Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Butryk

Dws-xip.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Butryk   

Witam.

Jako jeden z redaktorów portalu http://www.dws-xip.pl/ chciałbym zaprosić Was wszystkich do jego lektury. Portal posiada numer wydawnictw ciągłych ISNN i swoją zawartością merytoryczną obejmuje niektóre zagadnienia II Wojny Światowej. Na łamach portalu działają serwisy tematyczne: III Rzesza (z największym wykazem numerów SS w internecie), Polska Podziemna (jedyna tego rodzaju w sieci, próba ujęcia całościowo problematyki Polskiego Państwa Podziemnego), Encyklopedia Uzbrojenia (chwilowo w trakcie przebudowy - swoją tematyką ujmuje uzbrojenie wszystkich krajów biorących udział w Wojnie Światowej), Ludowe Wojsko Polskie (ostatnio mało ulubiony temat, bo i długo był polityczny, jednak napisany obiektywnie jest bardzo ciekawy) oraz Śródziemnomorski Teatr Działań Wojennych oraz Działania Flot. W planach mamy rozbudowę portalu i powiększenie zakresu opisywanych w nim wydarzeń.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wypada mi jedynie powiedzieć jedno: warto tam zajrzeć!

Dział poświęcony PPP przeglądam regularnie od dawna korzystając z jego zasobów, i autentycznie nie znam lepszego źródła internetowego poświęconego temu tematowi. Innych działów z racji takich, a nie innych zainteresowań, nie przeglądam jakoś specjalnie często, ale np. praca wykonywana przy dziale poświęconym III Rzeszy musi budzić podziw :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Dział poświęcony PPP przeglądam regularnie od dawna korzystając z jego zasobów, i autentycznie nie znam lepszego źródła internetowego poświęconego temu tematowi

A Whatfor? :P

Ja osobiście za DWS-em nie przepadam, na przykład dlatego, że np. dział III Rzesza jest zrobiony nieco chaotycznie, otwarcie każdego poddziału powoduje rozwinięcie nowej karty, pieśni i marsze wojskowe są niedostępne, nie ma wyszukiwarki na forum i brakuje tak podstawowych rzeczy, jak informacje o dywizjach Waffen-SS, za to są uzupełniani członkowie SS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Whatfor skupia się jednak na pewnym konkretnym zagadnieniu, Powstanie Warszawskie i warszawska konspiracja (choć można znaleźć też trochę innych wątków), za to dws-xip dotyka tematyki całego Polskiego Państwa Podziemnego. To mniej więcej tak jakby porównywać forum dws.org i historycy.org. Oba świetne, ale jednak o innym profilu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I całe szczęście, dla mnie dws to zbyt wysoko założona poprzeczka. I wynika to nie tylko z tego, że kompletnie nie interesuję się historią wojskowości. To forum nie dla laików lecz dla specjalistów. Znakomite, merytoryczne, ale obce i specyficznie moderowane. Mi "oberwało" się za interpunkcję. :o

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Powoli, Butryk w swoim poście otwierającym opisywał portal dws-xip.pl, nie forum dws.org ;) Jednak skoro już o forum mowa...

I wynika to nie tylko z tego, że kompletnie nie interesuję się historią wojskowości.

Forum dws.org to nie tylko historia wojskowości. Jest tam cała masa tematów nie związanych z wojskowością, choć ta faktycznie - z przyczyn oczywistych - przeważa.

To forum nie dla laików lecz dla specjalistów.

Mylne wrażenie wywołane naprawdę imponującą wiedzą wielu użytkowników. Laik też od czegoś musi zacząć. Czytanie forum dws-u to bardzo dobry początek. Sam kilka lat temu tak zaczynałem tam. Aż w końcu doczekałem się moderatora.

Znakomite, merytoryczne, ale obce i specyficznie moderowane. Mi "oberwało" się za interpunkcję.

Każde forum jest specyficznie moderowane dla kogoś, kto nie bywa na danym forum specjalnie często. Pamiętasz lucyno beato jakie miałaś obiekcje względem tego forum? A nie okazało się takie straszne ;) Zaręczam, że dws.org również jest forum bardzo przyjaznym. A co do tej interpunkcji. Fakt, tam na kwestie związane z pisownią zwraca się uwagę - ale dla mnie to plus. Sam chciałem tutaj wprowadzić kiedyś podobny poziom kontroli ;)

@Andreas

Jeszcze a propo Twoich uwag:

otwarcie każdego poddziału powoduje rozwinięcie nowej karty

Kwestia gustu, mi takie rozwiązanie bardzo się podoba.

nie ma wyszukiwarki na forum

Jak nie ma jak jest.

i brakuje tak podstawowych rzeczy, jak informacje o dywizjach Waffen-SS

Nie ma powiadasz... w takim razie co to jest?: http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/waffenA.html

Co prawda omówiono - jeśli dobrze policzyłem - 23 z 38 dywizji, ale to przecież nie jest mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

Witam.

