в средствах, что ему было все равно, интересам какой державы служить.

/za:

http://macbion.narod.ru/spies/redl0.htm

/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na bratnim Forum , padły glosy ze Niemiec lub "Austriak "( czyli Niemiec) :huh:

Jedyne czego się obawiam ze pewien zwolennik Wielkiej Ukrainy po Kraków ( najlepiej pod rządami Habsburgów ) tropem tematu tu zajrzy , przeczyta moje oceny pod adresem jego ukochanej Monarchii i skończy się karczemna awanturą ( jak niemal zawsze ) .

Ale odnośnika na Historie nie podałem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No dobrze zostawiamy sprawę narodowości Pułkownika bez rozstrzygnięcia i wracamy do pierwotnego zagadnienia , zdrajca czy ofiara prowokacji ?

Po "zdemaskowaniu" Pułkownika ( sama akcja tej operacji , w pewnych momentach przypomina kiepski scenariusz filmowy niż rzeczywistą akcje kontrwywiadu ) , w nocy zbiera się "komisja " ( kto ja upoważnił , i do czego , kto desygnował jej członków ? ) , która powodowana podobno słowami Najjaśniejszego Pana "...Załatwić tak, by nikt się nie dowiedział..." daje szpiegowi bron i czas na honorową śmierć ( ten może nawet pisać dowolnie wybrane listy pożegnalne ) . Po samobójczej śmierci Redla , cud i niewidy , żydowski dziennikarz z Pragi Egon Erwin Kisch znikąd się o całej "aferze "dowiaduje i publicznie ja ogłasza .

Można by powiedzieć , kretyńska Monarchia - kretyńskie reguły , gdyby nie to ze Austriaków , aż o tak wielki idiotyzm bym nie posądzał , mamy oto szpiega ( faktycznego szefa kontrwywiadu ) z szerokim dostępem do najbardziej strzeżonych informacji państwa i jego sojuszników ( Niemiec ) i co , nawet go nie przesłuchujemy ? Nie chcemy się dowiedzieć czy działał sam ? Nie interesuje nas co i kiedy wrogowi wydał ? Dziwi to Kolegów , mnie także .

Inna sprawa , chcemy utrzymać sprawę w tajemnicy , wiec miast upozorować wypadek , dajemy szanse na "śmierć honorową " , a szczegóły afery wkrótce zna cały kraj i zagranica .

Cuchnie mi ta sprawa , cuchnie prowokacjami , w kiepskim naddunajskim stylu .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie rozstrzygając kwestii narodowości i wiarygodności informacji, to Ryszard Świątek w "Lodowa ściana: sekrety polityki Józefa Piłsudskiego 1904-1918" podaje: "syn Franza i Mathildy Redl. Ojciec pochodził z Wiednia (ur. 1820 w Wiedniu-Mariahilf)".

Co do informacji o domu (z posta nr 5) to warto zauważyć, że oprowadzający powiada: "rzekomo". No i komentarz pod filmikiem zdaje się być błędny.

A co z losem jego sześcioro rodzeństwa?

Jeden z braci poszedł również "pod pagony", jeden miał być architektem, kolejny prawnikiem, jeden poszedł w ślady ojca, obie córki miały zostać nauczycielkami.

żeby nie było lancasterze, że zapominam o twych tematach

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.