Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Butryk

Dws-xip.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   
Andreasie, czy Ty na pewno piszesz o forum? O tym?: http://www.dws.org.pl/ Przecież jest na niebieskim pasku u góry po lewej stronie. Niezmiennie od lat.

A skąd Ci sie wzięło forum?

Ja ciągle piszę o dws-xip. :)

Łatwo oceniać tych co coś robią, prawda?

Moment, wyrażam opinię, o którą chyba się tu prosi. Mam chyba do tego prawo?

Sugerujesz, że ja nic nie robię?

I teraz mieć pretensje, że to jest nie tak jakbyś chciał widzieć, to już naprawdę lekka przesada.

Rany, Albinosie, nie przyjmuj tego tak do siebie. To, że coś krytykuję, nie znaczy, że mam pretensje do tego portalu.

Wypisałem te wady, które mnie przeszkadzają. Chyba powinieneś się cieszyć, że tylko takie drobiazgi są wadami.

Butryk

Spróbuj opisać struktury III Rzeszy choćby w encyklopedycznej formie.

W pierwszej chwili naprawdę nie wiedziałem, co odpowiedzieć na tego rodzaju linię obrony.

Co do struktur III Rzeszy, już próbowałem, wiem, wiem. Nawet czytanie o tym jest męczące.

Ale mam na myśli, że nie wpadłbym na tego typu wyjaśnienie, że wygląd strony jest analogią do struktur III Rzeszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Skąd wzięło mi się forum? Sam napisałeś:

nie ma wyszukiwarki na forum

Teraz już wiesz, skąd wzięło mi się forum.

Moment, wyrażam opinię, o którą chyba się tu prosi. Mam chyba do tego prawo?

Pytanie uznam za retoryczne. Andreasie, to że wyrażasz swoją opinię nie oznacza, że inni mają się z nią zgadzać, prawda?

Sugerujesz, że ja nic nie robię?

A czy coś robisz to sam wiesz najlepiej - tak czy inaczej mój wpis nie odnosił się do Ciebie.

Rany, Albinosie, nie przyjmuj tego tak do siebie. To, że coś krytykuję, nie znaczy, że mam pretensje do tego portalu.

Wypisałem te wady, które mnie przeszkadzają. Chyba powinieneś się cieszyć, że tylko takie drobiazgi są wadami.

Niczego do siebie nie przyjmuję. Z portalem dws-xip nie jestem związany w żaden sposób (poza tym, że korzystam z jednego z działów). A to co mi się nie podoba to to, że masz pretensje o rzeczy co najmniej dziwne dla mnie - chociażby te dywizje Waffen-SS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

Ale mam na myśli, że nie wpadłbym na tego typu wyjaśnienie, że wygląd strony jest analogią do struktur III Rzeszy.

Witam.

A więc nieporozumienie wyjaśnione. Chodzi Ci więc o wygląd, a nie strukturę działu? Jeśli chodzi o wygląd to oczywiście ma prawo Ci się nie podobać. Myślałem, że chodzi Ci o budowę serwisu. Osobiście przyjmuję każdą krytykę i mało tego zawsze staram się wyciągać z niej kreatywne wnioski. Jeśli nie pasuje Ci sam wygląd a nie budowa działu to okej :).

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
A więc nieporozumienie wyjaśnione. Chodzi Ci więc o wygląd, a nie strukturę działu? Jeśli chodzi o wygląd to oczywiście ma prawo Ci się nie podobać. Myślałem, że chodzi Ci o budowę serwisu. Osobiście przyjmuję każdą krytykę i mało tego zawsze staram się wyciągać z niej kreatywne wnioski. Jeśli nie pasuje Ci sam wygląd a nie budowa działu to okej :).

