Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarno

Matura rozszerzona, podręczniki

Rekomendowane odpowiedzi

Jarno   

Uczę się do rozszerzonej za rok i na początku stwierdziłem, że będe czytał książki historyczne.

Ale rozmawiałem ostatnio z historykiem, który powiedział, że najlepiej kożystać z podręczników.

Książki są po prostu zbyt czasochłonne. Zastanawiam się tylko czy z podręczników da się nauczyć

niektórych bardziej szczegółowych, jakby poza "programem" informacji.

Proszę o podanie najlepszych podręczników, repetytoriów. Z góry dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kopia mojej wypowiedzi z podobnego tematu. Na przyszłość radzę skorzystać z opcji "szukaj" lub po prostu poświęcić chwilę czasu i przejrzeć podfora.

Przede wszystkim polecam 3 książki Mariana Toporka:

"Historia powszechna w pigułce",

"Historia powszechna 1945-1998",

"Historia Polski".

Wszystko bardzo zwięźle i fajnie podane. W sam raz na powtórkę przed

sprawdzianami, czy nawet do przeczytania tuż przed maturą, bo książki

nie są grube. Trzeba jednak uważać, bo zdarzają się błędy w datach.

Sam przygotowując się do matury przeczytałem:

Maria Jaczynowska, Anna Mączakowa, Witold Tyloch, "Historia

Starożytna", Warszawa 1974.

Tadeusz Manteuffel, "Historia Powszechna. Średniowiecze", Warszawa 2007.

Zbigniew Wójcik, "Historia Powszechna. Wiek XVI-XVII", Warszawa 2008.

Jerzy Wyrozumski, "Historia Polski do 1505 r.", Warszawa 1982.

Józef Gierowski, "Historia Polski 1505-1764", Warszawa 1985.

Józef Gierowski, "Historia Polski 1764-1864", Warszawa 1985.

Niestety na Rostworowskiego i

Żywczyńskiego brakło czasu. Co do historii XX wieku wybór jest duży: Roszkowski, Paczkowski, Czubiński, Batowski etc. Ponadto polecam podręczniki z Nowej Ery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Maria Jaczynowska, Anna Mączakowa, Witold Tyloch, "Historia

Starożytna", Warszawa 1974.

Synteza ta, obecnie ma małą wartość, jako podręcznik. Lepszy pod względem faktografii, jak i jasności wykładu, jest Marc Van De Mieroop,Historia starożytnego Bliskiego Wschodu, ok. 3000-323 p.n.e, a także synteza całej starożytności Adama Ziółkowskiego.

Tadeusz Manteuffel, "Historia Powszechna. Średniowiecze", Warszawa 2007.

Manteuffel obecnie również jest nieaktualny. Jeśli chodzi o faktografię to Benedykt Zientara, a jasność wykładu i procesy przyczynowo-skutkowe to Roman Michałowski.

Jerzy Wyrozumski, "Historia Polski do 1505 r.", Warszawa 1982.

Podręcznik ten, jest zbyt skrótowy, pomija pewne kwestię, a także zbyt uogólnia. Faktografii w gruncie rzeczy to bardzo mało, lecz myślę, że na początek Wyrozumski wystarczy, chociaż polecam podręcznik Stanisława Szczura.

Oczywiście kolega Jarno sam wybierze literaturę, ja tylko dodałem od siebie kilka uwag, a raczej możliwe wybory.

Warto zapoznać się ze wszystkimi tematami o literaturę, która dostępna jest w tym rozdziale.

Uczę się do rozszerzonej za rok i na początku stwierdziłem, że będe czytał książki historyczne.

Jeśli swoją przyszłość, czy też zainteresowania upatrujesz w historii to oczywiście, czytanie monografii jest słuszną drogą. Lecz, jeśli historią to zło konieczne, przez któe musisz przejść, to zdecydowanie lepszym pomysłem są syntezy i jakieś vademecum (np. Marka Chmaja)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Synteza ta, obecnie ma małą wartość, jako podręcznik. Lepszy pod względem faktografii, jak i jasności wykładu, jest Marc Van De Mieroop,Historia starożytnego Bliskiego Wschodu, ok. 3000-323 p.n.e, a także synteza całej starożytności Adama Ziółkowskiego.

Ta Historia starożytnego... to chyba jednak lekka przesada ;) U mnie do egzaminu ze starożytnej do Bliskiego Wschodu poleca się jedynie odpowiedni rozdział z trojaczków Stępień&Musiał&Jaczynowska. Osobna książka z tego tematu do matury, tym bardziej że historia starożytna na maturze to są absolutne podstawy podstaw, to jak na moje oko zdecydowanie za dużo.

Manteuffel obecnie również jest nieaktualny.

A mimo to dalej polecany na studiach ;)

Podręcznik ten, jest zbyt skrótowy, pomija pewne kwestię, a także zbyt uogólnia. Faktografii w gruncie rzeczy to bardzo mało, lecz myślę, że na początek Wyrozumski wystarczy, chociaż polecam podręcznik Stanisława Szczura.

