Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marczydlo

82 Syberyjski Pułk Strzelców

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje odnośnie losów 82 Syberyjskiego Pułku Strzelców [82 pp - 32 Dywizja Piechoty].

Interesują mnie losy części pułku, która pozostała w Brześciu [Litewskim] jako obsługa szpitala wojskowego. Załoga szpitala została następnie ewakuowana do Kobrynia po zbombardowaniu szpitala.

Interesują mnie wszystkie informacje - z góry dziękuję

Pozdrawiam

:bom:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zonk przyjacielu.

82 syberyjski pułk strzelców wchodził w skład 30, a nie 32DPRez. (31 i 32 DP wogóle nie sformowano na 01.09.1939r.). Jeżeli 30 DP gen. bryg. L. J. Cehaka, to wychodzi mi, że to była Armia "Łódź" gen. Rómmla. Jednak całej dywizji nie zmobiliowano (oprócz 82pp wchodził jeszcze w jej skład 83 i 84 pułk strzelców poleskich), i masz rację, że część została w okolicach Brześcia. Muszę zajrzyć w wolnej chwili, może Ludwik Głowacki coś o tym pisze.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Mój dziadek należał do 82 Karnego Pułku Strzelców Syberyjskich i stacjonował w Brześciu.

Dowódcą kompani był kpt.Radziszewski,potem zastąpił go kpt.rez.Kloc

Dowódcy plut-Mościcki.Sadowski trzeciego nie pamiętam.

Zostali rozbici w majątku -Jabłoń-.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Za niedużą kasę nabądź na "allegro" Armię "Modlin" Jurgi i Karbowskiego - może tam coś znajdziesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Mój dziadek należał do 82 Karnego Pułku Strzelców Syberyjskich i stacjonował w Brześciu.

Dowódcą kompani był kpt.Radziszewski,potem zastąpił go kpt.rez.Kloc

Dowódcy plut-Mościcki.Sadowski trzeciego nie pamiętam.

Zostali rozbici w majątku -Jabłoń-.

Primo: Czemu przy nazwie pułku napisałeś "Karny"?

Secundo: W obsadzie personalnej Grupy Operacyjnej "Piotrków" w książce Mieczysława Bielskiego Grupa Operacyjna "Piotrków" 1939, Warszawa 1991, s. 357 kapitan Wacław Radziszewski figuruje jako dowódca Batalionu marszowego 82 Pułku Piechoty (dowódcy kompanii: 1. - ppor. Aleksander Gradziuk, 2. - ppor. Witold Skwierczyński).

Tertio: Odsyłam do książki Józefa Geresza pt. Twierdza niepokonana. Obrona cytatdeli w Brześciu nad Bugiem we wrześniu 1939 r., Biała Podlaska-Międzyrzec Podlaski 1994. Jest tam i o kapitanie Radziszewskim, i o baonie marszowym 82 PP.

PS Kpt. Radziszewski zginął w Katyniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Primo: Czemu przy nazwie pułku napisałeś "Karny"?

Pułk ten stracił sztandar,nie wiem kiedy i jak,ale dziadek mój zawsze dodawał''karny''.

kapitan Wacław Radziszewski figuruje jako dowódca Batalionu marszowego 82 Pułku Piechoty (

Być może go przenieśli a zastąpili oficerem rezerwy.

y (dowódcy kompanii: 1. - ppor. Aleksander Gradziuk, 2. - ppor. Witold Skwierczyński).

A są tam może nazwiska ppor Mościcki ,Górecki,Sadowski.Oni byli dowódcami plutonów w kompanii w której służył dziadek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
A są tam może nazwiska ppor Mościcki ,Górecki,Sadowski.Oni byli dowódcami plutonów w kompanii w której służył dziadek.

W rozpisce GO "Piotrków" jest ppor. Tadeusz Mościcki, ale jako adiutant dowódcy 3 dywizjonu haubic 30 Pułku Artylerii Lekkiej z 30 DP (w skład tej dywizji wchodził także 82 PP).

Ppor. Eugeniusz Franciszek Górecki jest wymieniony wśród oficerów 83 Pułku Strzelców Poleskich (też wchodził w skład 30 DP), ale bez konkretnego przydziału. Jest też por. Stanisław Górecki, ale ten dowodził III szwadronem 19 Pułku Ułanów (Wołyńska Brygada Kawalerii).

Wymieniony w rozpisce ppor. Czesław Sadowski był oficerem żywnościowym 2 batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów (2 DP), więc to raczej nie o tego ppor. Sadowskiego chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Coś musiał dziadek namieszać z tymi nazwiskami,ale dzięki za poświęcenie czasu na szukanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje odnośnie losów 82 Syberyjskiego Pułku Strzelców [82 pp - 32 Dywizja Piechoty].

Interesują mnie losy części pułku, która pozostała w Brześciu [Litewskim] jako obsługa szpitala wojskowego. Załoga szpitala została następnie ewakuowana do Kobrynia po zbombardowaniu szpitala.

Interesują mnie wszystkie informacje - z góry dziękuję

Pozdrawiam

:bom:

Moj profesor z Akademii Muzycznej w Warszawie- Juliusz Pietrachowicz byl czlonkiem orkiestry 82 pulku. Mieszka w Warszawie i pragnie sie skontaktowac z zyjacymi kolegami. Prosze o wiadomosc, Greg Lecewicz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czy mógł by mi ktoś, z dobroci serca, napisać skład lub podać link do 82 syberyjskiego pułku piechoty walczącego 29 września pod Jabłonią. Zginał tan ppor. Mościcki siostrzeniec "Tego" Mościckiego, a ppor. Mościcki był dowódcą plutonu w kompani, gdzie służył mój dziadek. Trochę znalazłem na stronie " Kampania wrześniowa 1939", ale żadnych szczegółów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.