Pracy w serwis włożono naprawdę dużo, pamiętam go zresztą jeszcze sprzed paru lat. Nie można mu nic zarzucić, poza naprawdę drobiazgami. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

W Serwisie „Polska Podziemna” pojawiła się pierwsza część obszernego materiału, omawiającego strukturę organizacyjną i obsadę personalną Kedywu Okręgu Warszawskiego AK. W najbliższym czasie na łamach serwisu umieścimy drugą część, opisującą działalność „Kedywu-Kolegium”.

http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw2030.html

Zapraszamy do lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Od razu kilka uwag odnośnie Grupy "Andrzeja"/OD "A".

Oddział dywersyjno-bojowy z grupy "Andrzeja" (TOW).

(...)

Zastępca dowódcy:

- pchor./ppor. rez. dr Tadeusz Wiwatowski "Olszyna".

Wiwatowski nie zrobił doktoratu. Pisał go co prawda podczas okupacji (Blaski i cienie powieści Elizy Orzeszkowej u prof. Juliana Krzyżanowskiego), ale na pisaniu się skończyło. To jest jeden z częściej powtarzających się błędów jeśli chodzi o "Olszynę". No i dodałbym "rez. art.", jako że Wiwatowski skończył Maz. SPRArt.

Co do składu grupy wolskiej, to ostatnim dowódcą był Wiwatowski. Objął to stanowisko po "Piku" i pełnił aż do wybuchu Powstania, jednocześnie dowodząc całym OD "A".

No i to "Kolegium A". To jest nazwa błędna. Żaden dokument nie jest tak podpisany. W stosunku do OD "A" nie stosowano takiej nazwy.

A co do przydzielenia J. Kaczyńskiego do OD "A" we wrześniu '43... można prosić o źródło? Bo przyznam, że nie kojarzę, abym kiedykolwiek trafił na potwierdzenie tego, kiedy "Bogdan" został włączony do oddziału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

Witam.

Wiwatowski nie zrobił doktoratu. Pisał go co prawda podczas okupacji (Blaski i cienie powieści Elizy Orzeszkowej u prof. Juliana Krzyżanowskiego), ale na pisaniu się skończyło. To jest jeden z częściej powtarzających się błędów jeśli chodzi o "Olszynę". No i dodałbym "rez. art.", jako że Wiwatowski skończył Maz. SPRArt.

Dziękuję za to uzupełnienie, z konieczności muszę jednak zapytać o źródło.

Co do składu grupy wolskiej, to ostatnim dowódcą był Wiwatowski. Objął to stanowisko po "Piku" i pełnił aż do wybuchu Powstania, jednocześnie dowodząc całym OD "A".

Mam wrażenie, że chyba niedokładnie przeczytałeś materiał Albinosie. W związku z tym, że "Olszyna" został dowódcą grupy wolskiej na początku 1944 r., czyli po listopadzie 1943 r., jest więc wymieniony jako dowódca grupy w tej części tekstu, która omawia Kedyw OW w okresie listopad 1943-lipiec 1944 r.

Zespół bojowy "Majewskiego", Grupa wolska (pluton "Wola").

Dowódca:

- ppor. Stefan Mrozowski (?) "Pik".:

- por. Tadeusz Wiwatowski "Olszyna".

Grupowy:

- sierż. Adam Kafel "Majewski".

W dniach przedpowstaniowej koncentracji oddział został pod dowództwem "Olszyny" wcielony jako kompania do zgrupowania "Radosław". W trakcie walk na Woli część kompanii, dowodzona przez por. Wiwatowskiego przydzielona została do batalionu "Miotła", a reszta pod dowództwem ppor. Sosabowskiego "Stasinka" do batalionu "Zośka".

No i to "Kolegium A". To jest nazwa błędna. Żaden dokument nie jest tak podpisany. W stosunku do OD "A" nie stosowano takiej nazwy.

Tak to prawda oficjalnie nie ma takiej nazwy jak "Kolegium A", czy też "Kolegium B". Natomiast zdając sobie sprawę, że tymi nazwami są bardzo spopularyzowane oba oddziały, postanowiłem je wymienić. Nazwy te pojawiają się również u Henryka Witkowskiego i Tomasza Strzembosza.

