Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wolne przewodnictwo tak czy nie?

Zawód przewodnika powinien zostać uwolniony:  

16 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Zawód przewodnika powinien zostać uwolniony:

    • Tak
      7
    • Nie
      4
    • Tak ale powinna pozostać jaka specjalna odznaka przewodnika po kursie
      5
    • Trudno powiedzieć
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mnie prosili to, a ja jestem przekonana iż należy ograniczać cwaniakom dostęp do informacji. Zupełnie inna jest sytuacja ze Słowacją. Tam byłam szkolona w ramach projektów, moje szkolenia zostały opłacone z pieniędzy publicznych.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek enigmatyczna jesteś: w mym rozumieniu jest różnica pomiędzy prośbą a zakazem.

I dalej nie wiem czemu taki zakaz został sformułowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie napisano przeciw czemu będą protestować... może przed dominacją "Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK oraz Komisji Przewodnickiej ZG PTTK"?

i takie pytanie do praktyków: ilu przewodników w danym regionie nie należy do do żadnego stowarzyszenia formalnie zarejestrowanego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się nie wybieram. Nie oznacza to, że nie jestem zaangażowana w pewne zmiany. Wyrobiłam sobie opinię, podjęłam kroki, czas pokaże co z tego wyniknie.

Po raz pierwszy o podobnych organizacjach słyszę. Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK oraz Komisja Przewodnicka ZG PTTK czym to się je? :huh:

Niewielu. Ja znam tylko kilku raczej rekinów na rynku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niewielu?

A skąd ta opinia... tak konkretniej ciekaw jestem ilu należy do tejże organizacji.

I wciąż nie pojmuję prośby i rozkazu.

I taka ciekawostka: na wiele for rozsyłane; jako automat; są informacje o zagrożeniach względem zagrożeń w związku z: "Wycieczki szkolne wyruszające w Tatry nie będą mieć już obowiązku wynajmowania przewodnika".

Jak rozumiem za tym automatem stoi niezaangażowany miłośnik bezpieczeństwa w górach.

:lol:

I na koniec spodobał mi się pewien wpis pilotki na jednym z for:

"Otóż wynajmuje się was tylko po to, bo takie są przepisy"

Jakich argumentów by nie przedstawiać - powyższe jest prawdą.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znani mi, to są Koledzy: Daniel Wojtas http://www.krainawilka.pl

Grzegorz Sitko ma własną fundację, autor przewodników, specjalizuje się w edukacji przyrodniczej, obserwacjach ptaków i ekoturystyce.

Lucyna Beata Pściuk, chyba pójdzie w nasze ślady Aleksandra Biernat. Każde z nas ma udział w rynku usług turystycznych.

Nie wiem ile osób należy do wymienionych przez Ciebie organizacji. U nas działa sformalizowane Stowarzyszenie Przewodników "Karpaty" dwóch Kolegów blisko ze mną współpracuje, kilku przewodników jest w krainie wilka skupionych wokół tour operatora z linku, luźno ze sobą współpracujemy, no i my. Mówię o Bieszczadach. Nam przynależność do formalnych struktur nie jest potrzebna. Mamy więcej, niektórzy nieporównywalnie więcej niż PTTK.

Ja nie rozumiem, czego Ty nie rozumiesz.

"Wycieczki szkolne wyruszające w Tatry nie będą mieć już obowiązku wynajmowania przewodnika". tego to ja nie rozumiem. Na ternie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego PB, Magurskiego PN jest już wprowadzony przymus przewodnicki. Podobne będą w innych parkach. Ta osoba po prostu kłamie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem gdzie w grupie przewodników przebiega linia pomiędzy zakazem mówienia o czymkolwiek (i kto ten zakaz wydał) a prośbą o nie mówieniu na dany temat.

"Wycieczki szkolne wyruszające w Tatry nie będą mieć już obowiązku wynajmowania przewodnika". tego to ja nie rozumiem. Na ternie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego PB, Magurskiego PN jest już wprowadzony przymus przewodnicki. Podobne będą w innych parkach".

Zatem - kolejna deregulacja?

Bardzo mnie mierzi, słowo: przymus.

Na terenie województwa krakowskiego istnieje przymus korzystania wyłącznie z pracowników firmy holującej, o nazwie XXXX...

Podoba się wam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem gdzie w grupie przewodników przebiega linia pomiędzy zakazem mówienia o czymkolwiek (i kto ten zakaz wydał) a prośbą o nie mówieniu na dany temat.

"Wycieczki szkolne wyruszające w Tatry nie będą mieć już obowiązku wynajmowania przewodnika". tego to ja nie rozumiem. Na ternie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego PB, Magurskiego PN jest już wprowadzony przymus przewodnicki. Podobne będą w innych parkach".

Zatem - kolejna deregulacja?

Bardzo mnie mierzi, słowo: przymus.

Na terenie województwa krakowskiego istnieje przymus korzystania wyłącznie z pracowników firmy holującej, o nazwie XXXX...

Podoba się wam?

Nie wiem jak to wygląda w innych grupach, w moim wypadku działa zasada: twoje życzenie jest dla mnie rozkazem. Jestem przekonana iż to słuszny zakaz. Powinna być ochrona dóbr niematerialnych jakimi są przewodnickie programy. Posłużenie się programem innego przewodnika to wg mnie jest zwykła kradzież.