Albinos już naświetlił tu kilka kwestii zasadniczych ale, że rzecz dotyczy portalu, to jako redaktor napiszę oficjalnie:

Dws-xip.pl a forum dws.org to dwa niezależne byty internetowe. Jedyne co łączy te dwa adresy to osoby redaktorów dws.xip, którzy w dawnych czasach byli współzałożycielami i współtwórcami forum dws.org. Dzisiaj forum prowadzą inne osoby, z którymi zespół redaktorski xip ma bardzo dobre stosunki i z którymi współpracuje w propagowaniu historii w necie.

I to jest właśnie główny cel obu tych, zaznaczam niezależnych bytów internetowych. Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale w roku 2005, kiedy rozpoczynałem prace nad serwisem Polska Podziemna, więcej stron o wybranych aspektach Polskiego Państwa Podziemnego miały takie kraje Australia i Nowa Zelandia :), a więc dziura niebytu internetowego w tej dziedzinie w Polsce była ogromna.

Mam wrażenie, że bardzo szybko osądzacie pewne kwestie. Jeśli chodzi o nieco chaotyczny obraz serwisu III Rzesza:

Zanim przed laty zająłem się tematyką Polski Podziemnej, przez wiele lat brnąłem przez temat szeroko pojętego aparatu policjyjno-terrorystycznego w Niemczech. Chaos na portalu wynika po prostu z chaotycznego charakteru III Rzeszy.

Uwieżcie mi, że aby rozgryźć struktury instytucji i zasady działania tylko policji w Niemczech tego okresu, trzeba ogromnego wysiłku i lat, żeby dojść do jakiegokolwiek ładu, a i tak wiele rzeczy będzie niezrozumiałych z powodu nieładu i improwizacji, jakie niosło za sobą sprawowanie władzy na zasadach führerprinzip - czyli dziel i rządź. Jeśli opisuje się państwo rządzone przez chaos, to jasnym jest, że sposób opisywania musi wydać się chaotyczny.

Serwis Polska Podziemna stara się ogarnąć dzieje całego Państwa Podziemnego. Mowa tu nie tylko o SZP-ZWZ-AK, czyli o części Polskich Sił Zbrojnych, ale o podziemnym sejmie, który był reprezentowany przez Polityczny Komitet Porozumiewawczy, później Radę Jedności Narodowej, o podziemnym rządzie, czyli o Delegaturze Rządu na Kraj, o Kierownictwie Walki Cywilnej - czyli cywilnym oporze wobec okupanta i innych formacjach i organizacjach polityczno-wojskowych.

Mało tego, żeby podejść do tematu kompleksowo w serwisie są opracowywane takie tematy jak: "Polska Niepodległa, czyli rzeczywistość przed okupacją", w którym staramy się naświetlić charakter państwa, jakie kształtowało się w latach 1918-1939, a także "Rząd Polski na Uchodźstwie", który jest jasnym chyba dla wszystkich, uzupełnieniem tego co działo się w okupowanym kraju.

Kochani uwierzcie mi, czegoś podobnego nie znajdziecie w sieci. :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Nie ma powiadasz... w takim razie co to jest?: http://www.dws-xip.p...en/waffenA.html

Co prawda omówiono - jeśli dobrze policzyłem - 23 z 38 dywizji, ale to przecież nie jest mało.

Nie ma 11. Armii, paru dywizji też brakuje. Czy nie byłoby lepiej uzupełnić najpierw tak podstawowych rzeczy, jak właśnie OdB tychże jednostek, zamiast ciągle uzupełniać listę członków SS?

Jak nie ma jak jest.

W którym miejscu? Bo ja albo ślepy jestem, albo jej tam nie ma, skoro od paru lat jej tam szukam.

Kwestia gustu, mi takie rozwiązanie bardzo się podoba.

De gustibus...

Mam wrażenie, że bardzo szybko osądzacie pewne kwestie. Jeśli chodzi o nieco chaotyczny obraz serwisu III Rzesza:

Zanim przed laty zająłem się tematyką Polski Podziemnej, przez wiele lat brnąłem przez temat szeroko pojętego aparatu policjyjno-terrorystycznego w Niemczech. Chaos na portalu wynika po prostu z chaotycznego charakteru III Rzeszy.

Nie, na takie tłumaczenie nie mam pojęcia, co powiedzieć.

Powiem tylko: przeciętny zjadacz chleba, taki jak ja, chciałby sobie poczytać i się przy tym nie zapętlić. I tego chaosu nie można tłumaczyć odniesieniem do historycznej rzeczywistości w III Rzeszy. Nigdy bym zresztą na cos podobnego nie wpadł.