Nie przesadzajmy, to jest matura, a nie egzamin na studiach. Wyrozumskiego nawet u mnie chociażby prof. Gawlas poleca jako bardzo dobry wstęp do przygotowań do egzaminu ze średniowiecza. Szczur może być ciut za bardzo szczegółowy jak na maturę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cenię sobie uwagi kolegi kalki, jednak to jest tylko (lub aż - jak kto woli) matura :) W kwestii starożytności lepiej jednak sięgnąć do trojaczków, które podał Albinos niźli pozycji Tylocha, Mączakowej i Jaczynowskiej podanej przeze mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

Nie przesadzajmy, to jest matura, a nie egzamin na studiach. Wyrozumskiego nawet u mnie chociażby prof. Gawlas poleca jako bardzo dobry wstęp do przygotowań do egzaminu ze średniowiecza. Szczur może być ciut za bardzo szczegółowy jak na maturę.

Wychodzę z założenia, że osobą, która pyta na forum historycznym o literaturę dotyczącą matury rozszerzonej, szuka obszernych i wyczerpujących publikacji. :) Ale jeśli idziemy na skróty to można się zadowolić Chmajem.

A mimo to dalej polecany na studiach ;)

W Poznaniu stanowczo odradzany przez prowadzących. :D

Ta Historia starożytnego... to chyba jednak lekka przesada ;)

Dlaczego? Grecja i Rzym czasem się trafi na maturze, chociaż jest to bardzo rzadko, a Ziółkowski to obecnie najlepsze opracowanie, a do tego jedna księga traktująca całą Starożytność.

Edit: Słusznie, chodzi o Mieroopa. ;( W takim razie jestem skłonny przystać na tę krytykę.

Nie wiem czy to jest droga na skróty, ale ja jakoś korzystając w zasadzie z samych podręczników licealnych (których miałem kilka), maturę rozszerzoną zdałem i to nie najgorzej.

Nie jest tajemnicą, a wręcz przeciwnie, jest to informacja potwierdzona źródłowo, żeś człek inteligentny i oczytany. Więc problemów mieć nie mogłeś! ;)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Wychodzę z założenia, że osobą, która pyta na forum historycznym o literaturę dotyczącą matury rozszerzonej, szuka obszernych i wyczerpujących publikacji. Ale jeśli idziemy na skróty to można się zadowolić Chmajem.

Nie wiem czy to jest droga na skróty, ale ja jakoś korzystając w zasadzie z samych podręczników licealnych (których miałem kilka), maturę rozszerzoną zdałem i to nie najgorzej.

Dlaczego? Grecja i Rzym czasem się trafi na maturze, chociaż jest to bardzo rzadko, a Ziółkowski to obecnie najlepsze opracowanie, a do tego jedna księga traktująca całą Starożytność.

Kalki, przeczytaj jeszcze raz do którego tytułu odnosił się mój wpis ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarno   

Synteza ta, obecnie ma małą wartość, jako podręcznik. Lepszy pod względem faktografii, jak i jasności wykładu, jest Marc Van De Mieroop,Historia starożytnego Bliskiego Wschodu, ok. 3000-323 p.n.e, a także synteza całej starożytności Adama Ziółkowskiego.

Manteuffel obecnie również jest nieaktualny. Jeśli chodzi o faktografię to Benedykt Zientara, a jasność wykładu i procesy przyczynowo-skutkowe to Roman Michałowski.

Podręcznik ten, jest zbyt skrótowy, pomija pewne kwestię, a także zbyt uogólnia. Faktografii w gruncie rzeczy to bardzo mało, lecz myślę, że na początek Wyrozumski wystarczy, chociaż polecam podręcznik Stanisława Szczura.

Oczywiście kolega Jarno sam wybierze literaturę, ja tylko dodałem od siebie kilka uwag, a raczej możliwe wybory.

Warto zapoznać się ze wszystkimi tematami o literaturę, która dostępna jest w tym rozdziale.

Jeśli swoją przyszłość, czy też zainteresowania upatrujesz w historii to oczywiście, czytanie monografii jest słuszną drogą. Lecz, jeśli historią to zło konieczne, przez któe musisz przejść, to zdecydowanie lepszym pomysłem są syntezy i jakieś vademecum (np. Marka Chmaja)

Oczywiście historia jest pasją choć odkrytą dość niedawno. Ale maturę jednak trzeba zdać żeby iść dalej w tym kierunku.

A wątpię, że zdam ją dobrze przeczytując do tego czasu parę książek skoro nogę nie trafić z pytaniami. Więc myślę, że podręczniki to najlepsza opcja jeśli chodzi o naukę konkretnie do matury.

Narazie mam podręczniki Anny Radziwiłł i Wojciecha Roszkowskiego " Historia 1871-1945" i "1945-1989"

i repetytorium. Resztę będe wypożyczał jak napisaliście

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
joasia67   

Zobacz na TaniaKsiazka.pl, ja tam zamawiam podręczniki dla moich dzieci i chyba najtaniej mnie wychodzą. Na wybrane książki mają tez rabaty, także może akurat będziesz mieć szczęście i tak trafisz :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.