Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

harry

Pruska M1811 Kavalleriesäbel produkowana była od 1814 do 1858, ale nie została wycofana ze służby, tak że używano jej jeszcze w latach 1870/71, a "w zapasie" była aż do Wielkiej Wojny, ale nie wiem czy w czynnej służbie.

Pewną kontynuacją tego modelu jest wzór 1848,przeznaczony dla jednostek artylerii konnej, masowo używany i produkowany, podczas I wojny. Szabla ta jest lżejsza z racji delikatniejszej konstrukcji.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W moim temacie na historykach KLIK, jednoznacznie zostało stwierdzone że szabla czy raczej konkretny model szabli nie jest najlepszą bronią, i nigdy nie wyparła innej broni, która w czasach napoleońskich była mocno reprezentowana.

A szabla husarska czy była najlepsza jest raczej stwierdzaniem bardzo nieobiektywnym, jakoś szable zachodnie miały zupełnie inny kształt, a i wszystko też zależy najlepsza szabla do czego ?

Do walki z konia, do pojedynków, jako ozdoba do stroju ?

A to stwierdzenie pana Zabłockiego, jest raczej takim mitem jak z tym że katana jest najlepszą bronią białą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Świętosławie

A szabla husarska czy była najlepsza jest raczej stwierdzaniem bardzo nieobiektywnym, jakoś szable zachodnie miały zupełnie inny kształt, a i wszystko też zależy najlepsza szabla do czego ?

Wiesz. Odnoszę wrażenie, że Rzeczpospolita kilka wieków prowadził walki ze specyficznym przeciwnikiem typu Tatarzy. Z tego powodu, jazda była najważniejszą formacją. Z tego też powodu, po odrzuceniu miecza nie poszliśmy w rapiery, tylko przejęliśmy raczej broń przeciwnika. Czyli szablę.

A w ciągłych walkach żołnierz po prostu wiedział, jaka broń jest mu potrzebna.

Szabla husarska jest po prostu znakomitą kompilacją broni Wschodu i Zachodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

W moim temacie na historykach KLIK, jednoznacznie zostało stwierdzone że szabla czy raczej konkretny model szabli nie jest najlepszą bronią, .

Z tego co zauważyłem, to takie stwierdzenie sam wygłosiłeś. Myślisz, że jak je wygłosisz na 100 forach to stanie się prawdą? Co w takim razie jest lepszą bronią kawaleryjską? Miecz świetlny?
i nigdy nie wyparła innej broni, która w czasach napoleońskich była mocno reprezentowana
To znaczy jakiej?
A szabla husarska czy była najlepsza jest raczej stwierdzaniem bardzo nieobiektywnym,
Tu pełna zgoda. Mnie jeszcze nikt do tego nie przekonał.
a i wszystko też zależy najlepsza szabla do czego ? Do walki z konia, do pojedynków, jako ozdoba do stroju ?
W tym temacie rozmawiamy o szabli kawaleryjskiej.

No i nasunęło mi się takie pytanie: czy artylerię konną zaliczymy do broni kawaleryjskich ? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
No i nasunęło mi się takie pytanie: czy artylerię konną zaliczymy do broni kawaleryjskich ? :lol:

Temat skręca łukiem, niczym krzywizna szabli w kierunku armaty ;) Nie wgłębiając się w typy szabel, jedno jest pewne, z całego wyposażenia zaczepno - obronnego kawalerzysty w efekcie pozostała wyłącznie ona. Odpadł koncerz, kopia, lanca i inne gadżety, ale szabla pozostała aż do przesiadki na czołg ;) Chociaż Grigorij Saakaszwili...... :thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Jak już ruszyliście temat szabli to napiszcie jak to było z "paluchem" o którym usłyszałem od pana Zabłockiego, a który to detal tak bardzo cenił w swych programach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jak już ruszyliście temat szabli to napiszcie jak to było z "paluchem" o którym usłyszałem od pana Zabłockiego, a który to detal tak bardzo cenił w swych programach.

