Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
theSHC

Nazwa państwa, nazwa władcy

Rekomendowane odpowiedzi

theSHC   

Witam,

Otóż mam nietypowe zadanie do zrobienia na zajęcia.

Muszę przedstawić jakąś naprawdę małą znaną informację z historii polityki.

Na początek, chciałbym się dowiedzieć, czy Polska miała jakieś inny imię ? Oprócz Rzeczypospolitej, oczywiście.

Czy była jakaś nazwa, która jest naprawdę mała znana ? Pamiętam, że było coś z Lachów, czy coś takiego.

Ewentualnie, może macie jakąś nazwę, jak nazwać kraj w przyszłości ?

I druga sprawa, jak można nazwać władce państwa ? Jakaś nazwa, która jest niespotykana.

Chodzi mi, np, był cesarz, król, Fuher (wódz) i inne tytuły, czy były też jakieś inne ?

Tak, wiem, piszę w sposób chaotyczny, lecz niestety mam mało czasu, i dużo do zrobienia.

Mam nadzieję, że mniej więcej wiecie, o co mi chodzi.

Pozdrawiam !

Edytowane przez theSHC

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
theSHC   

Ogólnie, o całych ramach czasowych.

A masz może coś z polskiej historii ? Może polska szlachta ubzdurała jakąś nazwę, jak Sarmatyzm ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Chodzi ci o Lechistan?

Było takie pojęcie.

A może lengyelország? :)

I druga sprawa, jak można nazwać władce państwa ? Jakaś nazwa, która jest niespotykana.

Chodzi mi, np, był cesarz, król, Fuher (wódz) i inne tytuły, czy były też jakieś inne ?

To może Bwana Kubwa :) (swahili)

Albo Bwana Mzungu

Edytowane przez Smardz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Królestwo Scythyckie:

"Wywod iedynowłasnego panstwa swiata, w ktorym pokazuie. X. Woyciech Dębolecki [...] ze nastarodawnieysze w Europie Krolestwo Polskie lubo Scythyckie samo tylko na świecie ma prawdziwe successory Iadama, Setha y Iapheta..." X. Woyciecha Dębołeckiego.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Był taki nygus co sie nazywal w skrócie: Nigūsa Nagast

(Pełny tytuł był nieco bardziej poetycki: girmāwī ḳadāmāwī 'aṣē ḫāylē śillāsē, mō'ā 'anbassā za'imnaggada yīhūda nigūsa nagast za'ītyōṗṗyā, siyūma 'igzī'a'bihēr)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@up czytać, się czytało, ale w wieku 12-13 lat, więc niezbyt pamiętam, co te określenia dokładnie oznaczają.

No to wystarczy wkleić owe słowa w wyszukiwarkę i od razu wyskakuje o co chodzi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
theSHC   

@secesjonista

Królestwo Scythyckie ?

Pierwsze słyszę. Masz może jakieś większe informacja na ten temat, ponieważ google nic nie podpowiada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To zapewne cytat z O tym, że najdawniejsze w Europie jest Królestwo Polskie, a język słowieński pierwotnym językiem świata nic więc dziwnego że XVII-wieczna polszczyzna może nieco dziwić :) Sarmaci (Sauromaci) byli spokrewnieni ze Scytami, stąd zapewne franciszkanin z Kojadów tak właśnie napisał - acz tu mnie zapewne Secesjonista jeszcze poprawi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic tu poprawiać nie trzeba.

;)

W zasadzie to nie jest cytat, a niepełny tytuł tegoż traktatu, autor oczywiście nawiązuje do sarmackiego rodowodu Polaków.

Z dziwniejszych nazw "władców państw" to można przytoczyć honorowego prezydenta republiki chińskiej w osobie Soong Ching-ling, że o koreańskim wiecznym prezydencie (którym można zostać... nawet po śmierci) nie wspomnę.

Nie należy zapominać o tytule gen. F. Franco - Caudillo, przypomnę również, iż Kadafi został obdarzony tytułem Króla Królów (tytuł Przewodnika Rewolucji nadał już sobie sam) przez zgromadzenie tradycyjnych przywódców plemiennych na swym pierwszym posiedzeniu w Bengazi.

Władcy Viennois i Auvergne nosili tytuł Dauphin (Delfina).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.