Wybacz ale nie widzę sensu w tym porównaniu. Teren parku narodowego jest specyficzny, tu nadrzędny jest interes przyrody. Dobrze pracujący, dobrze wyszkolony przewodnik działa na rzecz dobra nadrzędnego jakim jest ochrona środowiska, walorów przyrodniczych parku, edukuje, przybliża zasady ochrony i pilnuje grupy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"Wycieczki szkolne wyruszające w Tatry nie będą mieć już obowiązku wynajmowania przewodnika". tego to ja nie rozumiem. Na ternie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Karkonoskiego PB, Magurskiego PN jest już wprowadzony przymus przewodnicki. Podobne będą w innych parkach".

O ile takie rozwiązanie faktycznie ma być zastosowane , to jest ono kompletnym nieporozumieniem , góry to nie Kraków czy Warszawa , zorganizowane grupy ( jak wycieczki szkolne )winny korzystać z opieki Przewodników Górskich , odpowiednio przeszkolonych także w zakresie medycyny , dla ich własnego dobra .

ps

czy ustawa o deregulacji zawodów , czasem nie utrzymała zasady ze Przewodnik Górski nadal winien być licencjonowany ?

Góry bywają bardzo groźne , nawet dla osób tam mieszkających , co dopiero dla rozkrzyczanych dzieciaków z wielkich miast , i to nie tylko zimą , łażenie po sudeckich skałkach , jaskiniach bywa zdradliwe i w lecie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, to dla mnie jest oczywiste. Bezpieczeństwo to jest podstawa, przymus przewodnicki to określenie, które stosują tzw. wolni przewodnicy (bez uprawnień). Kierując się bezpieczeństwem grupy dyr Czaderna z Magurskiego PN wprowadził do regulaminu ten paragraf

e) organizator imprezy jest zobowiązany do zapewnienia udziału przewodnika w obsłudze grupy turystów powyżej 10 osób (art.17 pkt 2,3 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 4 marca 2011r. Dz. U. Nr 60, poz.302), odpowiada za bezpieczeństwo uczestników imprezy i przestrzeganie przepisów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem o czym piszę, zatem czym wyróżnia się przewodnik w Parku (jak rozumiem - jest opcja by byli w każdym) od przewodnika w tym samym regionie?

No i wprowadził przepis - zatem ilu przewodników ma ukończone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem o czym piszę, zatem czym wyróżnia się przewodnik w Parku (jak rozumiem - jest opcja by byli w każdym) od przewodnika w tym samym regionie?

No i wprowadził przepis - zatem ilu przewodników ma ukończone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?

Zacznę od najłatwiejszego. Każdy przewodnik górski i turystyczny, pilot ma obowiązkowe szkolenie medyczne, przechodzi je kilkakrotnie. Raz na kursie (egzaminują też z zasad udzielania pomocy przedmedycznej), potem doszkalamy się. Je takie szkolenia miałam chyba z 5-6 razy. Mam na koncie uratowane osoby (nie wiem czy mam się z tego cieszyć czy też nie, bo przedłużyłam agonię, obie osoby zmarły, jedna na stole operacyjnym, druga po pół roku, była rośliną), non stop udzielam pomocy w górach przy drobnych urazach. Moja apteczka jest super wypasiona w materiały opatrunkowe najnowszych generacji jak opatrunki chemiczne do tamowania krwotoków, opatrunki nie przylegające do rany, opatrunki w spreju, sztuczne szwy i sztuczną skórę itd. Mamy zakaz podania leków.

Każdy przewodnik górski może oprowadzać po parkach narodowych na terenie swoich uprawnień. Część z nas ma licencję parkową, zdobywamy ją po szkoleniach i egzaminach, ja mam na teren BdPN, takie licencje są odnawiane. Każdej nowej licencji towarzyszą wykłady i szkolenia. U nas licencje są bezpłatne, szkolenia teoretyczne i praktyczne n ścieżce edukacyjnej. Ostatnie szkolenie terenowe, zresztą znakomite, prowadziła dr. Grażyna Holly, ja dostaję bardzo dużo publikacji, w tym naukowych od Parku. Ponad to jestem do kilku szkoleniach nazwijmy je w skrócie po bioróżnorodności Karpat. Prowadzone były przez naukowców.

Na ternie naszego parku mamy wyznaczone ścieżki dydaktyczne, wiodą one tą samą trasą co szlaki. Jestem na tyle przygotowana iż prowadzać grupę robię im warsztaty przyrodnicze. Tak wyszkolonych przewodników na ternie Bieszczadów jest kilku.

My na swojej stronie mamy podane informacje o posiadaniu licencji, Kolega na rzecz promocji wymyślił nawet okrślenie przewodnik bieszczadzki. Zdecydowana większość gości chce przewodnika bieszczadzkiego, nie znają formalonoprawnych uwarunkowań.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ot, i rzeczowo i na temat.

Tylko nie pojmuję jednego: szwy z apteczki do czego służą?

Potrafisz je zakładać?

I nie jest to pytanie mające na celu dezawuowanie Twej wiedzy w tym zakresie, tylko mnie ciekawi jaki zakres jest tych szkoleń.

"Każdy przewodnik górski może oprowadzać po parkach narodowych na terenie swoich uprawnień. Część z nas ma licencję parkową,"

Tu nic nie zrozumiałem. Skoro każdy może - to po co dodatkowe licencje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zakładałam, teoretycznie potrafię.

Licencja to są szkolenia. Wierz mi na słowo, przewodnik, który non stop nie doskonali się bardzo szybko wypada z gry. Miejscowi przewodnicy przeważnie posiadają licencje parku. Ci z głębi kraju nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.