Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Amica

Przedawnienie w prawie rzymskim

Recommended Posts

Amica   

Salve Amicii :)

Odświeżając sobie wiedzę na temat Rzymu przypomniało mi się jak to Cezar wyciągnął na światło dzienne pewną starą sprawę niejakiego Rabirusza. Był on winny śmierci Saturninusa. Zabił go jednak na polecenie senatu. Ale nie to jest tu najważniejsze. Sprawa bowiem była stara jak świat-dotyczyła wydarzeń sprzed 37 lat. Cezar doprowadził Rabiriusza do skazania, ten ostatni wniósł jednak apelację. Rozprawa została przerwana przez Celera i już nigdy więcej do niej nie wrócono. Proces dla Cezara i tak miał podłoże czysto polityczne.

Zaciekawiła mnie jednak pewna sprawa związana z powyższym przypadkiem: czy w prawie rzymskim spotykano się z instytucją przedawnienia (np. w przypadku roszczeń deliktowych jak już tutaj o nich mówimy)? A jeśli nie to kiedy po raz pierwszy w prawodawstwie spotykamy się z przedawnieniem?

Edited by Amica

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   

Znalazłem tu coś ciekawego, strona 447:

http://books.google.pl/books?id=V6nhmgAxl7oC&pg=PA446&dq=prawo+rzymskie+przedawnienie&hl=pl&sa=X&ei=96gYT4GeDNCLhQeL45y1DA&ved=0CDQQ6AEwAA#v=onepage&q=prawo%20rzymskie%20przedawnienie&f=false

Cesarze raczej dopuszczali różny termin przedawnienia w przypadku przestępstw publicznoprawnych. Za Republiki jest tak jak napisałęś/łaś z Rabiriuszem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Trzeba pamiętać, że instytucję przedawnienia wiąże się wyłącznie z roszczeniami majątkowymi, a więc dotyczy ona prawa cywilnego, nigdy przestępstw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą, drogi Explore, instytucja przedawnienia jak najbardziej wiąże się także z prawem karnym. Jeśli już mówimy o prawie współczesnym :rolleyes: Dalej jednak nie wiem kiedy do prawodawsta weszła kategoria przedawnienia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Jeśli mogę zapytać, w którym miejscu mamy przedawnienie w prawie karnym? ;)

Ok, masz rację, mój błąd. Znalazłem w kodeksie karnym przepisy dot. przedawnienia, choć opatrzone pewnymi wyjątkami. Nie pamiętam jednak kiedy ta instytucja pojawiła się w prawie Rzymskim. Stawiałbym na pisma jurystów na których wzorował się potem Kodeks Justyniana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   

Poza załączonym wyżej linkiem nic nie znam, ale jeśliby Twoja chęć poznawcza była bardzo duża, to zawsze możesz poczytać ocalałe pisma rzymskich prawników oraz cesarskie akty prawne ;)

Poza tym, raczej trudno określić kiedy dana "instytucja" prawa pojawiła się w prawie zwyczajowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.