Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Restytucje, reparacje, odszkodowania - biografia pojęć (1800-1930)

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne i proste były najdawniejsze czasy, we wzajemnych relacjach po konflikcie zbrojnym sytuacja była klarowna:

kiedy zwyciężyliśmy - to łupiliśmy, takie było nasze prawo.

Z czasem poczęto rozważać pojęcie wojny niesprawiedliwej i wynikające stąd konsekwencje, również w zakresie odszkodowań.

Na gruncie polskim prawniczo najpełniej sformułował to Stanisław ze Skarbimierza w swych rozważaniach o zagadnieniu odszkodowania jako konsekwencji wojny niesprawiedliwej. powiada zatem:

"Jeśli kto wojuje przeciw winnym, z nieuniknionej konieczności (...) cokolwiek zdobędzie na nieprzyjaciołach jest jego i nie jest zobowiązany do zwrotu", zaś ten kto wszczął niesprawiedliwy konflikt: "w żaden sposób nie będzie zbawiony, jeśli nie da zadośćuczynienia". jak zatem widać oparł się na zasadzie św. Tomasza "... omnem ibliquitatem ad equalitatem reduci et omne damnum iniuste illatum resarciri" i odchodzi od pojęcia odszkodowania powiązanego z łupem, jak to było u Rajmunda Penjaforta czy Wilhelma z Rennes.

/szerzej o poglądach Stanisława ze Skarbimierzaw: L. Ehrlich "Polski wykład prawa wojny XV wieku"/

Na innym stanowisku stał Emerich de Vattel, który uznawał całkowitą równorzędność stron konfliktu, jako że "każde z państw wojujących twierdzi, że ma prawo za sobą i ponieważ nikt nie może o tym sądzić", zatem wszystkie szkody powstałe w wyniku działań wojennych winny być zapomniane. Jedyną podstawą roszczeń winny być zawarte traktaty. Wiek XIX zwany jest "prawem narodów Vattela".

/szerzej: E. Vattel "Prawo narodów" w tł. B. Winiarskiego/

W rozwoju dyskusji nad znaczeniem i rolą poszczególnych terminów odszkodowawczych istniej kilka istotnych regulacji traktatowych, czy postanowień w prawie międzynarodowym:

- oczywiście art. 3 IV konwencji haskiej z 1907 r.

- sprawa statku "Alabamy"

- spór Rosji z Turcją przed haskim Trybunałem arbitrażowym 11 XI 1912 r.

- sprawa Turcji po wojnach bałkańskich

- układy brzeskie z 1918 r.

- aż do postanowień wersalskich z 1919 r.

Można się zastanowić jak kształtowało się podejście do reparacji a odszkodowań dla osób cywilnych i kiedy zaczęto odchodzić od zasady kontrybucji należnej zwycięzcy, a poczęto rozważać odszkodowania za konkretne czyny i szkody. W tym zakresie należy rozważyć znaczenie takich aktów:

- umowa Francji z Królestwem obojga Sycylii z 28 marca 1801 r. (art VI)

- umowa pomiędzy Francją a koalicją uzgodniona w Paryżu 30 maja 1814 r. (art XIX)

- konwencja paryska z 20 listopada 1875 r. w zakresie les indemnités

- konwencja akermańska z 7 października 1826 r. (art VI)

- regulacje z 14 września 1829 r. w Adrianopolu

- regulacje pomiędzy Meksykiem a Francją z 9 marca 1839 r.

- traktat pomiędzy W. Brytanią a Chinami z 29 sierpnia 1832 r. (art IV i V)

- traktat pokojowy między Sardynią a Austrią z 6 sierpnia 1849 r.

- traktat pomiędzy Paragwajem a Brazylią z 9 stycznia 1872 r. (art III)

- traktat pomiędzy Paragwajem a Argentyną z 3 lutego 1876 r.

- art. XIX pokoju z San Stefano z 3 marca 1878 r.

- preliminaryjny traktat grecko-turecki z 6 września 1897 r. (art IV) i późniejszy podstawowy: z Konstantynopola z 4 grudnia 1897 r.

Zatem, jak kształtowało się w prawie międzynarodowym odchodzenie od represyjnego charakteru zobowiązań finansowych do myślenia o ich odszkodowawczym charakterze. Opartym na odpowiedzialności państwa za wojnę, jej wywołanie, naruszenie reguł prowadzenia, wyrównanie szkód osób cywilnych.

Jak rozumiano poszczególne pojęcia?

Zapraszam do rozważań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Alfred Engemann polemizując z treścią art. 232 traktatu wersalskiego, który rozumiał w ten sposób, że pojęciem "reparacje" objęto "odszkodowania cywilne", co nie było dotychczas stosowane w prawie międzynarodowym. Jakkolwiek takie rozumienie wydaje się błędne, dla tematu istotnym jest jego szeroki przegląd traktatów pokojowych i ich postanowień, poczynając od rewolucji francuskiej (1792-1914). Na 226 traktatów wybrał do analizy 114, jako że reszta traktowała o postanowieniach względem państw zależnych. Z tejże liczby jedynie 35 zawiera postanowienia co do odszkodowań pieniężnych, a zaledwie 15 - dla osób cywilnych.

Przeanalizowane traktaty można pogrupować w zależności od postanowień.

- Naprawienie szkód (u tegoż autora: "Wiedergutmachung aller Schäeden") wyrządzonych obywatelom państwa zwycięskiego na terytorium państwa pokonanego przed wybuchem wojny;

z tego w jednym wypadku, podstawą jest odpowiedzialność za wojnę (1842 r.)

- W dwóch przypadkach przewidziano odszkodowanie za określone rodzaje strat obywateli. W tej liczbie w jednym przypadku użyto określenia "en reparation", ale suma miała być wypłacona rządowi a nie obywatelom (1829 r.).

- Odszkodowanie za szkody jakie ponieśli obywatele państwa zwycięskiego na terytoriom państwa zwyciężonego określono w jednym przypadku (1872 r.).

- W pięciu przypadkach przewidziano ogólne naprawienie szkód obywatele państwa zwycięskiego. Odróżnia się w nich płacenie pewnej sumy pieniędzy tytułem indeminizacji kosztów wojennych, szkód poniesionych przez rząd, obywateli itp. (1849 r.), jednakże bez większego rozróżnienia w zakresie terminologicznym.

W jednym wypadku (1876 r.) oprócz odszkodowań obywateli przewiduje się "całość wydatków poczynionych podczas wojny, do której państwo -wierzyciel zostało wciągnięte przez agresję przeciwnika".

- Dwukrotnie przyjęto przejęcie zobowiązań prywatnych, i w jednym przypadku: wzajemną rezygnację z roszczeń odszkodowawczych obu stron.

Teraz warto spojrzeć na rozstrzygnięcie królowej Wiktorii w sprawie sporu pomiędzy Francją a Meksykiem i porównać go z orzeczeniem wydanym przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze; z 11 listopada 1912 r.; w sporze pomiędzy Rosją a Turcją.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.