Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ArekII

Gra- dobra lekcja o historii.

Rekomendowane odpowiedzi

ArekII   

Ostatnio grałem w Europa Universalis II wojna światowa. Hmm, szczerze mówiąc gra jest bardzo fajna ale i trudna. Najciekawsze jest w niej że np. są tam dowódcy tacy jacy byli naprawdę, władze państwa są takie same jak w innych krajach. Dodatkowo są tkaie same wydarzenia jak na wojnie np. Pakt RB, nacisk na Finlandię aby oddali terytorium ZSRR co się kończy wojną i wiele innych. Co najlepsze każde wydarzenie jest solidnie opisane, przyczyny, skutki, przebieg, data itp. Kwestia uzbrojenia też nie jest zła, zgodne z rzeczywistością.

Czy gry mogłyby być źródłem wiedzy o historii? Stworzyć gry które są zgodne z historią które by po prostu uczyły dzieci w sposób przyjemny. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Zdarzyło mi się grać w tego rodzaju "mainstreamowe" gry i wnioskuje że nie należy opierać się na nich w poznawaniu historii :) To tylko gry na motywach historycznych.

Ale istnieją sobie cichutko gry, które rzeczywiście są "przekaźnikiem" wiedzy oraz są sponsorowane i promowane odgórnie.

Taka inicjatywa UK:

http://www.bbc.co.uk/history/british/empire_seapower/launch_gms_battle_waterloo.shtml

Ponadto, jeśli dobrze pamiętam, dwie gry węgierskie: "1848" (do ściągnięcia z neta za free) oraz jeszcze jakaś o wojnie niepodległościowej, jest promowana przez węgierskie ministerstwo edukacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeśli jakieś gry uczą czegokolwiek, to do głowy przychodzą mi dwie:

1. EU2. Po pierwsze, w dużej mierze dzięki w niej podstawówce z mapy świata miałem same piątki. Po drugie, wprawdzie mapa nie jest 100% poprawna (Kujawy na zachód od Wielkopolski), ale daje pewne pojęcie jak w danym momencie wyglądała mapa świata (oczywiście, gdy zaczynamy rozgrywkę - po rozpoczęciu to to już jest mało historyczne). Po trzecie, w trakcie gry trafimy na paru historycznych dowódców (np. we Francji napoleońskiej jest ich ogromna ilość), a także historyczne wydarzenia (w Polsce np. unia lubelska, przeniesienie stolicy do Warszawy), które wcale nie muszą wyglądać tak jak wyglądały (ale to już zależy od nas).

2. Mount&Blade - ale tylko w dziedzinie średniowiecznego uzbrojenia (w modach bywa z tym różnie). Choć trzeba uważać - tam też można trafić np. na miecz półtoraręczny.

Ale obie nie są dla dzieci, obie nie są łatwe i obie ostatecznie nie mogą być źródłem historycznym, bo opieranie się na grze jest niepoważne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Co do Europa Universalis II wś co do wydarzeń historycznych nie miałem nic do zarzucenia. Data, przyczyny, skutki itp. były zgodne z historią. No z samej gry wiedzy nie można brać ale zawsze jakieś wydarzenie można przestudiować nad książkami :) s

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Z gier uczących historii można wymieniać kilka tytułów - najpierw przychodzą mi do głowy wszystkie części Hearts of Iron. Gra ciekawa, poza tym można się nauczyć wielu rzeczy, pomocna dla osób nieobeznanych za bardzo z historią II WŚ.

Zresztą... o Peleliu dowiedziałem się z Call of Duty.

Gry nie mają uczyć, one mogą tylko coś pokazać i zachęcić do zgłębienia się w dany temat. Wiele z gier opartych jest na prawdziwych wydarzeniach (vide wspomniane Call of Duty - mówię tu o drobnych wydarzeniach), co dodatkowo zaciekawia odbiorcę.

Dodajemy do tego fajną fabułę i grafikę i nuż-widelec ktoś się skusi na zgłębienie tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Hoi jest grą zbyt trudną dla wielu młodych ludzi :) Trzeba tam dobrze pomyśleć aby wygrać wojnę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   
Zresztą... o Peleliu dowiedziałem się z Call of Duty.

I wspomniałeś kiedyś , że w Call of Duty było parę rozbieżności co do prawdziwych wydarzeń na Peleliu..:)

Powtarzam się bo podobny temat już był - "Gry uczą?"

No ale mi impuls do głębszego zainteresowania się danymi wydarzeniami dały m.in. Age of Empires III,Company of Heroes..no i wspomniany CoD

pozdr

Edytowane przez DiTo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.