Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
darekk

Bitwy pod Wawrem 1831 - dokładna lokalizacja

Rekomendowane odpowiedzi

darekk   

czy ktoś ma może dokładny plan bitew pod Wawrem lub byłby w stanie określić, gdzie się odbyły na tle współczesnego układu ulic Wawra ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Teren bitwy pod Wawrem pokrywa się niemal w całości z terenem bitwy Grochowskiej.

Pierwszym badaczem, który lustrował przedpole był Waligóra, tworzący potężną monografię do opisu działań jakie miały miejsce na przedpolu warszawskim w 1920 roku.

Kolejnym historykiem, który zajął się tematem od strony porównawczej topografii terenu z 1831 i czasami mu współczesnymi był Otton Laskowski, który wyniki swoich dociekań upublicznił w 1931 roku, w pracy pt. "Przewodnik po polach bitew wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831 r.".

Oczywiście poza tym istnieją opisy u Puzyrewskiego [bodaj najlepszy], Tokarza, Smitta, Calliera, Chrzanowskiego, Prądzyńskiego itp.

Według Laskowskiego, "Dzisiejszy [rok 1931] wygląd pola bitwy zmienił się zupełnie od czasu bitwy grochowskiej i wawerskiej. Z dawnej Olszynki pozostało tylko parę pojedynczych drzew i teren lutowej bitwy pod Grochowem, pokrywający się w znacznym stopniu z terenem drugiej bitwy pod Wawrem, z bagnistego pustkowia pod Wielkim Borem - lasem, idącym z pod Wawra, aż po Kałuszyn, stał się zabudowanem miastem..."

Warto byłoby prześledzić mapy satelitarne dostarczane przez Google.

Za odniesienie do zdjęć z kosmosu, warto odnieść się do szkiców sytuacyjnych zmieszczonych u Tokarza jak i Puzyrewskiego.

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darekk   

Ten spis literatury to bardzo ważne informacje dla kogoś, kto nie zajmuje się historią (na przykład dla mnie). Żeby jednak zamówić gdzieś taką książkę trzeba by mieć pewność, że zawiera ona dokładny opis lub mapę.

W książce:

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Callier Edmund, Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831 porządkiem chronologicznym podług L.Mierosławskiego, S.Barzykowskiego i źródeł współczesnych, wydał Karol Kozłowski, Poznań, nakładem wydawcy, czcionkami drukarni Dziennika Poznańskiego, 1887.

w opisie I Bitwy pod Wawrem jest coś takiego:

zajęła przekazane sobie stanowisko ku bagnom Gocławickim pod Wawrem.

(...) prąc jazdę Łubieńskiego na śmiertelne trzęsawiska Zastawu i Gocławka przepuścić jazdę Łubieńskiego, tłoczącą się tłumnie na jedyną ścieżkę wśród bagien

(...) usiłują pół obrotom w prawo pominąć wysokość diabelskiego oparzeliska, na którem co dopiero jazda Łubieńskiego o mało co nie została strąconą

(...) Kiwerskiego, odcięty nie zdążą za nimi, a po wytrzymaniu dwóch szarży wpada na niedomarznięte moczary i rozprasza się.

a II Bitwy pod Wawrem tyle:
ale Polacy panując już nad szosą [drogą Okuniewską w kierunku Miłosnej], spychali go ciągle na bagna południowe i roztrącali wszystko, co tylko zbiegało się na wzgórza.
W drugim przypadku w przeciwieństwie do I bitwy być może nie chodzi o tzw. Zakole Wawerskie czyli fragment tarasu zalewowego Wisły na południe od Ostrobramskiej w rejonie skrzyżowań z Trasą Siekierkowską i ul. Płowiecką. Nazwa Zakole Wawerskie jest okropna i nowa, chyba wymyślona parę lat temu przez jakichś urzędników, ciekawe jak te bagna nazywały się w XIX wieku. Bagna Gocławickie ? Edytowane przez darekk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Nie ma problemu wykonam dla ciebie taki "oleat" stosując litografię planu I bitwy pod Wawrem z 19 II, która ukazała się w litografii Orgelbranda w Warszawie.

Całość prac zamieszczę na moim Blogu.

Pozdrawiam!

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.