Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
GochaK

Eksterminacja ludności w Polsce 1939-1945

Rekomendowane odpowiedzi

GochaK   

Witam. Piszę pracę licencjacką z wyżej wymienionego tematu. Mam kilka książek, ale potrzebuję więcej, bardziej konkretnych. Mam prośbę. Jeśli znacie jakieś książki, które mogłyby mi pomóc, bardziej dosłowne, to proszę napiszcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Parę pozycji odnoszących się do samego Powstania Warszawskiego (mam nadzieję, że coś się przyda):

Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, red. Mierecki P., Christoforow W., Warszawa-Moskwa 2007.

Zbrodnie okupanta hitlerowskiego na ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku w dokumentach, red. Datner S., Leszczyński S., Warszawa 1962.

Zburzenie Warszawy: Zeznania generałów niemieckich przed polskim prokuratorem członkiem polskiej delegacji przy międzynarodowym Trybunale Wojennym w Norymberdze, Katowice 1946.

Bartoszewski W., Prawda o von dem Bachu, Warszawa-Poznań 1961.

Zbrodnia niemiecka w Warszawie 1944 r. Zeznania i zdjęcia, red. Serwański E., Trawińska I., Poznań 1946.

Leszczyński K., Heinz Reinefarth, Warszawa-Poznań 1961.

Sennerteg N., Kat Warszawy, Warszawa 2009.

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim, t. 1-3, praca zbiorowa, Warszawa 1974.

Ujazdowska L., Zagłada Ochoty, Warszawa 2005.

Motyl M., Rutkowski S., Powstanie Warszawskie - rejestr miejsc i faktów zbrodni, Warszawa 1994.

Płoski S., Śliwińska E., Miejsca masowych egzekucji w Warszawie w latach 1939-1944, "Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce" t. VI, Warszawa 1951.

Płoski S., Janowski A., Zbrodnie hitlerowskie w szpitalach i przytułkach warszawskich w sierpniu i wrześniu 1944 r., "Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce" t. VI, Warszawa 1951.

Klimaszewski T., Verbrennungskommando Warschau, Warszawa 1984.

Powstańcze miejsca pamięci. Wola 1944, red. Utracka K., Warszawa 2009.

Do tego jeszcze z serii Warszawskie Termopile opracowania poświęcone poszczególnym dzielnicom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GochaK   

Parę pozycji odnoszących się do samego Powstania Warszawskiego (mam nadzieję, że coś się przyda):

Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, red. Mierecki P., Christoforow W., Warszawa-Moskwa 2007.

Zbrodnie okupanta hitlerowskiego na ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku w dokumentach, red. Datner S., Leszczyński S., Warszawa 1962.

Zburzenie Warszawy: Zeznania generałów niemieckich przed polskim prokuratorem członkiem polskiej delegacji przy międzynarodowym Trybunale Wojennym w Norymberdze, Katowice 1946.

Bartoszewski W., Prawda o von dem Bachu, Warszawa-Poznań 1961.

Zbrodnia niemiecka w Warszawie 1944 r. Zeznania i zdjęcia, red. Serwański E., Trawińska I., Poznań 1946.

Leszczyński K., Heinz Reinefarth, Warszawa-Poznań 1961.

Sennerteg N., Kat Warszawy, Warszawa 2009.

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim, t. 1-3, praca zbiorowa, Warszawa 1974.

Ujazdowska L., Zagłada Ochoty, Warszawa 2005.

Motyl M., Rutkowski S., Powstanie Warszawskie - rejestr miejsc i faktów zbrodni, Warszawa 1994.

Płoski S., Śliwińska E., Miejsca masowych egzekucji w Warszawie w latach 1939-1944, "Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce" t. VI, Warszawa 1951.

Płoski S., Janowski A., Zbrodnie hitlerowskie w szpitalach i przytułkach warszawskich w sierpniu i wrześniu 1944 r., "Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce" t. VI, Warszawa 1951.

Klimaszewski T., Verbrennungskommando Warschau, Warszawa 1984.

Powstańcze miejsca pamięci. Wola 1944, red. Utracka K., Warszawa 2009.

Do tego jeszcze z serii Warszawskie Termopile opracowania poświęcone poszczególnym dzielnicom.

