Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mironi

Czy bogowie Greccy i Egipscy, jako ludzie żyli na ziemi?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Wracając do teraźniejszości, czyż nie widać, jak to pojęcie jest subiektywne ? Jeszcze niedawno eurosceptycy byli zacofani, czy teraz ta opinia jest tak absolutna ? Tak samo wieszczący kryzys. Nadal zacofani ?

Jeżeli sięgniesz wstecz będzie zawsze tak samo. Jest to element bieżącej walki politycznej, co chwila zmieniający swój sens. W przyszłości też tak będzie. Jak sam napisałeś ludzie nie chcą być uważani za zacofanych, więc siła polityczna tego słowa jest przeogromna ponadczasowo. Ale treść w nim zawarta w żadnym razie taka nie jest.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

Jak to zabraknie?-ja nad tym tematem czuwam...

"A po drugie,ja absolutnie nie nazywam zacofanymi pewne okresy historyczne (chyba wszystkie) i pewnych ludzi (chyba wszystkich wyznających jakąś religię) ale tylko pewne sytuacje, bez względu czy związek mają z religiami czy z polityką, czy z jakimiś tradycjami itp. Np. ktoś ze względów religijnych może wierzyć w Boga i ja nie uważam tego za zacofanie, ale gdy wierzy że trzeba zabić kogoś bo podejrzewa sie go o czary, wówczas już ten fragment religii, i jego czyn uznaje za zacofany."

No to które wierzenia zacofanymi nie są według Ciebie (skoro inne są)? Których wierzących za zacofanych nie uznajesz?

Zrobimy sobie analizę porównawczą. Bo ja na razie, to masz smoka, czarownice...

Gdy spojrzymy ogólnie na religie, wówczas można je wszystkie nazwać zacofanymi i żadne zacofanymi nie nazwać. Obydwa twierdzenia uważam za błędne. Zatem lepiej jest jak zaproponowała Puella , zrobić sobie analizę porównawczą.

Które sytuacje uznaję za zacofane a które nie?

Uwaga będzie ostro :rolleyes:

Za zacofane sytuacje uznaję te które wierzą „w święte krowy”,

czy twierdzą że „za przyczyną J. Pawła II dokonał się jakiś cud”. :huh:

( mam nadzieję że nie wpłynie to na Status ostrzeżeń ,, bo byłby to jeden z przejawów zacofania ;)

Natomiast za niezacofane uważam te sytuacje które twierdzą że trzeba obronić życia innowiercy, którego prześladuje się za inną wiarę.

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Uwaga będzie ostro

I to ma być ostro ? Ostro będzie jak Kolega napisze co sądzi o islamie.

No więc co ?

Za zacofane sytuacje uznaję te które wierzą „w święte krowy”,

czy twierdzą że „za przyczyną J. Pawła II dokonał się jakiś cud”.

( mam nadzieję że nie wpłynie to na Status ostrzeżeń, bo byłby to jeden z przejawów zacofania

Natomiast za niezacofane uważam te sytuacje które twierdzą że trzeba obronić życia innowiercy, którego prześladuje się za inną wiarę.

Bo właściwie to Kolega nie napisał nic nowego. Zacofanie jest przeciwieństwem postępowości, więc Kolega po prostu podwójną negacją opisał co uważa za postępowe. I po co się męczyć z jakąś "analizą porównawczą" ?

Przyznam się, że poszukiwanie absolutnego zacofania, (w sensie ponadczasowego jądra) zaciekawiło mnie ze zrozumiałych względów, ale teraz to wjeżdża w trywialne koleiny. Miały być fakty, a wyszły mity.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Które sytuacje uznaję za zacofane a które nie?

Co się nas pytasz, jak my nie za bardzo to zacofanie w religiach widzimy. ;p

Jako, że Ty się tego mironi trzymasz mocno, to i Ty musiałbyś pokazać te nie zacofane.

Więc dawaj...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Napisałem że w tym wypadku chodzi o dziesiątki tysięcy lat temu zatem chodzić może o dzieci, niewolnicy, ...i inne przyczyny.

Tak dawno zabijano czasem ludzi nie tylko z winy podejrzenia o czary, ale "smoki" itp.

A mógłby Kolega swoje niewątpliwe rewelacje poprzeć jakimiś wiarygodnymi danymi źródłowymi (w tym wypadku oczywiście archeologicznymi). Zapewniam, że będzie to bardzo ciekawa informacja godna publikacji naukowej.

Pobieżnie przeleciałem ten temat i muszę przyznać, że takich bzdur połączonych z natłokiem spamu dawno nie czytałem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

A mógłby Kolega swoje niewątpliwe rewelacje poprzeć jakimiś wiarygodnymi danymi źródłowymi (w tym wypadku oczywiście archeologicznymi). Zapewniam, że będzie to bardzo ciekawa informacja godna publikacji naukowej.

