Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tyśka

nie było potopu szwedzkiego i oblężenia Jasnej Góry

Rekomendowane odpowiedzi

Tyśka   

witam. muszę napisać pracę, w której mam udowodnić, że nie było Potopu Szwedzkiego i oblężenia Jasnej Góry. ewentualnie informacje, że Potop jednak miał miejsce, natomiast oblężenie już nie. czy jest ktoś w stanie mi pomóc? będę bardzo wdzięczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

[Temat przeniesiony do odpowiedniego działu]

Cóż to za (pardon my French) idiotyczny pomysł na pracę? Wojna 1655-1660 jest wszak faktem, tak samo jak oblężenie Jasnej Góry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś jakoś wykazać, że dotychczasowa wiedza, jakoby potop miał miejsce, jest błędna. Możesz np. snuć teorię o spisku, którego owocem jest sfałszowanie materiałów źródłowych, albo podejść antropologicznie i wykazać, ze mamy tu do czynienia z kolejną wersją mitu o potopie i oblężęniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Cóż to za (pardon my French) idiotyczny pomysł na pracę? Wojna 1655-1660 jest wszak faktem, tak samo jak oblężenie Jasnej Góry.

Teza jest wprawdzie kontrowersyjna, ale czy należy ją tak odrzucić bez dyskusji? Wszak ani Szwedów tylu nie było, aby mówić o Potopie, ani "oblężenie" Jasnej Góry tak formalnie oblężeniem nie było. Czy nie mamy w takim razie do czynienia z czymś w rodzaju mitu? A skoro tak, to możemy próbować mit obalić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, dokąd Szwedzi dotarli (zwłaszcza w kontekście poprzednich wojen) to określenie 'Potop' jest imho jak najbardziej zasadne. Co do oblężenia - na pewno jest mocno wyolbrzymione (w końcu rzesze zaczytywały się w powieści Sienkiewicza), jednak miało miejsce, zresztą głównie przy pomocy polskich żołnierzy na służbie szwedzkiej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tyśka   

a czy wie ktoś gdzie mogłabym znaleźć odrobine obszerniejsze odpowiedzi? byłam w różnych czytelniach, w internecie też nie mogę nic znaleźć. do środy muszę to napisać i zupełnie nie wiem skąd mogłabym korzystać. oczywiście dziękuje za wszystkie do tej pory odpowiedzi i pomoc. ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
muszę napisać pracę, w której mam udowodnić, że nie było Potopu Szwedzkiego i oblężenia Jasnej Góry. ewentualnie informacje, że Potop jednak miał miejsce, natomiast oblężenie już nie.

Napisz że nie da się tego udowodnić-pewnie nauczyciel chce was zażyć z mańki licząc na to że jakieś głupoty powypisujecie, a odpowiedź jest prosta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tyśka   

jest już ktoś od pisania pracy na temat tego,że Potop miał miejsce. wydaje mi się,że chodzi tu o te mity, o których jest mowa w powyższych odpowiedziach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można podważać (jak już wskazywano) sam pojęcie "potopu": w świetle nowszych danych wynika, że ubytek ludności nie był tak duży jak się do tej pory sądziło, a i inne zmiany demograficzne miały mniej drastyczny przebieg.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można tak:

Potop wymyślił Sienkiewicz. Przedtem była to tylko wojna polsko-szwedzka. Oblężenie Jasnej Góry zaś to robota Kordeckiego, co machnął na temat poemat fantastyczny. A to tylko podeszły wojska Karola Gustawa (polsko-szwedzkie) i odeszły.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można tak:

Potop wymyślił Sienkiewicz. Przedtem była to tylko wojna polsko-szwedzka. Oblężenie Jasnej Góry zaś to robota Kordeckiego, co machnął na temat poemat fantastyczny. A to tylko podeszły wojska Karola Gustawa (polsko-szwedzkie) i odeszły.

Fantazję to machnął użytkownik powyżej- tak to jest jak pisze się aby pisać bez sięgnięcia do literatury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Własnie w literaturze znalazłem informację, że to Sienkiewicz pierwszy nazwał wojne 1655-1660 Potopem. Czyżby był to fałsz?

Można wiedzieć co to za literatura ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć co to za literatura ?

J. Krzyżanowski "Henryk Sienkiewicz"

Jak masz info o zastosowaniu nazwy potop do wojny polsko-szwedzkiej przed Sienkiewiczem, to może po prostu podaj, kto i kiedy to zrobił. Może współcześni owej wojny?

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sławek   

witam. muszę napisać pracę, w której mam udowodnić, że nie było Potopu Szwedzkiego i oblężenia Jasnej Góry. ewentualnie informacje, że Potop jednak miał miejsce, natomiast oblężenie już nie. czy jest ktoś w stanie mi pomóc? będę bardzo wdzięczna.

Zapraszam na stronę potop.com.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.