Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mironi

Czy bogowie Greccy i Egipscy, jako ludzie żyli na ziemi?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Mironi tego nie da się uogólnić. W takim Dekameronie jest opis jak jeden pustelnik wygania szatana do piekła, czyni to z wyjątkowym poszanowaniem życia i to całkiem nowocześnie (a zarazem z głębokim poszanowaniem tradycji).

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

No jak to nie ma, a to ? :rolleyes:

Szło mi o to, że skoro chcesz rozpatrywać religijne praktyki przez pryzmat zacofania, to wsie wierzenie dadzą się pod to Twoje zacofanie podłączyć. Lepiej więc być "nowoczesnym", głosząc chwałę ateizmu... :P

No chyba, że znasz religie, które według Ciebie już na miano zacofania nie zasługują (?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

Szło mi o to, że skoro chcesz rozpatrywać religijne praktyki przez pryzmat zacofania, to wsie wierzenie dadzą się pod to Twoje zacofanie podłączyć. Lepiej więc być "nowoczesnym", głosząc chwałę ateizmu... :P

No chyba, że znasz religie, które według Ciebie już na miano zacofania nie zasługują (?).

Zauważam że dziś wszyscy panicznie boją się zarzucenia im że są „zacofani”, a tak być nie powinno, bo w takim scenariuszu, dziesiątki tysięcy lat temu, mogło by okazać się że „zabijanie dzieci, na rzecz uiszczania ofiar smokom” nie można byłoby nazwać zacofaniem a czymś w czym należało by dopatrzyć się wiele mądrości, dobra a nawet nowoczesności, no bo była by to przecież „ich teraźniejszość”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

„zabijanie dzieci, na rzecz uiszczania ofiar smokom”

Dzieci ? A ja myślałem, że dziewic (czy to się jakoś nie łączy z tymi westalkami ?)

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

„zabijanie dzieci, na rzecz uiszczania ofiar smokom”

Dzieci ? A ja myślałem, że dziewic (czy to się jakoś nie łączy z tymi westalkami ?)

Napisałem że w tym wypadku chodzi o dziesiątki tysięcy lat temu zatem chodzić może o dzieci, niewolnicy, ...i inne przyczyny.

Tak dawno zabijano czasem ludzi nie tylko z winy podejrzenia o czary, ale "smoki" itp.

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Napisałem że w tym wypadku chodzi o dziesiątki tysięcy lat temu zatem chodzić może o dzieci, niewolnicy, ...i inne przyczyny.

Czyli zajmujemy się jaskiniowcami ? A byli już wtedy niewolnicy ? I czy to nie wbrew naukom Marksa !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Tak sobie śledzę ten temat i nie wiem : śmiać się czy płakać :unsure: Religia stanowiła i stanowi nadal nieodłączny element ludzkiej cywilizacji. Potrzeba wiary towarzyszyła mu od zawsze. Jej przyczyny nie są do końca jasne i antropolodzy kultury wysuwają bardzo rozbieżne wnioski (ot chociażby tutaj) Jednak ocenianie zjawiska religii jako elementu zacofania jest moim zdaniem

- sprzecznym samym w sobie : w takim razie nasza cywilizacja jest tak samo zacofana jak i społeczności dawniejsze

-objawem ignorancji , niewiedzy i chyba infantylizmu bowiem jak łatwo jest ocenić a jak trudno wysilić się i starać się zrozumieć źródeł wiary, które w każdej społeczności były inne; składanie ofiar z ludzi także miało swoje uzasadnienie, wystarczy sięgnąć do fachowej literatury aby się dowiedzieć dlaczego tak czyniono zanim zacznie się wydawać bezsensowne oceny. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

„zabijanie dzieci, na rzecz uiszczania ofiar smokom”

Dzieci ? A ja myślałem, że dziewic (czy to się jakoś nie łączy z tymi westalkami ?)

Co Ty Panie się tych bidnych dziewic/Westalek tak czepiłeś(?)- im i tak było ciężko.

Edytowane przez puella

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Wybacz ale mnie się ze smokami kojarzą tylko dziewice i barany. Więc jak w tym temacie zabraknie dziewic, to co zostanie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

Raz mam wrażenie że zacofaniem nazywamy wiele okresów historycznych, i bardzo wielu ludzi w najróżniejszych sytuacjach.

Ale innymi razami mam wrażenie że żadnego okresu, ani nikogo nie chcemy nazwać zacofanym.

Zatem należało by przynajmniej powpisywać na listę zacofanych dokładniejsze sytuacje.

( o co proszę )

Myślę też że gdy poruszamy temat zacofania, powinniśmy ( a zwłaszcza Tomasz ) nie ograniczać się do jakiegoś okresu jednego, ( nawet gdyby forum w tym miejscu nakazywało trzymać się starożytności ) ale należałoby wziąć pod uwagę , całą przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość .

