Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Monika M

Edward Molenda "Talizman"

Rekomendowane odpowiedzi

Monika M   

Witajcie,

mam pytanie czy jest możliwość odnalezienia zdjęcia powstańca Edwarda Molendy "Talizman" należał do batalionu "Miotła" plut. "Marsa", poległ 28 sierpnia na ul. Długiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Na początek sprawdziłbym tutaj:

Niżyński L., Batalion Miotła, Warszawa 1992.

Jeśli nie będzie, to może spróbować przez MPW jakoś to załatwić, bądź też środowisko "Miotły" w Związku Powstańców Warszawskich.

No i sugerowałbym też napisać do kol. xyxy (pisał kilka postów wyżej) na Prywatną Wiadomość. Zagląda tu bardzo rzadko, ale wiedzę jak i kontakty w kwestii "Miotły" ma bardzo szerokie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Monika M   

Problem w tym, że dziennikarz piszący książkę przyszedł dawno temu do mojej babci zdjęcie wziął i już nie wrócił, potem umarł. I tak zdjęcie zaginęło. Babcia czterech braci miała trójki z nich zdjęcia zamieszczone są w książce a jego jednego nie, ot i taka to nieciekawa historia. Teraz ja spisuje wspomnienia i porządkuje pewne informacje.

dziękuje za odpowiedź

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Monika M   

A tego w 100% nie wiem. szczególnie że materiały do książki były zbierane etapami.

Co do samej książki, to jest w niej sporo przekłamań, przynajmniej jak analizuje jej treść pod kątem własnej rodziny porównując wspomnienia. Przykładowo napisane jest, że jeden z braci babci umarł po wojnie, co jest straszliwa nie prawdą. O drugim bracie napisane jest, że przeszedł z resztą powstańców na śródmieście co też jest nie prawdą bo ze starego miasta trafił do obozu koncentracyjnego. Generalnie połowa rzeczy napisanych o mojej rodzinie nie pokrywa się z innymi wspomnieniami i prawdopodobnie z rzeczywistością. Nie wiem czy się ze mną zgodzisz ale biogramy Warszawskie zamieszone na stronie MPW są lepszym źródłem informacji.

pewności nie mam, dziennikarz piszący książkę... tyle wiem, ale się przy okazji dopytam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie ma książki idealnej :) Tematyka powstańcza jest o tyle trudna, że bardzo często dysponujemy jedynie strzępami informacji, przekazami, które się wzajemnie wykluczają. Książka L. Niżyńskiego nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. A czy biogramy na stronie MPW są lepsze... I tak i nie. Tak, bo często sporządzane przez pasjonatów, którzy poświęcają dużo czasu na zebranie informacji (sam zanim zrobiłem jeden z biogramów informacje zbierałem przez blisko trzy lata). Dzięki temu istnieje duża szansa na to, że będą zrobione porządnie, a same wiadomości w nich zawarte będą wiarygodne. Nie, bo taki biogram to tylko suche fakty. Nie ma tam miejsca na pokazanie tego, jakim kto był człowiekiem.

Jeśli to L. Niżyński zbierał te zdjęcia, to może warto byłoby się dopytać w środowisku żołnierzy "Miotły"? Być może ktoś będzie wiedział, co mogło stać się z fotografiami, których nie wykorzystał. A może w AANie, w Aktach środowiska b. żołnierzy Batalionu Armii Krajowej "Miotła" coś będzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Monika M   

Napisałam do Związku Powstańców Warszawskich ale milczą, o tym nie pomyślałam, będę próbować chodź wydaje mi się mało realne. Jeszcze żebym miała pewność, że zdjęcie było opisane, a tego nie wiem. Bez babci go nie rozpoznam (nie chce jej fatygować) bo było ich pięcioro ale jedno do drugiego wcale nie podobne :)

Nie neguje wartości książki bo sama w sobie zawiera wiele cennych informacji. Dziwi mnie tylko skoro babcia wiedziała, dziadek wiedział, pan Puzio wiedział (co zresztą jest opisane w jego wspomnieniach z roku 2006 na stronie MPW). To nie potrafię zrozumieć jak do książki z początku lat 90 wkradły się takie błędy... no jednak różnica pomiędzy tym czy koś żyje czy umarł no jest jakby to powiedzieć ... zasadnicza. Kurcza jakby nikt przede mną tego nie analizował (części dot. mojej rodziny), a przecież jeździli do Pruszkowa na spisywanie tych wspomnień. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ja jednak sugerowałbym zadzwonić. Wtedy jest pewność, że uzyska się jakąś odpowiedź.

Dziwi mnie tylko skoro babcia wiedziała, dziadek wiedział, pan Puzio wiedział (co zresztą jest opisane w jego wspomnieniach z roku 2006 na stronie MPW). To nie potrafię zrozumieć jak do książki z początku lat 90 wkradły się takie błędy... no jednak różnica pomiędzy tym czy koś żyje czy umarł no jest jakby to powiedzieć ... zasadnicza. Kurcza jakby nikt przede mną tego nie analizował (części dot. mojej rodziny), a przecież jeździli do Pruszkowa na spisywanie tych wspomnień.

Proszę mi uwierzyć, nie takie rzeczy widywałem :) W biogramach umieszczonych w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego nie raz znajdywałem informacje, że ktoś zginął podczas Powstania, podczas gdy wiadomo, że jednak przeżył wojnę. A przecież jest to teoretycznie produkt wieloletnich badań, firmowany przez samo Muzeum Powstania Warszawskiego. Być może L. Niżyński dotarł do relacji kogoś, kto był pewien, że osoba, o której rozmawiamy jednak zginęła i to na tej relacji się oparł. Bez konkretnych danych możemy jedynie spekulować...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.