Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rostov

Ile socjalizmu w narodowym socjalizmie?

Rekomendowane odpowiedzi

Rostov   

Witam :)

Na początek cytat stąd:

#4. Czy Obóz Narodowo Radykalny to organizacja faszystowska/nazistowska?

Nic bardziej mylnego, jeden z przedwojennych czołowych działaczy ONR, Jan Mosdorf pisał: „Nie jesteśmy faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować.” My te słowa podtrzymujemy, jesteśmy ruchem, który za najwyższą wartość ziemską uznaje Naród, a naród jak dobrze wiemy istnieć może bez państwa, system faszystowski czy nazistowski opiera się na kulcie państwa, który my odrzucamy. System nazistowski czy faszystowski to ustroje lewicowe, częstokroć wojujące z Kościołem, przedkładające interes biurokracji państwowej, czy partyjnej nad interes narodowy. Dla nas, jak już pisałem najważniejsze wartości to Bóg, Honor, Ojczyzna, Tradycja, Rodzina nie zaś Partia, czy omnipotentne państwo. Oba systemy były systemami totalitarnymi, zbrodniczymi, my odrzucamy model totalitarny na rzecz autorytarnego (opartego na autorytecie władcy). Poza tym wspomnieć należy o ilość przedwojennych ONR-owców walczących w szeregach NSZ, czy Konfederacji Narodu przeciwko III Rzeszy.

Nie jestem z wykształcenia historykiem, ani politologiem, ale z tego, co pamiętam, czego uczono mnie jeszcze w szkole - to faszyzm i nazizm były doktrynami skrajnie prawicowymi.

Co prawda - nazizm to inna nazwa narodowego socjalizmu, ale...

Wiem, że spory doktrynalne to bardziej zajęcie dla politologów, a nie historyków, ale myślę, że jako ludzie bardziej zorientowani w historii niż ja, który posiadam jedynie wiedzę szkolną, podpowiecie mi:

Ile socjalizmu w narodowym socjalizmie? I czy w ogóle radykalni narodowcy mają jakiekolwiek podstawy, by uważać, że nazizm/faszyzm to doktryny, które w jakimkolwiek stopniu wzorowały się na teoriach lewicowych?

Pozdrawiam serdecznie :)

Edytowane przez Rostov

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak mi smutno. Już Kolega nie chce dyskutować o lewicowym kanibaliźmie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I czy w ogóle radykalni narodowcy mają jakiekolwiek podstawy, by uważać, że nazizm/faszyzm to doktryny, które w jakimkolwiek stopniu wzorowały się na teoriach lewicowych?

Oczywiście ze mają , bo nazizm jest tylko inna odmiana socjalizmu , zastanawia mnie co innego zbitka slow :

nazizm/faszyzm

rozróżniasz co to jest faszyzm a co to jest nazizm ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rostov   

Oczywiście ze mają , bo nazizm jest tylko inna odmiana socjalizmu

Mógłbyś uzasadnić?

rozróżniasz co to jest faszyzm a co to jest nazizm ?

Mój błąd - bardziej pasowałoby tam słowo "czy" :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zastanawia mnie jedno. Czemu jak ma się do napisania pracę w szkole czy na studiach nie zakłada się, jak trzeba, tematu w dziale pomoc ?

Przecież można tam kulturalnie przedstawić: piszę pracę na taki to a taki temat, ustaliłem już to i to, ale nie daje mi spokoju następująca kwestia ....

I wtedy gdy czuć, że za tym kryje się jakaś własna praca, myślenie, można z przyjemnością pomagać.

A tu widzę kolejne takie działanie na żywca, zupełnie zimnych w tematyce gości, za których mamy odwalić całość lub większość roboty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rostov   

Zastanawia mnie jedno. Czemu jak ma się do napisania pracę w szkole czy na studiach nie zakłada się, jak trzeba, tematu w dziale pomoc ?

Przecież można tam kulturalnie przedstawić: piszę pracę na taki to a taki temat, ustaliłem już to i to, ale nie daje mi spokoju następująca kwestia ....

I wtedy gdy czuć, że za tym kryje się jakaś własna praca, myślenie, można z przyjemnością pomagać.

A tu widzę kolejne takie działanie na żywca, zupełnie zimnych w tematyce gości, za których mamy odwalić całość lub większość roboty.

Tak się składa, że okres edukacji już za mną - lecz zupełnie nie w kierunku historycznym.

Do zadania pytania skłoniły mnie ostatnie wydarzenia z 11 listopada, w Warszawie - chciałem się trochę zapoznać z ideologią obu zwalczających się stron, jednak nie do końca rozumiem różnice doktrynalne, dlatego zadałem to pytanie tutaj.

Jeśli jest zbyt banalne jak na stopień zaawansowania tego działu forum, proszę o przeniesienie tematu przez moderatora do odpowiedniego działu - może tam nie będzie problemem uzyskanie merytorycznej odpowiedzi ;-)

Edytowane przez Rostov

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.