Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Meluhha

Recommended Posts

Furiusz   

Na marginesie rozważań na temat wczesnych dziejów Mezopotamii czasem pojawiają się odniesienia do cywilizacji doliny Indusu, umownie zwanej Meluhhą. Temat jest niezbyt popularny w naszym kraju raczej. Mimo to jednak, jest to niezwykle fascynującą cywilizacja znana nam już od ponad wieku. Zajmowali się nią badacze tacy jak Mortimer Wheeler, J. Kenoyer czy jako jeden z pierwszych Alexander Cunningham. Potężne miasta takie jak Mohendżo Daro czy Harappa czy Kalibangan do dziś mogą fascynować poziomem budownictwa czy nakładem pracy potrzebnym do ich wzniesienia. Cywilizacja harappańska to przede wszystkim jednak wiele pytań - od tego w jaki sposób się ona narodziła (choć dziś wydaje nam się, ze wiemy na ten temat prawie wszystko) poprzez wpływy tzw. BMAC przez to jakim językiem mówiono tam, a więc do jakiej grupy etnicznej należy zaliczyć twórców tej cywilizacji (a trzeba przyznać, ze od czasu do czasu pojawiają się głosy, że to co nazywamy pismem harappańskim nim w istocie rzeczy nie było). Niewiele więcej wiemy też na temat ichniej religii czy upadku samej cywilizacji. Dodać trzeba, że sama identyfikacji Meluhha = dolina Indusu jest niepewna. Zapraszam wszystkich do rozmowy na temat tej niezwykłej cywilizacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

P. Zwolska, Pies. Antyczny przyjaciel, Kraków 2014, s.33 Dzięki sumeryjskiej inskrypcji pochodzącej z ok. 2050 r. p.n.e. wiemy, że zwierzęta takie sprowadzano z Meluhha [pies o rudej sierści-przyp. mój] (prawdopodobnie starożytna nazwa Indii) jako hołd dla króla Ibbi-Sina, panującego w tym właśnie okresie. Tekst epigramu zawierał dodatkowo słowo sa'idu, co prawdopodobnie oznaczało wartościowego psa czystej krwi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.