Pobieżnie przeleciałem ten temat i muszę przyznać, że takich bzdur połączonych z natłokiem spamu dawno nie czytałem...

Wydaje mi się że kulturalny sposób prowadzenia dyskusji jest ważny dla nas wszystkich, dlatego chciałem przypomnieć że ja również jestem istotą ludzką która jest wrażliwa np. na słowa:

„takich bzdur połączonych z natłokiem spamu dawno nie czytałem”.

Czyż nie można ująć to w bardziej kulturalny sposób, o co proszę i łatwo zauważyć że sam staram się jak mogę, utrzymywać należyty szacunek dla wszystkich Forumowiczów.

A teraz powracam do tematu:

Bardzo proszę o przeczytanie tego:

W każdym bądź razie istniały też kulty nakazujące składanie ofiar z ludzi i odwołujące się do ludzkich władców panujących wraz ze smokami. W chińskiej, perskiej i południowoamerykańskiej kulturze występuje ta sama cecha wspólna władców dawnych dziejów, herosów i smoków.

Oczywiście były też inne nadnaturalne stworzenia, ale skupmy się na smokach. Składano wówczas ofiary przeróżnym potworom, demonicznym bóstwom, by wytworzyć skrajną atmosferę przepełnioną emocjami bólu, cierpienia i strachu. Rytuał tego typu miał dawać poczucie władzy przez dokonanie czegoś „brutalnego”, co pozwalało utrzymać władzę i dominującą pozycję - przykładowo, złożenie ofiary z przeciwnika lub kogoś niewygodnego. Spożywano również substancje psychoaktywne wpływające na myślenie nihilistyczne i demoniczne. Studiując historię kultur starożytnych naszego świata zauważamy, że cywilizacje które upadały charakteryzowało zawsze kilka cech: zniszczenie moralne, dekadencja, wszechwładne instytucje religijne i kulty zmanipulowane przez okultystów, starożytne „potwory” lub tez manifestacje silnych jednostek rządzących i wyzyskujących „plebs” oraz służby wojskowe, całkowicie podporządkowane i gotowe wykonać wszelaki rozkaz władcy.

http://www.the-awakening-time.cba.pl/Ludzie%20i%20reptoidy%20dawniej.xhtml.html

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Moja uwaga odnosiła się do całości tego abstrakcyjnego tematu, który jest o wszystkim i o niczym.

W każdym bądź razie istniały też kulty nakazujące składanie ofiar z ludzi i odwołujące się do ludzkich władców panujących wraz ze smokami. W chińskiej, perskiej i południowoamerykańskiej kulturze występuje ta sama cecha wspólna władców dawnych dziejów, herosów i smoków.

Oczywiście były też inne nadnaturalne stworzenia, ale skupmy się na smokach. Składano wówczas ofiary przeróżnym potworom, demonicznym bóstwom, by wytworzyć skrajną atmosferę przepełnioną emocjami bólu, cierpienia i strachu. Rytuał tego typu miał dawać poczucie władzy przez dokonanie czegoś „brutalnego”, co pozwalało utrzymać władzę i dominującą pozycję - przykładowo, złożenie ofiary z przeciwnika lub kogoś niewygodnego. Spożywano również substancje psychoaktywne wpływające na myślenie nihilistyczne i demoniczne. Studiując historię kultur starożytnych naszego świata zauważamy, że cywilizacje które upadały charakteryzowało zawsze kilka cech: zniszczenie moralne, dekadencja, wszechwładne instytucje religijne i kulty zmanipulowane przez okultystów, starożytne „potwory” lub tez manifestacje silnych jednostek rządzących i wyzyskujących „plebs” oraz służby wojskowe, całkowicie podporządkowane i gotowe wykonać wszelaki rozkaz władcy.

Pisałeś wcześniej o "dziesiątkach tysięcy lat temu" co automatycznie dawało podstawy do przypuszczeń, że odnosisz się do prehistorii.Żaden z trzech przykładów o których tutaj napisałeś tego warunku nie spełnia.

Na marginesie.Specjalistą od Nowego Świata nie jestem, niemniej akurat smok jest tam stworzeniem obcym...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

Moja uwaga odnosiła się do całości tego abstrakcyjnego tematu, który jest o wszystkim i o niczym.

Pisałeś wcześniej o "dziesiątkach tysięcy lat temu" co automatycznie dawało podstawy do przypuszczeń, że odnosisz się do prehistorii.Żaden z trzech przykładów o których tutaj napisałeś tego warunku nie spełnia.

Na marginesie.Specjalistą od Nowego Świata nie jestem, niemniej akurat smok jest tam stworzeniem obcym...

Kilka dni temu, jasno się wyraziłem na ten temat:

Myślę też że gdy poruszamy temat zacofania, powinniśmy ( a zwłaszcza Tomasz ) nie ograniczać się do jakiegoś okresu jednego, ( nawet gdyby forum w tym miejscu nakazywało trzymać się starożytności ) ale należałoby wziąć pod uwagę , całą przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość .

