Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Rewolucja papieska stworzyła świeckie prawo?

Recommended Posts

Czy tzw. rewolucja papieska na przełomie X i XI w. przyniosła nowe spojrzenie na prawo. To władzy świeccy kopiowali kanoniczne rozwiązania prawne. Świeckie prawo oparło się na niektórych instytucjach czy innych formalizmach z prawa kanonicznego, bo w nim ono było najpierw. To teza historyka Harolda Bermana, zgadzacie się z nią?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   

Nie znam się, ale się rozgadałem i coś pamiętam.

Ponieważ ówczesny Kościół pozostał jedyną instytucją, gdzie jakieś tam resztki dziedzictwa Rzymu przetrwały - od umiejętności czytania po konstrukcje prawne wielkich rzymskich prawników. To w obrębie Kościoła właśnie w XI i XII wieku rozwijała się nauka prawnicza (której nazwy zapomniałem, może scholastyka??) polegająca na odkrywaniu na nowo rzymskich konstrukcji prawnych. O tym się czyta na I roku studiów ;)

Jeśli dobrze pamiętam, to właśnie dzięki rozwojowi tej nauki w Kościele, władcy "cywilizowanych" państwa świeckich mogli opracowywać i wprowadzać u siebie "poznane na nowo" prawo rzymskie. No i trudno się dziwić że inaczej niż poprzez Kościół, tej wiedzy nikt odkryć wówczas nie mógł.

Ta tendencja do wprowadzania w całej "cywilizowanej" Europie odkrytego na nowo prawa rzymskiego została odwrócona bodajże dopiero w epoce renesansu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.