Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

fodele   

W I w.n.e. w okolicach Fajum żyła społeczność, która sama siebie określała nazwą „6745”. Prawdopodobnie nazwa ta wywodzi się z ilości pozostałych przy życiu potomków lub – jeszcze pewniej – od ilości pierwotnych członków-założycieli tejże wspólnoty. Uważa się, że pierwsi mieszkańcy Fajum byli greckimi najemnikami walczącymi dla Ptolemeuszy. Dostali oni w Egipcie ziemię, a sami przyjęli egipski sposób życia.

Wniosek taki wysnuto z faktu, iż po zajęciu Egiptu przez Rzymian nowi okupanci nałożyli dużo wyższe podatki na Egipcjan, dla Greków uchwalając jednocześnie spore ulgi podatkowe (np. w Aleksandrii). Mieszkańcy Fajum również płacili niskie podatki, stąd zakłada się, że mogli być Grekami.

Tylko tyle udało mi się dowiedzieć z artykułu poświęconego ratowaniu portretów z Fajum.

Czy Wam może wiadomo coś więcej o tajemniczych 6745?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Sekta.

Bo jeśli to potencjalnie Grecy, to nadając sobie swoistą nazwę mogli się chcieć wyalienować z greckiej społeczności.

A nie mogli to być jacyś pierwotni chrześcijanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Niestety nic nie wiem... Jak wspomniałam, wyczytałam to przy okazji lektury artykułu o konserwowaniu portretów z Fajum. Okazało się, że 3 portrety, które do tej pory zalegały w magazynach Ashmolean Museum należą właśnie do przedstawicieli wspólnoty "6745". Najstarszy z nich zdobił trumnę młodej kobiety "bogatej z domu" (jasna cera) i pochodzi z 55-70 r.n.e. Znaleziony został w roku 1911 przez wielkiego Flindersa Petrie. Dwa kolejne to portrety mężczyzn, z tym że już o 100 lat młodsze.

Z tekstu nie wynika jednak na jakiej podstawie konserwatorzy stwierdzili, że portrety przedstawiają członków "6745". Podpis? Jakiś szczególny znak?

A sama numeryczna nazwa wydaje mi się niezwykle dziwna, nieprawdaż?

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A sama numeryczna nazwa wydaje mi się niezwykle dziwna, nieprawdaż?

Przestawiony ciąg cyferek? Rzymskich?

Dla mnie cały czas sekta. I podejrzewam jednak chrześcijan.

I tyle mojego, moja droga fodele :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość dimitris   
Gość dimitris

Przestawiony ciąg cyferek? Rzymskich?

Dla mnie cały czas sekta. I podejrzewam jednak chrześcijan.

I tyle mojego, moja droga fodele :)

Mnie się te cyfry od razu kojarzą z kodem PIN, lub przynajmniej kodem klawiatury systemu alarmowego. A co o tym Deniken pisał ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Że Dimitrisowi wszystko będzie się kojarzyło z urządzeniami alarmowymi, to dla mnie akurat jasne - choroba zawodowa ;) Ale dlaczego widiowy trwa przy sekcie, tego nie rozumiem i domagam się wytłumaczenia :huh::rolleyes:

Dodam jeszcze, że autorką wersji, iż cyfry 6745 oznaczają pierwotną liczbę najemników greckich jacy osiedlili się w Fajum jest niejaka Susan Walker ze wspomnianego zacnego muzeum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A nie mogli to być jacyś pierwotni chrześcijanie?

W latach 55-70 ne? Tak szybko chyba chrześcijaństwo do Fajum nie dotarło.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Że Dimitrisowi wszystko będzie się kojarzyło z urządzeniami alarmowymi, to dla mnie akurat jasne - choroba zawodowa ;) Ale dlaczego widiowy trwa przy sekcie, tego nie rozumiem i domagam się wytłumaczenia :huh::rolleyes:

Dodam jeszcze, że autorką wersji, iż cyfry 6745 oznaczają pierwotną liczbę najemników greckich jacy osiedlili się w Fajum jest niejaka Susan Walker ze wspomnianego zacnego muzeum.

Sekta to mi się rzuciła na myśl, gdy podałaś, że sami się nazywali 6745. Jakieś takie skojarzenie, bez logicznego uzasadnienia.

Widłobrody

W latach 55-70 ne? Tak szybko chyba chrześcijaństwo do Fajum nie dotarło.

fodele

Okazało się, że 3 portrety, które do tej pory zalegały w magazynach Ashmolean Museum należą właśnie do przedstawicieli wspólnoty "6745". Najstarszy z nich zdobił trumnę młodej kobiety "bogatej z domu" (jasna cera) i pochodzi z 55-70 r.n.e. Znaleziony został w roku 1911 przez wielkiego Flindersa Petrie. Dwa kolejne to portrety mężczyzn,

z tym że już o 100 lat młodsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.