A co do przydzielenia J. Kaczyńskiego do OD "A" we wrześniu '43... można prosić o źródło? Bo przyznam, że nie kojarzę, abym kiedykolwiek trafił na potwierdzenie tego, kiedy "Bogdan" został włączony do oddziału.

Informacja ta pochodzi z relacji Stanisławy Kwaskowskiej "Pani Stasi" - referentki do spraw szpitalnych i opieki nad chorymi żołnierzami KG AK. Relacja ta pochodzi z 1945 r. i mówi, że dr Jerzy Kaczyński został skierowany do OD "A" we wrześniu 1943 r., przez kpt. dr med. Cypriana Sadowskiego "Skibę" - szefa służby sanitarnej KG AK.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dziękuję za to uzupełnienie, z konieczności muszę jednak zapytać o źródło.

A chociażby wspomnienia prof. Krzyżanowskiego (u niego pisał doktorat) i prof. Mikulskiego (jednego z przyjaciół "Olszyny", razem pracowali na tajnym UW). O Wiwatowskim trochę już pisałem tutaj: https://forum.historia.org.pl/topic/8527-tadeusz-wiwatowski-olszyna/page__st__105

Źródła dt. życia T. Wiwatowskiego są tutaj: https://forum.historia.org.pl/topic/8527-tadeusz-wiwatowski-olszyna/page__view__findpost__p__173615

Zajrzyjmy chociażby do: Z dziejów polonistyki warszawskiej: profesorowi doktorowi Julianowi Krzyżanowskiemu w dwudziestą piątą rocznicę objęcia Katedry Historii Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim 1934-1959, red. Kulczycka-Saloni J., Warszawa 1964 - nie znalazłem wzmianki o tym, że otrzymał ten stopień. Kunert w swoim słowniku warszawskiej konspiracji również o tym nie napisał, nie kojarzę również aby Starnawski w Słowniku badaczy literatury polskiej podał taką informację. Nigdy nie trafiłem na jednoznaczną informację, że Wiwatowski podczas okupacji otrzymał stopień doktora. Jeśli ktoś tak pisał (kojarzę 2-3 przypadki, na pewno opracowanie prof. Strzembosza o oddziałach bojowych i to: Władysław Bartoszewski. Doctor Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, red. Górka B., Lublin 2008), to bez rozwijania wątku. A jeśli nie ma wzmianek o tym u Krzyżanowskiego i Mikulskiego, to dla mnie dość jednoznacznie oznacza, że najzwyczajniej w świecie nie zdążył z dysertacją, a konkretnie jej obroną (chyba, że wówczas obowiązywały inne zasady przyznawania stopnia doktorskiego w Polsce). Bo kto jak nie oni miałby o tym wiedzieć i pisać? Nie wiadomo nawet czy skończył pisać swoją pracę. Oryginał najprawdopodobniej spłonął podczas Powstania w piwnicy jego domu na Ochocie. W mojej ocenie nie ma podstaw do tego, aby twierdzić inaczej. Ale oczywiście zawsze mogę się mylić, przy czym z chęcią w takiej sytuacji poznałbym źródło tej informacji :)

Co do skończenia Maz. SPRArt., to wystarczy zajrzeć do: Łukasiak J., Mazowiecka Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii im. gen. Józefa Bema, Pruszków 1999 - wypisano tam absolwentów tej szkoły. Wiwatowski przeszkolenie odbywał w 4. baterii szkolnej (ciężkiej). Zakończył je z oceną "zupełnie dobry" i 9 lokatą na 78 podchorążych w swojej baterii.

Mam wrażenie, że chyba niedokładnie przeczytałeś materiał Albinosie.

Nie tyle niedokładnie, co na razie jedynie przejrzałem pod kątem OD "A" i wypisywałem na bieżąco. Po przeczytaniu części odnośnie okresu po listopadzie 1943 r. zwyczajnie zapomniałem wykreślić tę uwagę.

