Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
PolakMały94

Symbol orła bez korony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nie wiem czy to jest właściwy forum na takie pytanie, ale nie wiem gdzie indziej pytać...

No więc, jestem młodym polakiem który mieszka w stanach od wieku 9 lat (a mam teraz 17). Z powodu przeprowadzki do stanów w bardzo młodym wieku, nie udało my się nauczyć zbyt wiele o historii Polski. Mam bardzo ogólną wiedzę o ważnych punktach w historii, ale poza tym nie wiem prawie nic. Jak byłem ostatnio w Polsce, mój ojciec znalazł w swoim rodzinnym domu emblemat godła Polski który kiedyś był częścią jego wojskowego munduru. Tato sprezentował mi tego orzełka, więc przypiąłem go sobie do kurtki po powrocie do stanów (by reprezentować Polskę w stanach :) ). Wydawało mi się że to fajna pamiątka, taka z "duszką". Ostatnio podszedł do mnie starszy pan z Polski jak wsiadałem do autobusu i powiedział "trochę nie ładnie nosić tego orła". Przez to, że wchodziłem do autobusu nie miałem okazji go zapytać o co mu chodziło.

Czy ktoś wie dlaczego ten pan mógł tak powiedzieć? Nie chcę nosić na kurtce jakiegoś obraźliwego emblematu, ale przez moje luki w wiedzy historii Polski na prawdę nie mam pojęcia o co mu mogło chodzić. Emblemat jest z munduru z lat 80-tych. Wygląda mniej więcej jak ten: http://www.zespolkoryta.osw.pl/Portals/0/Patron/orzel5-5.gif

Z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje!

Edytowane przez PolakMały94

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Faktycznie, jest to godło państwowe z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1952-1989).

Dlatego ten pan tak zareagował.

A w jakich latach Twój ojciec służył w wojsku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli rzeczywiście nie powinienem nosić tego emblematu? Dlaczego godło z tego okresu jest obraźliwe, przez to, że jest z czasów komunizmu?

Nie wiem dokładnie w jakich latach służył - może 1984 lub 1985? Z tego co wiem to był bardzo krótko, bo potem był na studiach.

Edytowane przez PolakMały94

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wygląda prawie identycznie do tego zdjęcia które załączyłeś. Kształt tła jest prostokątny a nie owalny, ale orzełek jest identyczny.

Czy ten symbol jest obraźliwy bo symbolizuje komunizm? Czy jest jakiś inny powód?

Edytowane przez PolakMały94

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie jest "ofensywny" - poza tym wydaje mi się, że mylisz znaczenie tego słowa.

Po prostu nie każdy darzył sympatią okres PRL-u stąd i jego symbolika nie jest każdemu miła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - chodziło mi o "obraźliwy". Po angielsku obraźliwy to "offensive" więc wydawało mi się że "ofensywny" ma też to znaczenie. Wygląda na to, że mam luki nie tylko z historii! :o

Wydaję mi się że raczej dużo osób nie darzy sympatią okres PRL-u - więc chyba lepiej żebym go nie nosił, co nie? Ja urodziłem się już kilka lat po 1989, więc osobiście mi to nie przeszkadza, bo nie wiem jak w tych czasach było. No ale nie chcę wkurzać rodaków :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - chodziło mi o "obraźliwy". Po angielsku obraźliwy to "offensive" więc wydawało mi się że "ofensywny" ma też to znaczenie. Wygląda na to, że mam luki nie tylko z historii! :o

Wydaję mi się że raczej dużo osób nie darzy sympatią okres PRL-u - więc chyba lepiej żebym go nie nosił, co nie? Ja urodziłem się już kilka lat po 1989, więc osobiście mi to nie przeszkadza, bo nie wiem jak w tych czasach było. No ale nie chcę wkurzać rodaków :)

Zawsze możesz odpowiedzieć ze orzeł legionów tez korony nie miał , u zarania II RP była dyskusja orzeł w koronie lub nie - republika , ja tam każde polskie godło szanuje , ale w koronie ten dumny symbol polskiej państwowości wygląda lepiej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć dlaczego w okresie PRL nasz orzeł nie miał korony? Czy to był nacisk ze strony ZSRR czy jak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć dlaczego w okresie PRL nasz orzeł nie miał korony? Czy to był nacisk ze strony ZSRR czy jak?

