Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Na kogo byś głosował w wyborach do Sejmu RP w 1919 roku?

Wybory parlamentarne w 1919 r.  

36 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W wyborach w 1919 r. głosowałbym na:

    • Związek Ludowo-Demokratyczny
      6
    • Chadecje (Ch.N.S.P.-Ch.D.)
      7
    • PSL - "Piast"
      0
    • PSL - "Wyzwolenie"
      2
    • Socjalistów (PPS i PPSD)
      4
    • Stronnictwo Katolicko-Ludowe
      0
    • Polskie Zjednoczenie Ludowe
      2
    • Inna
      1
    • Nie głosowałbym
      1
    • Nie mam zdania
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej   

Ciekawi mnie na kogo zagłosowaliby uczestnicy tego forum w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

A mi byłoby najbliżej do Związku Ludowo-Narodowego :)

PS. oni mieli wtedy najbardziej liberalny program gospodarczy ... wszyscy inni mniej lub bardziej ulegali socjalizmowi (no wyjąwszy jeszcze oczywiście monarchistów i konserwatystów) :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andrzej   

Masz racje Borata :), dzisiaj Liga Polskich Rodzin, która popieram, jest w prostej lini kontynuacją Związku Ludowo-Narodowego potem Stronictwa Narodowego. Ta kontynuacja jest nie tylko w seferze ideowej, ale też osobowej ... czyli LPR ma ponad 100 lat i w I połowie XX wieku dzięki dużemu wpływowi na państwo (do 1926 współrządząc, potem już tylko kształtowanie umysłów i postaw polaków - o np: 70 % studentów należało do MW, czyli gdyby nie wojna to siłą rzeczy w końcu SN by rządził ... bo ideologii SNu ulegał też coraz bardziej rzadzący OZON). Ale fakt masz racje trudno byłoby mi nie głosowac na endecje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

A ja pewnie bym głosował na PSL "Wyzwolenie" bo jakoś z tych partii na ten okres najbardziej mi odpowiadał ich program.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja bym głosował na KPP, niestety w 1919 KPP uznało, że będzie czekać na ogólnoświatową rewolucję socjalistyczną. Adolf Warski napisał w swoich pamiętnikach, że to był poważny błąd KPP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Ja bym głosował na KPP, niestety w 1919 KPP uznało, że będzie czekać na ogólnoświatową rewolucję socjalistyczną. Adolf Warski napisał w swoich pamiętnikach, że to był poważny błąd KPP.

Jak już co to głosowałbyś na Komunistyczną Partię Robotniczą Polski (na KPP przemianowaną dopiero w 1925 r.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ja bym głosował na KPP, niestety w 1919 KPP uznało, że będzie czekać na ogólnoświatową rewolucję socjalistyczną. Adolf Warski napisał w swoich pamiętnikach, że to był poważny błąd KPP.

Jak już co to głosowałbyś na Komunistyczną Partię Robotniczą Polski (na KPP przemianowaną dopiero w 1925 r.).

Drobna pomyłka. :D Wiadomo o co chodzi. :P (żartuję)

Zresztą ten sondaż jest niekompatybilny, ponieważ struktura ludnościowa Polski jest dzisiaj zupełnie inna niż w 1919. Choćby sprawa mniejszości narodowych. W 1919 mniejszości narodowe zdobyły ok. 20% mandatów, dzisiaj pewnie zdobyłyby co najwyżej 5%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Zresztą ten sondaż jest niekompatybilny, ponieważ struktura ludnościowa Polski jest dzisiaj zupełnie inna niż w 1919. Choćby sprawa mniejszości narodowych. W 1919 mniejszości narodowe zdobyły ok. 20% mandatów, dzisiaj pewnie zdobyłyby co najwyżej 5%.

No i tutaj raczej nie zgodzę się z Tobą ponieważ w kwietniu 1919 r. w sejmie zasiadało raptem dziewięciu przedstawicieli Wolnego Związku Posłów Narodowości Żydowskiej i dwóch Niemieckiego Stronnictwa Ludowego (do tego zapewne dochodzili jacyś Żydzi socjaliści) zaś pod koniec kadencji w listopadzie 1922 (po wyborach uzupełniających) było ich odpowiednio dziesięciu i 7siedmiu, to dopiero na podstawie nowej ordynacji wyborczej, która wprowadzała Listy Krajowe i powołaniu przez Grunbauma i Hasbacha Bloku Mniejszości Narodowych po wyborach 1922 r. faktycznie mniejszości stanowiły duży procent posłów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
No i tutaj raczej nie zgodzę się z Tobą ponieważ w kwietniu 1919 r. w sejmie zasiadało raptem dziewięciu przedstawicieli Wolnego Związku Posłów Narodowości Żydowskiej i dwóch Niemieckiego Stronnictwa Ludowego (do tego zapewne dochodzili jacyś Żydzi socjaliści) zaś pod koniec kadencji w listopadzie 1922 (po wyborach uzupełniających) było ich odpowiednio dziesięciu i 7siedmiu, to dopiero na podstawie nowej ordynacji wyborczej, która wprowadzała Listy Krajowe i powołaniu przez Grunbauma i Hasbacha Bloku Mniejszości Narodowych po wyborach 1922 r. faktycznie mniejszości stanowiły duży procent posłów.

O fakt, pomyliły mi się wybory. Przepraszam Ciebie zatem. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
O fakt, pomyliły mi się wybory. Przepraszam Ciebie zatem. :D

Nie masz za co, po prostu jestem świeżo po egzaminie z dwudziestolecia i od razu mam ochotę wszystko wyjaśniać ;P, a tak poza tym może ta wiedza się komuś na coś przyda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Nie masz za co, po prostu jestem świeżo po egzaminie z dwudziestolecia i od razu mam ochotę wszystko wyjaśniać ;P, a tak poza tym może ta wiedza się komuś na coś przyda.

Mam, mam za co. :D W końcu ma się piątkę z egzaminu z dwudziestolecia międzywojennego. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.