Informacja ta pochodzi z relacji Stanisławy Kwaskowskiej "Pani Stasi" - referentki do spraw szpitalnych i opieki nad chorymi żołnierzami KG AK. Relacja ta pochodzi z 1945 r. i mówi, że dr Jerzy Kaczyński został skierowany do OD "A" we wrześniu 1943 r., przez kpt. dr med. Cypriana Sadowskiego "Skibę" - szefa służby sanitarnej KG AK.

To trochę komplikuje mi historię z wnioskiem "Olszyny" do "Asesora" z 2 grudnia 1943 r. Tym niemniej dzięki ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeszcze jedna rzecz, ale to w zasadzie drobiazg (bo autentycznie jedyne do czego mogę mieć uwagi to właśnie drobiazgi). Przy omawianiu struktur Oddziału dywersyjno-bojowego z grupy "Andrzeja" (TOW) wymieniasz Butryku te trzy grupy: Wola, Śródmieście i Żoliborz, Mokotów, Czerniaków. Lepiej byłoby chyba tak: Wola, Żoliborz i Śródmieście, Mokotów, Czerniaków. Z obecnego zapisu można wysunąć wniosek, że ten trzeci oddział składał się z grup z Żoliborza, Mokotowa i Czerniakowa, a przecież Żoliborz był całkowicie oddzielną jednostką, i to Śródmieście wchodziło w skład jednego oddziału z Mokotowem i Czerniakowem :) Niżej już jest prawidłowy podział, ale ten wstęp może wprowadzić u słabiej zorientowanych lekkie zamieszanie.

EDIT:

I jeszcze to:

W dniach przedpowstaniowej koncentracji oddział został pod dowództwem "Olszyny" wcielony jako kompania do zgrupowania "Radosław". W trakcie walk na Woli część kompanii, dowodzona przez por. Wiwatowskiego przydzielona została do batalionu "Miotła", a reszta pod dowództwem ppor. Sosabowskiego "Stasinka" do batalionu "Zośka".

Nie do końca tak było. Zacznijmy od włączenia do "Radosława". Owszem, OD "A" przydzielono "Radosławowi" (w pewnym momencie nawet jako osłona jego m.p.), ale dopiero w dniu 2 sierpnia. Jeszcze 1 sierpnia oddział był przewidziany do dyspozycji "Montera", podobnie jak OD "B". Do Śródmieścia chciał ściągnąć OD "A" sam "Andrzej", ale ze względu na niemieckie natarcie wzdłuż wolskiej 5 sierpnia stało się to niemożliwe. Co do dowodzenia. Według relacji chociażby J.R. Rybickiego, S. Likiernika czy w końcu dziennika bojowego OD "A", dowódcą oddziału na początku Powstania był S. Sosabowski (on prowadził uderzenie na Stawki o 17). Chodziło o to, że "Stasinek" był bardziej doświadczony jeśli chodzi o akcje bojowe. Dla mnie to funkcjonowało trochę na zasadzie podobnej jak w "Koszcie". Formalnym dowódcą był tam rtm. Zygmunt Konopka "Nowina", ale w linii dowodził Stefan Mich "Kmita". Tutaj formalnie dowodził Wiwatowski, ale w linii Sosabowski. Tak było oczywiście do 4 sierpnia, kiedy "Stasinek" został poważnie ranny i dowodzenie w linii przeszło na "Olszynę". Co do przydziałów do "Miotły" i "Zośki". Wiem, że w kilku opracowaniach tak to jest opisywane, ale dziennik bojowy nie zostawia tutaj żadnych wątpliwości (o niego opierając się swój artykuł pisał m.in. Marek Wierzbicki). Cały oddział został przydzielony "Nieborze" w dniach 6-7 sierpnia. Wieczorem 6 sierpnia patrol 1+11, a następnego dnia już około 4:00 nad ranem reszta. Sam Wiwatowski ponoć objął stanowisko zastępcy d-cy "Miotły". Tak to wyglądało do 11 sierpnia. Wtedy oddział stracił Wiwatowskiego i Jana Barszczewskiego, który był zastępcą "Olszyny" - zginęli również Janusz Płachtowski i "Witek" (NN). W dniu 12 sierpnia znowu cały oddział (cały jak cały, na razie bez odesłanego na tyły oddziału wolskiego, który wrócił jednak po kilku dniach) włączono do kompanii "Giewonta" w "Zośce", a z kolei 19 sierpnia pluton "Śnicy" został przydzielony bezpośrednio kpt. "Janowi", d-cy "Brody", stając się plutonem samodzielnym. Więcej o tym pisałem tutaj: https://historia.org.pl/index.php/publikacje/publikacje/ii-wojna-wiatowa/2409-o-nich-pisa-roman-bratny-sierpniowe-walki-oddziau-dyspozycyjnego-qaq-w-powstaniu-warszawskim.html