??????????????????

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Czyli rzeczywiście nie powinienem nosić tego emblematu? Dlaczego godło z tego okresu jest obraźliwe, przez to, że jest z czasów komunizmu?

Nie wiem dokładnie w jakich latach służył - może 1984 lub 1985? Z tego co wiem to był bardzo krótko, bo potem był na studiach.

Możesz spokojnie nosić tego orła.

Kiedyś na innym forum ktoś rozpoczął dyskusję na temat wprowadzenia zakazu używania symboli komunistycznych. Ktoś inny spytał, czy należałoby objąć zakazem także orła piastowskiego noszonego na czapkach przez żołnierzy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki. W końcu jednostka ta była podporządkowana politycznie polskim komunistom.

Ale skoro orzeł Kościuszkowców jest symbolem komunistycznym, to wypadałoby skuć to godło z sarkofagu Władysława Hermana, bo stamtąd było skopiowane. Zatem jedyny logiczny wniosek nasunął się sam: Biały Orzeł jest godłem Polski a nie symbolem komunistycznym. Został przez komunistów zaadoptowany, ale nie jako symbol ideologii komunistycznej, lecz właśnie jako godło polskie.

Orzeł był umieszczony na czapkach wojsk Królestwa Kongresowego, które było pod rosyjskim zaborem i jakoś nikt nie ma wątpliwości co do polskości tego Orła. Dlaczego więc uważać, że Orzeł z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie jest polski?

Starszy Pan z Polski, który zwrócił Ci uwagę, że „nieładnie” nosić wojskowego orzełka zgrzeszył albo nadgorliwością albo ignorancją.

Edytowane przez Bronek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Starszy Pan z Polski, który zwrócił Ci uwagę, że „nieładnie” nosić wojskowego orzełka zgrzeszył albo nadgorliwością albo ignorancją.

Przepraszam bardzo, ale orły, które wymieniłeś, to nie godło Polski z okresu PRL. A to kojarzy się dość jednoznacznie.

I gdybym ja się znalazł, może nie naskoczyłbym agresywnie na Kolegę, ale zwróciłbym po prostu uwagę, że ten orzeł to nie jest symbol Polski, tylko demoluda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Mnie jednak orzeł kojarzy się jednoznacznie z Polską. Dlatego właśnie przyjęto go za godło LWP, żeby podkreślić, że to wojsko polskie. Orła Białego na czerwonym polu przyjęto za godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po to, żeby podkreślić polskość tego państwa. Oczywiście zaraz wypączkuje tu osobny temat pt „czy PRL była państwem polskim?”, ale już nie rozwadniajmy zagadnienia. Istotne jest to, że komuniści przyjęli symbolikę polską aby podkreślić, że są polscy.

Barwy narodowe też przecież pozostały takie, jak za II Rzeczypospolitej. Białe i czerwone. Czy flaga biało-czerwona obowiązująca w Polsce Ludowej nie była flagą polską?

A gdyby za godło Polski Ludowej komuniści przyjęli Orła w koronie (nie wiem czemu tego nie uczynili) to byłby polski orzeł, czy nie polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Dlatego właśnie przyjęto go za godło LWP, żeby podkreślić, że to wojsko polskie

Godło LWP? Chodzi o tę pokraczną kurę:

395_jpg_367c3278769a66eecbf2bcec12e69a34.jpg

?

Orła Białego na czerwonym polu przyjęto za godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po to, żeby podkreślić polskość tego państwa

Szpecąc go brakiem korony?

Barwy narodowe też przecież pozostały takie, jak za II Rzeczypospolitej. Białe i czerwone. Czy flaga biało-czerwona obowiązująca w Polsce Ludowej nie była flagą polską?

Bez Boga i korony. Czyli bez jednych ze, zdaje się, ważniejszych wartości.

A gdyby za godło Polski Ludowej komuniści przyjęli Orła w koronie (nie wiem czemu tego nie uczynili) to byłby polski orzeł, czy nie polski?

To chyba taki trochę oksymoron? Komuniści i pański, burżuazyjno-imperialistyczny symbol by przyjęli?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.