Edytowane przez mironi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Raz mam wrażenie że zacofaniem nazywamy

A ja mam wrażenie, że tylko Ty nazywasz zacofanymi pewne okresy historyczne (chyba wszystkie) i pewnych ludzi (chyba wszystkich wyznających jakąś religię).

I mam wrażenie, że się nie mylę.

A jak chcesz doprecyzowania.

Moim zdaniem, mianem zacofanych możemy określić tych ludzi, którzy innym hurtem przypinają taką łatkę.

Bardziej precyzować już mi się nie chce.

Zauważam że dziś wszyscy panicznie boją się zarzucenia im że są „zacofani”, a tak być nie powinno

:B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mironi   

A ja mam wrażenie, że tylko Ty nazywasz zacofanymi pewne okresy historyczne (chyba wszystkie) i pewnych ludzi (chyba wszystkich wyznających jakąś religię).

I mam wrażenie, że się nie mylę.

A jak chcesz doprecyzowania.

Moim zdaniem, mianem zacofanych możemy określić tych ludzi, którzy innym hurtem przypinają taką łatkę.

Bardziej precyzować już mi się nie chce.

:B):

No i uważam że jesteś w błędzie.

Po pierwsze bo inni Forumowicze tak sądzą o związku ludzi z religiami.

A po drugie,ja absolutnie nie nazywam zacofanymi pewne okresy historyczne (chyba wszystkie) i pewnych ludzi (chyba wszystkich wyznających jakąś religię) ale tylko pewne sytuacje, bez względu czy związek mają z religiami czy z polityką, czy z jakimiś tradycjami itp. Np. ktoś ze względów religijnych może wierzyć w Boga i ja nie uważam tego za zacofanie, ale gdy wierzy że trzeba zabić kogoś bo podejrzewa sie go o czary, wówczas już ten fragment religii, i jego czyn uznaje za zacofany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Myślę też że gdy poruszamy temat zacofania, powinniśmy ( a zwłaszcza Tomasz ) nie ograniczać się do jakiegoś okresu jednego, ( nawet gdyby forum w tym miejscu nakazywało trzymać się starożytności ) ale należałoby wziąć pod uwagę , całą przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość .

No to już wiem dlaczego temat tyczy bogów co żyli realnie, bo tylko bogowie mogliby wiedzieć jak opisać zacofanie w przyszłości. Tylko czy by chcieli, skoro jako zacofani transcendentni s...liby w ten sposób do własnego ogródka.

Można by ewentualnie popytać siły nieczyste, bo one wiedzą np. że ktoś już kupił olej słonecznikowy, więc pewnie i przyszłe zacofanie jest im nieobce, ale czyż ogłaszanie tego wcześniej nie byłoby w ich przypadku działaniem na szkodę króla ciemności ?

Natomiast Tomasz N jest czasoprzestrzennie naprawdę szerokopasmowy i ma na tej niwie na tym forum pewne dokonania, trzeba tylko zaglądnąć do innych tematów. Tutaj wstecz doszliśmy już do jaskiniowców, był Rzym i średniowiecze. W innym temacie w ramach Odrodzenia zajmowałem się nowoczesnością króżganków.

RON niestety to nie mój temat, popytaj innych (Roman R jest dobry).

O teraźniejszości też coś mojego się znajdzie, a przyszłością też się zajmowałem, choćby tu https://forum.historia.org.pl/topic/13188-nasza-poezja-i-proza/page__view__findpost__p__181051 i tu https://forum.historia.org.pl/topic/13188-nasza-poezja-i-proza/page__view__findpost__p__185748.

Przebierać i wybierać.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

bo inni Forumowicze tak sądzą

Którzy? Bo ja tu ostatnio widzę, że sobie tylko, za przeproszeniem, jaja robią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Więc jak w tym temacie zabraknie dziewic, to co zostanie ?

Jak to zabraknie?-ja nad tym tematem czuwam...

"A po drugie,ja absolutnie nie nazywam zacofanymi pewne okresy historyczne (chyba wszystkie) i pewnych ludzi (chyba wszystkich wyznających jakąś religię) ale tylko pewne sytuacje, bez względu czy związek mają z religiami czy z polityką, czy z jakimiś tradycjami itp. Np. ktoś ze względów religijnych może wierzyć w Boga i ja nie uważam tego za zacofanie, ale gdy wierzy że trzeba zabić kogoś bo podejrzewa sie go o czary, wówczas już ten fragment religii, i jego czyn uznaje za zacofany."

No to które wierzenia zacofanymi nie są według Ciebie (skoro inne są)? Których wierzących za zacofanych nie uznajesz?

Zrobimy sobie analizę porównawczą. Bo ja na razie, to masz smoka, czarownice...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.