Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rafał111

Olimpiada historyczna 2011/2012

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Chyba to drugie, nie wiem do końca, ale pytań zarówno ze specjalizacji, jak i z podstawy było po ok. 50, więc jeśli nawet nie odkładano, to prawdopodobieństwo, że zostaną wylosowane te same pytania, było bliskie 0.

U mnie odkładano, ale chyba w ten sposób, że: do sali wchodzi 1 osoba, potem 2 i 3, 1 odpowiada, nr 2 i 3 się przygotowują, 1 kończy odpowiedź i wychodzi, wchodzi nr 4, który może wylosować pytanie nr 1 (a takiej możliwości nie miały nr 2 i 3).

Tym bardziej, że oprócz mnie z nowożytności były jeszcze tylko dwie osoby.

U mnie 6. Co ciekawe najwięcej osób przeszło ze starożytności: 8.

W sumie racja, choć komisja pewnie zakłada, że skoro wybrało się takie, a nie inne książki, to odpowiedź z marszu nie będzie problemem, bo treść tych książek uczeń zna. ;)

Równie dobrze komisja może zakładać, że uczestnik zna swoją epokę od deski do deski, więc nie musi przygotować się na pytanie ze specjalizacji ;)

Andrzej, Ty to do Gdańska masz blisko, a Ty, Krzysiek?

Dla mnie to trochę jak wyprawa za morze, bo mieszkam na Podkarpaciu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

U mnie odkładano, ale chyba w ten sposób, że: do sali wchodzi 1 osoba, potem 2 i 3, 1 odpowiada, nr 2 i 3 się przygotowują, 1 kończy odpowiedź i wychodzi, wchodzi nr 4, który może wylosować pytanie nr 1 (a takiej możliwości nie miały nr 2 i 3).

W lubelskim w tym roku było tak, że wchodzisz dopiero wtedy, gdy poprzednia osoba już wyjdzie.

U mnie 6. Co ciekawe najwięcej osób przeszło ze starożytności: 8.

U mnie ze starożytności w ogóle były dwie osoby. :) Podobnie z XIX wiekiem. Najwięcej to XX wiek, Losy i średniowiecze. Oprócz mnie setkę miały jeszcze 3 osoby z Losów (chyba z Losów).

Równie dobrze komisja może zakładać, że uczestnik zna swoją epokę od deski do deski, więc nie musi przygotować się na pytanie ze specjalizacji ;)

W sumie racja. :D

Dla mnie to trochę jak wyprawa za morze, bo mieszkam na Podkarpaciu.

Uuu, rzeczywiście daleko, ode mnie też za blisko nie jest, bo prawie 500 km (z Międzyrzeca Podlaskiego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wszystkim :)

Andreasie toć ty w czepku rodzony jesteś :) Czy na etapie centralnym też obowiązuje Cię wiedza stricte z tematyki Losów, czy cała historia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Andreasie toć ty w czepku rodzony jesteś

Dlaczego? :P

Czy na etapie centralnym też obowiązuje Cię wiedza stricte z tematyki Losów, czy cała historia?

Właśnie tu mam zagwozdkę, ponieważ jestem pierwszym, który przeszedł do finału (dziś dostałem potwierdzenie) z mojej szkoły od czterech lat i właściwie nie wiadomo za bardzo jak finał będzie wyglądał, zwłaszcza dla mojej specjalizacji.

Ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

I dziękuję. :) Szkoda, że tym razem się nie spotkamy, Pedrosie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego? :P

Pytania miałeś - użyjmy eufemizmu - do przejścia ;)

Właśnie tu mam zagwozdkę, ponieważ jestem pierwszym, który przeszedł do finału (dziś dostałem potwierdzenie) z mojej szkoły od czterech lat i właściwie nie wiadomo za bardzo jak finał będzie wyglądał, zwłaszcza dla mojej specjalizacji.

Jeszcze raz gratuluję! Rozumiem, że w stosunku do poprzedniego roku nic się nie zmieniło i zostając finalistą etapu centralnego masz zagwarantowane 100% z historii na maturze? :)

Szkoda, że tym razem się nie spotkamy, Pedrosie.

