Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Polak123   

Witam

Słyszałem już wiele o Alexandrze, ale mało wiem o jego życiu osobistym. Słyszałem z kilku źródeł, że był raz homoseksualny raz że nie. Najczęściej podaje się, iz był on biseksualny, miał w końcu Roksanę :) więc gejem nie mógł być. Ale! tak jak w Sparcie kontakty z mężczyznami były dość powszechne, młodych chłopców odsuwano od koleżanek i musieieli się "bawić" z chłopcami, jedli przy stole z - chłopcami itd. Więc czy z Alexem było podobnie? Czy miał koleżanki czy raczej bawił się drewnianym mieczykiem z kolegami?

czy ktoś może ma inne zdani - że był hetero?

Z chęcią wysłucham każdego argumentu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słyszałem już wiele o Alexandrze, ale mało wiem o jego życiu osobistym. Słyszałem z kilku źródeł, że był raz homoseksualny raz że nie. Najczęściej podaje się, iz był on biseksualny, miał w końcu Roksanę :) więc gejem nie mógł być. Ale! tak jak w Sparcie kontakty z mężczyznami były dość powszechne, młodych chłopców odsuwano od koleżanek i musieieli się "bawić" z chłopcami, jedli przy stole z - chłopcami itd. Więc czy z Alexem było podobnie? Czy miał koleżanki czy raczej bawił się drewnianym mieczykiem z kolegami?

czy ktoś może ma inne zdani - że był hetero?

Z chęcią wysłucham każdego argumentu :)

No to taki sobie argument , do 13 roku życia bawiłem się tylko z chłopczykami , a dziewczynki przezywałem i uważałem za be , mniej więcej do tego tez czasu bawilem się zabawkami militarnymi , mieczykami , karabinami , itp .

I wyrosłem na 100% heteryka , taka kolej rzeczy :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

A czy któreś ze źródeł na temat Aleksandra Wielkiego jasno określa go mianem homoseksualisty bądź biseksualisty? :angry: Jestem pewna , ze nie. A powód jest prosty : antyczni nie znali takich słów jakie my dzisiaj stosujemy; u nich nie istniały takie związki. To była zupełnie inna kultura i na innych zasadach moralnych i społecznych oparta. I wiedząc to możesz sobie sam dać odpowiedź: Aleksander nie był ani homo ani bi.

Jego orientację nie możemy opisać używając terminów wyłącznie współczesnych nieznanych w antyku. Kontakty miedzy seksualne między mężczyznami oczywiście istniały a starożytnym świecie greckim lecz nie był to wyraz odmiennych preferencji lecz raczej swoistej "mody" <_< W źródłach znaleźć można takie terminy jak erastes (kochanek, aktywny uczestnik) i eromenes (ukochany, pasywny uczestnik) określające kto jaką rolę pełnił w takim związku. Erastes musiał być zawsze starszy i stanowić dla młodszego eromenesa swoisty autorytet, powinien być dla niego mentorem i nauczycielem. Związek taki nie opierał się tylko na fizycznej więzi. No i przede wszystkim takie związki nie były piętnowane ani powodem do ujmy.

A teraz spójrzmy na postać Aleksandra i jego życiowego przyjaciela Hefajstiona. Trzej główni historycy do dziejów tego wodza (Arrian, Plutarch, Diodor) nigdy w stosunku do nich nie użyli terminów erastes czy eromenes tylko philos lub malista timomenos. Alexander sam nazywa go philalexandros (przyjacielem Aleksandra) . Curtius i Justyn używają słowa amicus nie zaś amans. Już nie mówiąc o tym, że obaj byli równolatkami. Istnieją zaś pewne poszlaki lecz pochodzą z bardzo późnych źródeł.

Wniosek jest jeden: nie ma żadnych dowodów na to że łączyło ich coś więcej niż prawdziwa męska przyjaźń, która trwała bodaj prawie 20 lat. Nic więc dziwnego, że po jego śmierci Aleksander popadł w depresję.Byli do siebie przywiązani emocjonalnie. W Etyce Nikomachejskiej Arystoteles mówi o prawdziwym przyjacielu jako "drugi ja" (1170b) i postuluje,że w życiu można mieć tylko jednego najlepszego przyjaciela (1171a). I takimi właśnie przyjaciółmi byli Aleksander i Hefajstion.

P.S Polecam ten artykuł http://www.pothos.org/content/index.php?page=sexuality

Edytowane przez Amica

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Polak123   

miło słyszeć wasze odpowiedzi, już się nie boje ;) a P.Cartledge w książce o Aleksandrze twierdził że był bi :)

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Aleksander był bardzo mało seksualny. Seks go raczej nie kręcił, niezależnie od płci partnera/partnerki. Kręciły go podboje.

Ta teza to wynik głębokich osobistych przemyśleń , czy oparta jest o źródła ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Ta teza to wynik głębokich osobistych przemyśleń , czy oparta jest o źródła ?

Określenie orientacji seksualnej nie jest rzeczą tak prostą jak się dziś wydaje. Bo źródła, czyli hisotrycy z epoki, nie przywiązywali do tego takiej wagi jak obecnie. Amica dosyć jasno przedstawiła istotę tego problemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W przypadku jego ojca źródła obficie pisza o tym, co go kreciło i jak bardzo, jesli chodzi o seks. Nie bez powodu miał ksywkę do przetłumaczenia na polski "jebaka".

Aleksandra źródła pokazują gościa mało seksualnego. Brały go podboje. leksander miał jeden krótki romansik z Barsine, polityczne małżeństwo z Roksaną i niewiadomej naury związek z Hefajstionem (erotyczny lub nie). Czas wolny spędzał na pijatykach. Seks najwidoczniej go mało pociagał.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od kogoś słyszałem, że to prawda. Aleksander był homoseksualistą. Miał romans z Hefajstionem. Dowodzi tego fakt, że śmierć Hefajstiona wzbudziła w Aleksandrze wielki smutek całą noc spędził przy jego ciele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Cóż, nie na darmoi mówią, że kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą :yes: Dlatego czasem lepiej zaufać swojemu krytycznemu umysłowi i samemu zapoznać się najpierw z faktami i realiami epoki a później wydawać osądzać ^_^

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
de Ptysz   

Ogółem nazywanie starożytnych Greków (i ludzi zhellenizowanych) mianem gejów jest anachronizmem. Rzeczą powszechnie przyjętej kultury społecznej było wówczas mieć męskich kochanków, choć z drugiej strony wzięcie miały również wykształcone hetery, a i prawowitych dziedziców nie sposób spłodzić inaczej, jak przy pomocy małżonki, najlepiej ze szlachetnego domu.

Co do samego Aleksandra, to zgadzam się z Widłobrodym - Aleksandrem nie był typem kochasia, preferował inne namiętności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Bez wątpienia Aleksander nie był homoseksualistą, a biseksualistą. Istnieje wiele przekazów mówiących o jego kontaktach zarówno z kobietami jaki i mężczyznami. 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Istnieje wiele badań socjologicznych wskazujących, że homoseksualiści podejmują (z różnych powodów) stosunki z kobietami, o wedle Mati64 nie są homoseksualistami? Biseksualizm nie polega na tym, że pewna persona uprawiała seks z kobietą i mężczyzną. Stwierdzenie: "Bez wątpienia..." - nie ma uzasadnienia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.