Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jurek.solecki

Bitwy na terenie Francji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam do uczestników forum dwa tematy związane armią niemiecką.

1. dziadek mój w latach 1905 - 1908 służył:

Mateusz Solecki ur. Stara Ruda 9 Ollenrode )pow. Grudziądz 21 września 1971r

4 Pułk Strzelców Konnych (Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 4) – w Grudziądzu (Graudenz) 3 Eskadr. to jest napis na kuflu pamiątkowym jaki dostał od kolegów jak "odchodził do cywila"

następnie brał udział w walkach I wojny, skąd wrócił cały i zdrowy.

2. ojciec Alojzy Solecki ur. Stara Ruda ( Ollenrode )pow. Grudziądz 7 listopad 1899. Około 1916r. powołany został do wojska i służył w artyleri. W latach 1920r powołany został do wojska polskiego i też słuzył w artyleri, ukończył kurs łączności w Sokołowie.W książecce wojskowej są dwa wpisy dotyczące służby w armii niemieckiej:

front francuski oraz wymienine nazwy bitewGóra Loretańska, Szampania?, Kememeberg, Reims i Belfort

I teraz mam prośbę o pomoc do uczestników forum:

odnośnie dziadka Mateusza- czy można ustalic jego wojenne losy ( gdzie walczył jego pułk , ważniejsze bitwy )

odnośnie ojca - czy na podstawie tych zapisów można ustalić w jakim pułku lub kompanii służył

Prośba moja związane jest z tym, że nie znam języka niemieckiego oraz znajomością internetu. Tyle umiem co pokoże wnuczek jak odwiedza dziadka.

Pozdrawiam i wielkie dzięki za pomoc

Jerzy Solecki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Pańskiego dziadka - 4 pułk strzelców konnych wchodził w skład 35 brygady kawalerii, będącej organiczną brygadą 35 dywizji piechoty w XVII Korpusie. Szlak bojowy dywizji dosyć łatwo prześledzić. Front Wschodni - bitwy pod Gąbinem, Tannenbergiem, I bitwa nad Jeziorami Mazurskimi, potem Front Zachodni - Somma, Arras, Passchendaele i obrona przeciw alianckiej Ofensywie 100-dniowej.

Co do Pańskiego ojca - tu nie jestem na tyle zaznajomiony z armią niemiecką w czasie Wielkiej Wojny, by to ustalić, acz nie wątpię, że na forum się ktoś znajdzie kto ma w tej materii o wiele lepsze pojęcie i pomoże.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Pańskiego dziadka - 4 pułk strzelców konnych wchodził w skład 35 brygady kawalerii, będącej organiczną brygadą 35 dywizji piechoty w XVII Korpusie. Szlak bojowy dywizji dosyć łatwo prześledzić. Front Wschodni - bitwy pod Gąbinem, Tannenbergiem, I bitwa nad Jeziorami Mazurskimi, potem Front Zachodni - Somma, Arras, Passchendaele i obrona przeciw alianckiej Ofensywie 100-dniowej.

Co do Pańskiego ojca - tu nie jestem na tyle zaznajomiony z armią niemiecką w czasie Wielkiej Wojny, by to ustalić, acz nie wątpię, że na forum się ktoś znajdzie kto ma w tej materii o wiele lepsze pojęcie i pomoże.

Witam.

Podziękowania za naprowadzenie.Zaczynam czytać dostępne artykuły w Wikipedii.

Mam zdjęcie dziadka zrobione gdziś na froncie z opisem na odwrotnej stronie

29d7f9d10c5f60fcm.jpg

dawełem opis do tłumaczenia.Wynika z tekstu jak by te zdjęcie było zrobione na terenie Galicji.

Czy jest możliwe, że pułk dziadka pomiedzy frontem wschodnim a zachodnim brał udział w walkach na terenie Galicji.

Jurek Solecki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.