Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
PolakMały94

Symbol orła bez korony

Rekomendowane odpowiedzi

Przez wieki był zgodnie z zasadami heraldyki srebrny.

Do dzisiaj w zasadzie jest, w heraldyce kolor biały symbolizuje srebro.

rozkraczona

Zależy co rozumiesz prze słowo "rozkraczona", taki układ nóg można zobaczyć na jeszcze kilku starych wizerunkach.

Kogokolwiek się nie spytać

Mnie nie spytałeś, ja tu widzę orła, nie jest najpiękniejszy ale dla mnie to orzeł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Kogokolwiek się nie spytać, to powie, że jest to wszystko, tylko nie orzeł.

Szkoda, że nie spytałeś mojego stryjecznego dziadka, po dwu latach sowieckiego łagru. Dostałbyś w pysk. Tak zwyczajnie po chełmżyńsku.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

A jaka to różnica? Wg. Krajewskiego każdy prawdziwy berlińczyk jest wrocławianinem, a według harrego każdy prawdziwy torunianin jest chałmżakiem. W pysk dawali po staropolsku.

"A" nie jest przypadkiem. Coś takiego jak gwara chełmińska dalej istnieje . :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż... przy całym szacunku dla Torunia i Chełmża - to ja bym się nie dał obić po pysku za orła z czasów PRL-u.

Choć dodam, że mimo mej konserwatywnej i prawicowej natury, ów znak nie wadzi mi ze względów estetycznych.

ps... będę obity przez pruskiego użytkownika broni czarnoporochowej, to się nadaje do TVN24?

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Marku, to nie tak.

Rozmawiamy o godle z czapek armii Berlinga.

Mój stryjeczny dziadek zgłosił się na ochotnika do Wehrmachtu ( tak ja też miałem dziadka w Wehrmachcie). Przy pierwszej okazji w 1941 zwiał do sowieckiej niewoli. Wcale go tam nie przywitali chlebem i solą. W 1943 dostał się do armii Berlinga, według niektórych 'armii okupacyjnej' z gapą na czapkach. Ja tam pamiętam, z opowieści , że chłopaki całowali ten symbol na czapce. Różnił się od gwiazdy.

Co innego za co my damy się obić, a co innego oni. Trochę szacunku dla tych co ginęli za orła na czapce. Nawet jak nie miał korony.

A tak w temacie. Dzisiejsza korona na orle jest książęca a nie królewska. Do którego księcia nawiązujemy? Co ma KP z dzisiejszym orłem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do dzisiaj w zasadzie jest, w heraldyce kolor biały symbolizuje srebro.

W przypadku rycin nie kolorowanych faktycznie. W przypadku wizerunków kolorowych nie symbolizuje się srebra bielą, tylko maluje się srebrem. Przez wieki malowano srebrnego orła. Nie białego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I ja tak uważam, to co dla wielu z nas jest symbolem "paskudnego" PRL-u, w innych czasach miało zupełnie inne znaczenie symboliczne. A sytuacje, a zatem i optyka są nieporównywalne.

Ja jakoś nie miałem szczególnych oporów czy to politycznych, czy to estetycznych mając tegoż orzełka na czapce w trakcie służby wojskowej.

Dzisiejsza korona na orle jest książęca a nie królewska. Do którego księcia nawiązujemy? Co ma KP z dzisiejszym orłem?

A dlaczego zaraz KP?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Najpierw była prawdziwa radość, że do michy coś włożą, a i że orzełek będzie na czapce, co jak ujął Harry

Ja tam pamiętam, z opowieści , że chłopaki całowali ten symbol na czapce.

Teraz, młodzież nie mająca styczności z tamtym okrutnym czasem, dorobiła sobie ideologie i mamy taki baton Mars. Co zresztą martwi mnie bardzo. Bo widzę dwudziestoparolatków [i czasem młodszych], którzy wszędzie widzą komuchów, byłych agentów UB/SB a na spotkaniach towarzyskich dziwią się że jeszcze nie zaorali cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej.

Taki tok rozumowania, mnie przeraża. Wręcz wzdrygam się na myśl, że ludzie którzy na oczy nie widzieli PRL, teraz starają się być twardsi od "Wałęsy".

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Szkoda, że nie spytałeś mojego stryjecznego dziadka, po dwu latach sowieckiego łagru. Dostałbyś w pysk. Tak zwyczajnie po chełmżyńsku.

Po litewsku mój dziadek by oddał. Spędził wojnę w łagrze, a po wojnie tę kurę zwyczajnie wyrzucił tam, gdzie było jej miejsce - na śmietnik.

Na jej miejsce miał normalnego orzełka wz. 19, potem dostał nowego wz. 44.

Teraz, młodzież nie mająca styczności z tamtym okrutnym czasem, dorobiła sobie ideologie i mamy taki baton Mars. Co zresztą martwi mnie bardzo. Bo widzę dwudziestoparolatków [i czasem młodszych], którzy wszędzie widzą komuchów, byłych agentów UB/SB a na spotkaniach towarzyskich dziwią się że jeszcze nie zaorali cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej.

Taki tok rozumowania, mnie przeraża. Wręcz wzdrygam się na myśl, że ludzie którzy na oczy nie widzieli PRL, teraz starają się być twardsi od "Wałęsy".

I Ty, Brutusie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zwyczajnie wyrzucił tam, gdzie było jej miejsce - na śmietnik.

W innym wątku sporo pisałeś o okazywaniu szacunku dla munduru polskiego żołnierza. Nawet pisałeś, ze zabiłbyś za znieważanie munduru, nawet historycznego i dość groteskowego obecnie. Do tego też formacji satelickich.

To jak ma być z tym okazywaniem szacunku i wymuszaniem owego szacunku? Szanować, czy opluwać?

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

W innym wątku sporo pisałeś o okazywaniu szacunku dla munduru polskiego żołnierza. Nawet pisałeś, ze zabiłbyś za znieważanie munduru, nawet historycznego i dość groteskowego obecnie. Do tego też formacji satelickich.

To jak ma być z tym okazywaniem szacunku i wymuszaniem owego szacunku? Szanować, czy opluwać?

A Ty wówczas pisałeś, że to nie mundur, tylko kostium.

A kto powiedział, że ja wyrzucam orzełki? Na 1. stronie napisałem, że zwróciłbym uwagę, że to niewłaściwy orzeł, ale nie oplułbym go - to też Godło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno czemu Wandzia Wasilewska wybrała tego orzełka z sarkofagu Władysława I Hermana , władca kiepski , wysłał insygnia koronacyjne germańskiemu cesarzowi ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

I nie życzę sobie takich wstawek, bo polecą warny.

A ja nie życzę sobie takiego tonu. Mam gdzieś takie forum gdzie się użytkownikowi grozi za wyrażanie własnego zdania. Żegnam kolegów. Niektórych chłodno. Acha, żebyś nie poczuł się zbyt pewnie, sam sobie daje bana.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.