Myślę, że będzie jeszcze nie jedna okazja :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   
Rozumiem, że w stosunku do poprzedniego roku nic się nie zmieniło i zostając finalistą etapu centralnego masz zagwarantowane 100% z historii na maturze?

Oby, ponieważ jestem ewenementem w szkole, gdyż zdaję matury rozszerzone z biologii, chemii i fizyki. A nie wiadomo, czy system przyjmie czwartą rozszerzoną.

W każdym razie, dziękuję! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ojej94   

Witam! Wielkie gratulacje dla wszystkich. Ja dostałem się cudem (miałem na okręgu 4 za pracę i 5 z odpowiedzi - po weryfikacji w Komitecie Głównym podniesiono mi ocenę z pracy do 4+). U mnie jest trochę, tak jak u Ciebie Andreasie, bowiem od dwóch-trzech lat nikt się nie kwalifikował z mojej szkoły, więc również mam problem z przewidzeniem tego, co tam w tym Gdańsku może się wydarzyć. Czy ktoś wie na czym dokładnie będzie polegać praca ze źródłami? Ile źródeł należy zinterpretować? Na czym polega ta praca? Dalej, czy wszyscy przechodzą do części źródłowej i ustnej po weryfikacji prac pisemnych?

Pozdrawiam

Igor

A jeszcze. Problem jest tym większy, że jak u mnie przechodzili to z XX wieku. Ja wybrałem sobie nowożytności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
czy system przyjmie czwartą rozszerzoną

Przyjmie.

zdaję matury rozszerzone z biologii, chemii i fizyki

Widzę, że także rozdzielasz hobby od zarobku.

co tam w tym Gdańsku może się wydarzyć

To akurat jest proste do przewidzenia - jak zawsze na OH - wszystko.

Czy ktoś wie na czym dokładnie będzie polegać praca ze źródłami?

Otrzymujesz kartę z tekstem źródłowym i czysty arkusz. W wyznaczonym czasie masz dokonać analizy źródła, tj. kto, co, kiedy, po co i dlaczego to napisał, jaki jest kontekst historyczny, z jakimi wydarzeniami się wiąże, itd.

Ile źródeł należy zinterpretować?

Jeden tekst źródłowy. Choć mogą być, np. 2 jego fragmenty.

Dalej, czy wszyscy przechodzą do części źródłowej i ustnej po weryfikacji prac pisemnych?

Wszyscy. Oceny poznasz dopiero na końcu.

A jeszcze. Problem jest tym większy, że jak u mnie przechodzili to z XX wieku. Ja wybrałem sobie nowożytności.

Nie wiem w czym problem - u mnie nie było na OH wcześniej nikogo na centralnym, nikogo w ogóle na XIX wieku, a jakoś żyję.

Słyszałem, że Gdańsk.

Nie zdziwcie się jak zobaczycie hotel :P

P.S. Gratulacje dla wszystkich, którzy przeszli, jak i dla tych, którym się nie udało

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Samozwaniec Czerskiej, ZIIIW, Kircholm, rokosz i W4W Wisnera, Wazowie Podhorodeckiego, Zamoyski Leśniewskiego, JK Wójcika (3 mogą być spoza wykazu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Czyli mamy 3 takie samy lektury - ZIIIW, WIVW i JK, a oprócz tego to Sobieski Wójcika, Wiśniowiecki Przybosia, August II Staszewskiego, RON w dobie WWP Muszyńskiej oraz Kliszów Wagnera.

Edytowane przez Skrzetuski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

A czy ktoś z forumowiczów wie kto będzie w komisji do czasów nowożytnych i może się tą wiedzą podzielić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Przybyłem, aby ogłosić triumf w ostatniej bitwie w Gdańsku. :)

Zostałem Laureatem!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Serdeczne gratulacje Andreasie :) Ale napisz może coś więcej, jakie tematy były itd.

A tak swoją drogą, dobrze że nie zrealizowałeś pewnej obietnicy złożonej na forum jakiś rok temu ;)

I z tego powodu nie mam najmniejszego zamiaru iść ponownie na to coś, co udaje olimpiadę. To za wielkie upokorzenie.

:thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.