Dziękuję serdecznie! Już dzisiaj polecę po część książek. Przeczytam, postaram się napisać co o nich sądzę :). Dziękuję jeszcze raz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam wybór tematycznie ograniczony, czyli te publikacje w których próbowano określić zakres strat w postaci suchych liczb:

A. Eberhardt, M. Gniazdowski, T. Jaskulski, M. Krzysztofowicz "Szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej przez agresora niemieckiego. Historia dociekań i szacunków", w: :Problem reparacji, odszkodowań i świadczeń w stosunkach polsko-niemieckich 1944-2004", t. 1: "Studia" red. W.M. Góralski

"Sprawozdanie w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945", Warszawa 1947

A. Gawryszewski "Ludność Polski w XX wieku"

Cz. Łuczak "Szanse i trudności bilansu demograficznego Polski w latach 1939-1945", "Dzieje Najnowsze" 1994, nr. 2

"Deutsche-polnische Beziehungen 1939-1949" red. W. Borodziej, K. Ziemier

T. Panecki "Wysiłek zbrojny Polski w II wojnie światowej", "Wojskowy Przegląd Historyczny" 1995, nr 1-2

F.Piper "Ilu ludzi zginęło w KL Auschwitz Liczba ofiar w świetle źródeł i badań 1945-1990"

Z. Mańkowski "Problemy weryfikacji strat w obozie na Majdanku", "Dzieje Najnowsze" 1944, nr 2

B. Kopka "Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa"

C. Kempisty, E. Piotrowska "Bilans strat i biologicznych następstw hitlerowskiej polityki eksteminacyjnejwobec nar polskiego. Próba syntezy", "Studia nad faszyzmem i zbrodniami hitlerowskimi" 1979, t. 4

K. Piesowicz "Demograficzne skutki II wojny światowej", "Studia Demograficzne" 1987,,, nr 1 (87)

K. Latuch, Z .Strzelecki "Bilans demograficzny II wojny światowej na ziemiach polskich"

A. Kunert "Ile polskich ofiar pochłonęła okupacja", "Gazeta Wyborcza" 2-3 IX 2006

"Straty i szkody. Biologiczne wyniszczenie narodu Polskiego oraz problemy walki narodowościowe" wyb. Pilichowski

"Sprawozdania w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945", GKBZHwP red. C. Pilichowski

"Biological Losses of Polish Citizens", "Biuletyn Informacyjny" nr 57/Mp, Poznań-Warszawa 1947

"Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami" red. W. Materski, T. Szarota

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GochaK   

Już się wkręciłam w czytanie. Książki wciągają, lubię czytać takie nt WW2:)

A tak na marginesie. Co myślicie o moim temacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Każdy temat jest dobry, jeśli osoba, która go pisze, wie o czym pisze i robi to z zainteresowaniem :) Mnie tylko zastanawia, czy na pracę licencjacką nie jest on zbyt obszerny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Też mam taką wątpliwość czy praca nie jest zbyt ogólnikowa. Taki masochizm (a to dopiero bachelor!) na początku, to co to będzie na dalszych szczeblach naukowych. Ja bym ograniczył się do jakiegoś regionu albo skonkretyzował "eksterminację ludności" do czegoś/kogoś. :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GochaK   

Myślałam jeszcze nad "kobiety, mężczyźni i dzieci w obozach koncentracyjnych w czasie 2 wojny światowej", ale ostatecznie wybrałam ten o eksterminacji...

Boję się tylko, że napiszę zbyt ogólnie, albo zbyt szczegółowo i wyjdzie mi coś a'la magisterka:).

Ale na szczęście mogę jeszcze zmienić zdanie. Na pewno będę pisać coś w tym stylu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GochaK   

Z nowości pt. 'praca licencjacka Gosi". :) Temat został zmieniony przez promotora. Powyższy okazał się zbyt obszernym nawet jakbym do skonkretyzowała do jednego narodu np. polskiego.

Także po dyskusji zdecydowałam się na- " Organizacja obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że tak się pisze... ale to brzmi; w zasadzie; tak:

"Organizacja obozu koncentracyjnego Rogoźnica w Rogoźnicy".

Poza tym obóz ma już obszerną literaturę, ja bym proponował skupić się na czymś mniej rozpoznanym, na przykład

Arbeitslager Niesky, filię KL Gross-Rosen utworzoną na potrzeby Christoph u. Unmack AG.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.