Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
carantuhill

Henryk Sienkiewicz: czy epatował sadyzmem i był rasistą?

Rekomendowane odpowiedzi

Na miejscu Mickiewicza czy Sienkiewicza byś inaczej myślał :P

Na miejscu wyżej wymienionych cieszyłbym się, że nikt bardziej nie przyjrzał się ich życiorysom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Offtop zupełny co prawda.

Dla rygorystów Mickiewicz musi być odrażającą postacią. Kolaborant i rozpustnik. Aczkolwiek o kazirodztwie to nic nie wiem. małżeństwo z córką kochanki raczej się pod ten termin nie kwalifikuje.

Sienkiewicza życiorysu zbyt dobrze nie znam. Jednak w jego literaturze uderzył mnie natrętny motyw sadyzmu. Dziewczyna lub kobieta o mentalności dziewczynki w łapskach zwyrodniałego samca, który realizuje na niej swe zboczone chucie. I długie intensywne opisy, jak to czyni. Był też Sienkiewicz rasistą, w czym nie odbiegał w tym od ówczesnego mainstreamu.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Czy ja wiem? Ten Bohun porywał Helenę i porywał i jakoś nic nie zdziałał. A Skrzetuski i owszem (ale po ślubie).

Natomiast zgadzam się, że Rodzina Połanieckich to czysty sadyzm, a masochistą trzeba być aby to przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Ten Bohun porywał Helenę i porywał i jakoś nic nie zdziałał. A Skrzetuski i owszem (ale po ślubie).

Brak defloracji nie znaczy, że dziewczynie nic złego się nie stało. Danusia (tak patrząc, to też się jej krzywda nie stała, bo o defloracji nic autor nie wspomina), Zośka Boska (cały rozdział na temat co Azja z nią czynił), nawet Nel dostała pejczem od Greba i była w stałym zagrożeniu.

Edytowane przez Widłobrody

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Brak defloracji nie znaczy, że dziewczynie nic złego się nie stało.

A co się jej miało stać? Bohun jej nie ruszył a Skrzetuski co chwila do Siksy posłował.

A Azja to był pohaniec i zaprzaniec więc i nie dziwota, że zachowywać przy damach się nie potrafił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eeee...toz to staly motyw literacki od stuleci.

Swego czasu rycerz nieustraszony ratowal dziewice w wiezy zamknieta przez jakiegos okrutnika,a obecnie co drugi film akcji podobny scenariusz powiela.Ucieka potem przez ponad godzine komandos-bohater, ciagajac za soba cycata blondyne niczym kule u nogi.Stare to jak swiat caly i oryginalnosci sienkiewiczowskiej tu nie widze absolutnie.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eeee...toz to staly motyw literacki od stuleci.

Stare to jak swiat caly i oryginalnosci sienkiewiczowskiej tu nie widze absolutnie.

Pewnie, że oryginalny nie był. Choćby markiz de Sade też celował w podobnych tematach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje skali porownawczej. :blink: Faktycznie sadystyczny rasista z tego Sienkiewicza.Proponuje politycznie-poprawnie skazac na zapomnienie i zastapic jakims mistrzem w stylu Kosinskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje skali porownawczej.

Co sie zołądkujesz. przeciez przyznałem Tobie racje, że Sienkiewicz nie jest oryginalny w natrętnym motywie sadyzmu i dręczenia bezbronnych dziewcząt. Nawet podałem przykład dużo bardziej ewidentny.

Proponuje politycznie-poprawnie skazac na zapomnienie i zastapic jakims mistrzem w stylu Kosinskiego.

To już twój postulat. Jak go uzasadniasz? Czy oburza Ciebie samo wskazanie zjawiska?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zjawisko jest skrajnie niepokojace, zwlaszcza ze niepoprawnie bladzac Trylogie mam zwyczaj co roku czytywac.A jakiejs ukrytej homofobii czy antysemityzmu tam kolega nie znalazl ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie zjawisko jest skrajnie niepokojace,

A co Ciebie tak niepokoi? I czemu faktycznie? Kogo oprócz ciebie sprawa niepokoi?

zwlaszcza ze niepoprawnie bladzac Trylogie mam zwyczaj co roku czytywac.

Dlaczego uważasz, ze niepoprawnie błądzisz? Czytaj Sobie do woli.

A jakiejs ukrytej homofobii czy antysemityzmu tam kolega nie znalazl ?

Widzę, ze w imię swoistej poprawności politycznej jesteś przeciwny dostrzeganiu i nazywaniu zjawisk, które burza Twoją wizję.

Jak chcesz poszukać homofobii u Sienkiewicza, to szukaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Widłobrody, marudzisz. Okrucieństwo wpisane jest w cywilizację. Pooglądaj sobie gotyckie ołtarze (piękna kolekcja w Muzeum Katalonii w Barcelonie). Patronami kościołów często byli męczennicy. Ich historie w w formie obrazkowej to istna feeria sadomasochizmu. Kudy tam Sienkiewiczowi do tych fantazji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Widłobrody, marudzisz.

Wskazuje zjawisko.

Okrucieństwo wpisane jest w cywilizację.

Truizm.

Pooglądaj sobie gotyckie ołtarze (piękna kolekcja w Muzeum Katalonii w Barcelonie). Patronami kościołów często byli męczennicy. Ich historie w w formie obrazkowej to istna feeria sadomasochizmu.

Owszem. Zmieniamy temat na sadyzm w sztuce chrześcijańskiej?

Kudy tam Sienkiewiczowi do tych fantazji...

Przecież pisałem, że np. Sade był mocniejszy w te klocki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Badz czujny Gregski,lepiej dzis uwazac co sie czyta.Jak nic tylko koltun i rasistowski sadysta. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.