Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
theSHC

Co znaczy 'lenin' i 'stalin' ?

Recommended Posts

theSHC   

Witam,

Od dłuższego czasu dręczy mnie pytanie, co w ogóle znaczyły słowa 'lenin' i 'stalin' ?

Przecież jak wiadomo dyktatorzy sowieccy mieli na nazwisko Wissarionowicz Dżugaszwili i Iljicz Uljanow.

Dlaczego zostali zapamiętani jako Lenin i Stalin, i kiedy 'mianowali' się takimi przydomkami (nazwiskami?).

Pozdraiwam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Od stycznia 1901 zaczął podpisywać swoje prace pseudonimem Lenin – użył go w liście do Gieorgija (Jerzego) Plechanowa, który podpisywał się m.in. pseudonimem "Wołgin" – swój pseudonim Uljanow utworzył od nazwy syberyjskiej rzeki Leny płynącej w innym niż Wołga – północnym kierunku, dla zaakcentowania zdecydowanej różnicy poglądów. Kolportaż "Iskry" na terenie Rosji miał duże znaczenie dla przygotowania politycznego i ideowego gruntu do zorganizowania w Rosji partii socjaldemokratycznej. W Niemczech przebywał do 1902".

/za wiki/

Co do Stalina to od około 1912 r., a taką wykładnię podaje dyrektor poświęconego mu muzeum:

""W muzeum ekspozycja nie zmieniła się od 1979 roku, gdy na upadek ZSRR jeszcze się nie zanosiło. Nikt jej nie ruszył przez przeszło 16 lat niepodległej Gruzji, która coraz bardziej odcina się i od Moskwy, i od radzieckiej przeszłości. I zmierza do NATO.

Można tu obejrzeć maskę pośmiertną Stalina, paczkę papierosów Hercegowina Flor, które lubił, dary, które mu przysyłano z różnych krajów, kopie zdjęć, także wykonanych przez carską policję po aresztowaniach. Są i książki, z których uczył się w miejscowej szkole Josif Dżugaszwili – pseudonim Stalin nawiązuje i do tego nazwiska pochodzącego od starogruzińskiego słowa „dżuga”, czyli „stal”, i do jego charakteru".

/za:

http://www.rp.pl/artykul/113087.html

/ Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Ze Stalinem sprawa jest bardziej złożona. Jego pseudonim ewoluował mniej więcej od roku 1910. Wówczas to zaczął podpisywać swoje artykuły jako K.Safin, K. Solin, lub K. St. Dotychczasowym pseudonimem był Koba.

Jednak wzorem dla Stalina stał się casus Lenina. Bowiem to Lenin jako pierwszy przyjął na stałe swój pseudonim po napisaniu artykułu "Co robić ?". Jako że ten artykuł przyniósł mu niekwestionowaną sławę, wybrał pseudo Lenin, od rzeki Leny, jako ten najważniejszy z dotychczasowych 60 -ciu dotychczas używanych.

Ze Stalinem było identycznie, bowiem praca tycząca spraw narodowościowych, która nawet w oczach Lenina znalazła uznanie, sprawiała że pseudonim Stalin, którym honorował ów artykuł, stał się jego nowym nazwiskiem.

Tak to przez całkowity przypadek obaj panowie przeszli do historii pod fałszywymi nazwiskami :thumbup: a zawdzięczali to swoim piórom które kreśliły nowe drogi do komunizmu w tzw. teorii :lol:

Opracowano na podstawie biografii obu wodzów rewolucji autorstwa Wołkogonowa i Montefiore.

Edited by amon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.