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

mironi napisał: "Faraon wiem że nie był do końca fantazją, bo żył naprawdę na ziemi, tyle że błędnie uważano go za Boga."

Dlaczego błędnie?

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I słusznie... dodajmy czy: miron jest w stanie udowodnić, że jakiekolwiek wierzenia były bajką?

Tak na marginesie faraon nie był pośrednikiem, kolega mironi może podać teksty źródłowe wskazujące na taką funkcję?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim, i Tobie Widłobrody, bo wszystko robi się jaśniejsze :rolleyes:

Zatem ludzie stworzyli sobie tych bogów opierając się o postacie rzeczywiste.

Zeus - bóg bogów

(...)

Re

Albo: Ra. Ubóstwione Słońce. Stwórca świata i pan ładu we wszechświecie. Władca bogów, ludzi i państwa zmarłych. Utożsamiano z nim wielu bogów egipskich wyniesionych ze względów politycznych do bóstw naczelnych. Symbolem Re był obelisk.

Głównie chyba chodzi o to że jak jak źródła podają, wszyscy ludzie wierzyli w te bajki,

ale mam pytanie czy naprawdę ludzie wierzyli w te MITY? czy tylko natrafiłem na błędne źródła.

A drugie pytanie czy we współczesnych religiach istnieją mity?

A niby skąd logiczność tego wnioskowania?

Symbolem Re był obelisk?

Innymi słowy żaden obelisk nie był poświęcony innym bogom...?

Tia...

Aton

Widzialny przejaw boga Re

Eee tam... a co z trzema formami słońca:

Chepry

Re

Atum?

Czyż Atum nie powiadał, że jest Nun?

Zeus - bóg bogów

To czemu obawiał się Nyx?

I jaką kosmogonią w Egipcie kolega się posługuje: tą z z Heliopolis i "Wzgórza Piasku", czy z Hermepolis i jego lotosu?

A może nawiązuje do "jaja ptaków" (z "Księgi sarkofagów"), a może do koncepcji Ogdoady?, a może do memfickiej teologii na podstawie obelisku z czasów Szabaka?

Ktoś w swych; wikipediowych-ściągowych; wyliczeniach zapomniał o Szu i Tefnut, rodzicach Geba i Nut.

I co to ma do protestanckiej kobiety w Afryce?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

I słusznie... dodajmy czy: miron jest w stanie udowodnić, że jakiekolwiek wierzenia były bajką?

Tak na marginesie faraon nie był pośrednikiem, kolega mironi może podać teksty źródłowe wskazujące na taką funkcję?

Faraon był pośrednikiem między ludźmi a Bogiem,

http://pl.wikipedia.org/wiki/Llogari_Pujol

A teraz obok wielu innych dowodów podam 2, dlaczego uważam że Faraon nie był Bogiem.

Otóż Faraon jak i wielu innych Faraonów, budowali sobie dla siebie grobowce, olbrzymie piramidy, i uważali je za "domy zmarłych", dlatego popełniając błąd ( a dokładnie myląc się ) umieszczali do swych grobów nie tylko złoto, ale i wszystko, co było im niezbędne do życia na tym świecie.

Jest to błędne spojrzenie typowego człowieka, a nie Boga.

Drugim dowodem jet to że podczas tego błędnego projektu, a raczej o błędnym przeznaczeniu,

bardzo gnębili swój lud, bo przy pracy takich piramid ludzie po prostu padali, zostawali kalekami, cierpieli, itd.

Widzimy zatem błędy, zło, i typowe dla człowieka chęci wywyższenia, jak np. Poddani nie mogli bez zgody Faraona spojrzeć mu w oczy.

Widzimy zatem że nie był to Bóg, a tylko człowiek, i dodam że jeśli ktoś Faraona uważa za Boga, to czyż jego myśli w pewnym stopniu nie prosi się nazwać myślami z domieszką chociażby odrobiny zacofania :)

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolega jak rozumiem zna myśli bogów egipskich i ich potrzeby, a skąd i czy potrafi je udowodnić?

Wciąż nie pojmuję definicja zacofania w kontekście ahistoryczności myśli kolegi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

Kolega jak rozumiem zna myśli bogów egipskich i ich potrzeby, a skąd i czy potrafi je udowodnić?

Wciąż nie pojmuję definicja zacofania w kontekście ahistoryczności myśli kolegi.

Czasem odnoszę wrażenie, że gdyby Lech Wałęsa, nagle oznajmił że jest bogiem, to dla pewnych ludzi, ( wśród których domyślasz się kto się znajduje ) stało by się wielkim problemem móc udowodnić iż to nie jest prawdą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Twoje wywody w niczym nie są przekonywujące. W dalszym ciągu ponawia pytanie, dlaczego Egipcjanie błędnie uważali faraona za boga?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.