EDIT 2:

Pod koniec tekstu wymieniasz Butryku szefa komórki wywiadu, Waldemara Baszaka. Oczywiście "Arne" na nazwisko miał Baczak, ale to tylko literówka ;)

Kiedy mniej więcej można spodziewać się drugiej części?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

Witam.

Dziękuję za wszystkie uwagi Albinosie. Ostatnie są słuszne i na dniach poprawki zostaną wniesione.

Jeśli chodzi o drugą część, to potrwa to zapewne kilka tygodni. Brak czasu jest zabójczy i jak dla mnie to doba powinna trwać 48 godzin. Jakby tego było mało poza Kedywem OW, trwają równoległe prace nad innym tematem...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Butryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
doba powinna trwać 48 godzin.

Co najmniej ;)

Jeśli chodzi o drugą część, to potrwa to zapewne kilka tygodni.

W takim razie cierpliwie czekam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

W Serwisie „Polska Podziemna” pojawił się obszerny materiał opisujący struktury organizacyjne i obsadę personalną Okręgu Poznańskiego ZWZ-AK.

Dzieje Okręgu Poznańskiego były szczególnie dramatyczne. Wielokrotnie rozbijany, działając w szczególnie trudnych warunkach bywało, że bez łączności z Komendą Główną, Okręg Poznański działał przez cały okres okupacji niemieckiej, będąc przykładem wytrwałości na posterunku.

http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw2031.html

Zapraszamy do lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

W Serwisie „Polska Podziemna” pojawił się materiał omawiający strukturę organizacyjną i obsadę personalną Okręgu VI (Kraków) Batalionów Chłopskich.

Okręg Krakowski BCh był jednym z najprężniej rozwijających się okręgów tej organizacji, choć decyzja o tworzeniu zbrojnego ramienia Stronnictwa Ludowego zapadła tu stosunkowo najpóźniej.

http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw2032.html

Zapraszam do lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Szczerze podziwiam Butryku Twój zapał do opisywania tych wszystkich struktur. Niby sporo tego jest opisane w literaturze, ale jednak zebrać to wszystko razem, zweryfikować i podać tak, żeby samemu się nie pogubić, to jest spore wyzwanie... Ja jednak przez wrodzone lenistwo wolę skupiać się na biografiach żołnierzy i akcjach bojowych (choć dochodzenie czasami tego kto jaką funkcję pełnił w oddziale potrafi być bezwzględnie fascynujące) ;)

Ale do rzeczy. Przeglądałem sobie teraz jeszcze raz tekst o Kedywie OW AK. Zwróciłem uwagę, że tam gdzie omawiasz strukturę Grupy "Andrzeja" (listopad 1943 - lipiec 1944) to przy nazwisku Stefana Mrozowskiego "Pika" stawiasz znak zapytania. Nie jesteś pewien nazwiska, czy tego, że dowodził?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.