Ciekawa dyskusja ukazująca dwie różne szkoły na temat wykorzystania "palucha" odbyła się na forum "nożowników" ;) Sporo tam było adrenaliny, ale rozmawiali tam ludzie którzy mają praktykę w walce szablą husarską, dlatego warto się z tym zapoznać

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,106121.0.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znam tę dyskusję, tylko niezbyt jestem pewien "kto praktyk, a kto nie"... bo jakoś nikt nie kwapił się do szczególnego zaprezentowania swych umiejętności.

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co więcej w wielu postach zachaczających o historię popisy ignorancji-jak np. brak husarii pod Moskwą w 1612, brak Polaków w armii odsieczowej Chodkiewicza(a o chorągwi Zborowskiego pewnie nie słyszeli), brak zastosowania młyńców w walce szablą podczas pojedynku(a o tym przecież pisał) Pasek itd.

Nawiasem mówiąc nieźle się obśmiałem jak zobaczyłem chwyt szermierczy wg poroni:

http://img220.imageshack.us/img220/9425/dsc00008cj.jpg

Nie jestem bynajmniej szermierzem-tyle co plastykowymi mieczami(fakt że twardymi) z kolegą od paru miesięcy co tydzień potłuczemy, ale z tak "solidnym" chwytem jak tamten to można pozować do zdjęcia w playboy'u a nie walczyć(szablą bojową oczywiście, sportowe możnatrzymać i chwytem playboy'owym tfu, szermierczym)

Nawiasem mówiąc nawet szermierka plastykowymi mieczami potrafi być ciekawa gdy się nie ma żadnych ochraniaczy. :)

Polecam miłośnikom bezpiecznej walki.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co więcej w wielu postach zachaczających o historię popisy ignorancji-jak np. brak husarii pod Moskwą w 1612, brak Polaków w armii odsieczowej Chodkiewicza(a o chorągwi Zborowskiego pewnie nie słyszeli)

Oj ubawił mnie szczerze na tamtym forum ów 'specjalista', faktycznie ignorant totalny :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Tak z tą husarią pod Moskwą to pojechali po całości, ale sam fakt jakie było praktyczne przeznaczenie palucha nie został jednoznacznie przesądzony.

Ten ewenement konstrukcyjny został zarzucony przy innych typach szabel. Nawet w tzw. "kościuszkówce" która w pierwszych wersjach miała to rozwiązanie, sprawił że dosyć szybko z niego zrezygnowano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeden konkret chyba jednak tam wyłowiłem-napomknienie o tekstach Kitowicza o czarnej szabli, m.in. o tym że kciuk wkładamy w paluch-dość logiczne jak dotąd sądziłem, jednak jak pokazuje zdjęcie które zalikowałem nie dla wszystkich.

Edytowane przez Roman Różyński

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zauważyłem, że pan Zabłocki nie cieszy się tam zbytnią atencją. Ja jednak dalej o tym paluchu. Właśnie w programie Zabłockiego widziałem szablę która należała do księcia Józefa Poniatowskiego i która wyposażona była w ruchomy paluch (obracał się). Czy to było jakieś kuriozum, relikt z poprzedniej epoki, czy jednak stosowano czasem ten element?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Zauważyłem, że pan Zabłocki nie cieszy się tam zbytnią atencją.

Coś musi być na rzeczy :) Na początku lat 80-tych kręcono taki cykl filmów Zabłockiego o walkach na białą broń, m. in. w MWP. Kustosze odpowiednich działów, powiedzieli mi później, że są szable z epoki, o których wiadomo że były używane w boju. I nie ma na nich szczerb.

Zabłocki natomiast lansuje tezę, że ostrze przeciwnika było parowane ostrzem. W którymś odcinku tej serii, omawiając walkę mieczem dwuręcznym, o mało co nie obciął synowi głowy, bo jedna z głowni została przecięta przez drugą.

Właśnie w programie Zabłockiego widziałem szablę która należała do księcia Józefa Poniatowskiego

Którą? Tę od śmierci w Elsterze? Była akurat typu wschodniego, a tam paluch byłby niejako kuriozum. (Szablą tą, odnaleziono w magazynach MWP w latach 70-tych. a w zasadzie zidentyfikowano.)

amon

Nie wgłębiając się w typy szabel, jedno jest pewne, z całego wyposażenia zaczepno - obronnego kawalerzysty w efekcie pozostała wyłącznie ona

I lanca Waćpanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.