Żeby nie było niejasności, portal jest bardzo dobry, korzystam z niego od paru lat (pamiętam go jeszcze, jak byłem w podstawówce), cieszy mnie uzupełnianie Encyklopedii. Ale z drugiej strony nie jestem wielkim fanem i nie pałam do tego portalu jakaś wielką miłością.

Ot, dobra strona o II WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie ma 11. Armii, paru dywizji też brakuje. Czy nie byłoby lepiej uzupełnić najpierw tak podstawowych rzeczy, jak właśnie OdB tychże jednostek, zamiast ciągle uzupełniać listę członków SS?

A po co to uzupełniać, skoro to spokojnie można znaleźć na innych stronach w internecie, czy chociażby w jednej z tysiąca książek nt. Waffen-SS jakie wyszły u nas w ostatnich latach? Tymczasem wykazu członków SS nie znajdziesz ot tak nigdzie indziej (a przynajmniej ja nigdy nie znalazłem). I dlatego właśnie ta praca jest o niebo ważniejsza od tego, że na 1832748 stronie znajdziesz informacje o tym, kiedy jaka dywizja Waffen-SS walczyła tu i tam.

W którym miejscu? Bo ja albo ślepy jestem, albo jej tam nie ma, skoro od paru lat jej tam szukam.

Andreasie, czy Ty na pewno piszesz o forum? O tym?: http://www.dws.org.pl/ Przecież jest na niebieskim pasku u góry po lewej stronie. Niezmiennie od lat.

Nie, na takie tłumaczenie nie mam pojęcia, co powiedzieć.

Powiem tylko: przeciętny zjadacz chleba, taki jak ja, chciałby sobie poczytać i się przy tym nie zapętlić. I tego chaosu nie można tłumaczyć odniesieniem do historycznej rzeczywistości w III Rzeszy. Nigdy bym zresztą na cos podobnego nie wpadł.

Łatwo oceniać tych co coś robią, prawda? Andreasie, tego typu portale to jest dodatek do naszego życia i trudno wymagać od twórców, aby poświęcali mu każdą wolną godzinę życia, bo ktoś ma problem z połapaniem się co i jak. Ktoś poświęca swój czas wolny na to, żeby inni mogli znaleźć za darmo w sieci coś, co musieliby wygrzebać nieraz z wielu książek i samemu sobie składać w jakiś spójny obraz. I teraz mieć pretensje, że to jest nie tak jakbyś chciał widzieć, to już naprawdę lekka przesada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

I tego chaosu nie można tłumaczyć odniesieniem do historycznej rzeczywistości w III Rzeszy.

Witam.

Najpierw twierdzisz, że nie wiesz co odpowiedzieć następnie przechodzisz do stwierdzenia, że chaosu na łamach portalu nie można usprawiedliwiać chaosem opisywanych struktur. Takie wnioski narzucają się przecież same. Spróbuj opisać struktury III Rzeszy choćby w encyklopedycznej formie. Gwarantuję po kilku dniach pogubisz się w gąszczu dublujących się kompetencji setek urzędów, formacji i prywatnych "folwarków" politycznych różnego rodzaju "führerków" mniej lub bardziej ważnych. A do tego jeszcze, to wszystko nie jest wartością stałą tylko zmienia się jak w kalejdoskopie.

Nigdy bym zresztą na cos podobnego nie wpadł.

Może dlatego, że nigdy nie próbowałeś opisywać dziejów III Rzeszy.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Butryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Pozdrawiam.

Ja też pozdrawiam.

Portal odwiedzam co jakiś czas, zwłaszcza po czwartej kawie.

Winszuję artykułów!

Pozdr.

Bavrasky, vide Mb.M

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

No to ja mam problem.

Klikam na link http://www.dws-xip.pl/. Pojawia się ta zielona strona.

Klikam na "Encyklopedia" po lewej na górze. Pojawia się szara strona z niebieskim napisem

"Encyklopedia uzbrojenia II wojny światowej". Po lewej jest kolumna z nazwami państw.

Klikam na jakieś państwo i ...błąd 404.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Widiowy, a to może wina tego?:

Encyklopedia Uzbrojenia (chwilowo w trakcie przebudowy - swoją tematyką ujmuje uzbrojenie wszystkich krajów biorących udział w Wojnie Światowej)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Butryk   

Ja też pozdrawiam.

Portal odwiedzam co jakiś czas, zwłaszcza po czwartej kawie.

Winszuję artykułów!

Dziękuję za uznanie. Chciałem tylko spytać dlaczego "zwłaszcza" po czwartej kawie :)?

Serwis Encyklopedia Uzbrojenia jest rzeczywiście w przebudowie. Zresztą pisałem o tym w pierwszym poście, co słusznie zauważył Albinos.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Butryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dziękuję za uznanie. Chciałem tylko spytać dlaczego "zwłaszcza" po czwartej kawie :)?

Czwartą pijam między 16-17. Wtenczas mam najwięcej wolnego czasu ;)

Pozdr.

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.