Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
theSHC

Polscy Żydzi mający udział w historii, kulturze

Rekomendowane odpowiedzi

O ile faktycznie był obrzezany, to wcale nie znaczy, ze był Żydem. Np. mógł mieć stulejke.

Poddaję się. Nie jestem w stanie stwierdzić czy ten dokument jest oryginalny. Usiłowałam dowiedzieć się u źródła czyli zadzwoniłam do Szefa Prokuratorów IPN nadzorującego śledztwo sprawie śmierci Świerczewskiego. Ten dokument jest objęty śledztwem, udzielono mi tylko informacji na temat procedur. Informacje mogę uzyskać tylko po zakończeniu śledztwa przestrzegając ściśle procedur.

Edit.

Nieoficjalnie dowiedziałam się, że ten protokół sekcji zwłok jest sfałszowany.

Edit 2.

Uff, rozmawiałam z Kolegami poszukując informacji. Raport patologa nie jest ujawniony. Ja mam ponoć obdukcję napisaną przez felczera, który jako pierwszy oglądał zwłoki Świerczewskiego. Zadzwoniłam też do historyka, który nas szkolił. Nie chce nic na ten temat publicznie mówić. Dlaczego więc byłam pewna, iż jest to prawdziwy protokół sekcji zwłok. Bardzo często oprowadzam gości, gdy osobom bardzo kompetentnym w temacie np. w stopniu generała czy profesorom historykom lub dawnym dowódcom o nim opowiadałam to ich to nie zaskakiwało. Przeważnie w rozmowie twierdzono, że wynik m.in. śledztwa IPN zależy od tego czy zostaną otworzone archiwa na wschodzie i czy zostanie odtajniony wynik sekcji zwłok.

Edytowane przez lucyna beata

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Czy mit Tenenbauma zawsze będzie ciążył nad tym sowieckim sprzedawczykiem ???

Zapewne nie powinienem się tak publicznie popisywać ignorancją, ale mówi się "kto pyta, nie błądzi" dlatego proszę Cię Amonie o wyjaśnienie zagadnienia. Oczywiście wiem kim był Karol Świerczewski, nie mam natomiast bladego pojęcia czym jest mit Tenenbauma, Wikipedia wspomina o trzech Tenenbaumach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mordechaj_Tenenbaum

http://pl.wikipedia.org/wiki/Natan_Tenenbaum

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Tenenbaum

Zważywszy na fakt iż drugi był poetą a trzeci biologiem zapewne chodzi o tego pierwszego, ale jak to się ma do Świerczewskiego nie mam pojęcia. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mnie oświecić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Leopold Stanisław Kronenberg - potomek rodu rabinackiego , znakomity przemysłowiec , bankowiec , działacz patriotyczny , twórca Szkoły Handlowej w Warszawie .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Poddaję się. Nie jestem w stanie stwierdzić czy ten dokument jest oryginalny. Usiłowałam dowiedzieć się u źródła czyli zadzwoniłam do Szefa Prokuratorów IPN nadzorującego śledztwo sprawie śmierci Świerczewskiego. Ten dokument jest objęty śledztwem, udzielono mi tylko informacji na temat procedur. Informacje mogę uzyskać tylko po zakończeniu śledztwa przestrzegając ściśle procedur.

Edit.

Nieoficjalnie dowiedziałam się, że ten protokół sekcji zwłok jest sfałszowany.

Chodziło mi właśnie o taką informację.

Co do mitu Tenenbauma, czyli o tym jak od dłuższego czasu mówi się o rzekomo prawdziwym nazwisku Świerczewskiego, jest to sprawa nie do odkręcenia.Prawdziwe nazwisko Świerczewskiego miało brzmieć Karl Tenenbaum. Oczywiście czytałem też o tym że Tenenbaum był sowieckim generałem który miał być pierwowzorem postaci generała Golza w "Komu bije dzwon".Wynikałoby z tego że obie postacie się po prostu nałożyły i Świerczewski stał stał się Tenenbaumem. Jednak w tym przypadku pytanie jakie musimy sobie postawić brzmi czy Świerczewski był tak zasłużonym bojownikiem w wojnie hiszpańskiej, że Hemingway uznał go za niekwestionowanego bohatera ? Jest to wierutna bzdura. Świerczewski był pułkownikiem Razwiedupru i wykazał się wyjątkową biegłością w eliminowaniu trockistów i socjalistów nieprzychylnych Związkowi Sowieckiemu. Nie dowodził żadną jednostką, bowiem jego zadaniem było zwalczanie wrogów wewnętrznych.

Świerczewski podpadł jednak NKWD, komentując aresztowania członków KPP. W związku z tym już w kwietniu 38' został ściągnięty do Moskwy. Jego brat Maksymilian był już aresztowany. Jednak naszemu bohaterowi nic się nie stało ponieważ jego sukcesy w likwidacji wrogów, sprawiły że Jeżow skierował go na 1 rok do Zarządu Kadr LKO. I tyle.

Zatem czy Tenenbaum i Świerczewski to jedna i ta sama osoba, to sprawa do wyjaśnienia. Mit nazwiska, mit zasług w wojnie hiszpańskiej i mit bohaterskiej śmierci to są sprawy na odrębny temat. Ale zachęcam do dyskusji.

Informacje dotyczące prawdziwych funkcji Świerczewskiego zaczerpnąłem z książki 'Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937-39" P.P Wieczorkiewicz.

P.S

I jeszcze jedna ważna sprawa. Obrzezanie nie przesądza o przynależności do narodu żydowskiego. Najważniejszym czynnikiem jest posiadanie żydowskiej matki, ojciec nie koniecznie musi być Żydem.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obrzezanie nie przesądza o przynależności do narodu żydowskiego.

Może świadczyć o przynależności do wielu innych ludów, nie tylko Żydzi praktykowali i praktykują obrzezanie.

Najważniejszym czynnikiem jest posiadanie żydowskiej matki

Według żydowskiego prawa, to prawo w Polsce nie obowiązuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Może świadczyć o przynależności do wielu innych ludów, nie tylko Żydzi praktykowali i praktykują obrzezanie.

Według żydowskiego prawa, to prawo w Polsce nie obowiązuje.

Mówimy tu o rzekomym obrzezaniu Świerczewskiego, wobec czego nie dotyczy to innych narodów prócz żydowskiego.

Co do prawa żydowskiego czyli Halachy, to prawo to obowiązywało i obowiązuje w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mówimy tu o rzekomym obrzezaniu Świerczewskiego, wobec czego nie dotyczy to innych narodów prócz żydowskiego.

przesada Zacny Amonie , dotyczyło wielu ludów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie dotyczy to innych narodów prócz żydowskiego.

A niby czemu? Mógł być muzułmaninem i dzięki temu być obrzezany. ;)

to prawo to obowiązywało i obowiązuje w Polsce.

A w którym paragrafie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Capricornusie mówimy tu o prawie zwyczajowym. Zupełnie nie rozumiem rozciągania tematu na sprawy nic nie wnoszące do sprawy Świerczewskiego.

Kolega lancaster raczył nie zrozumieć mojego postu, dlatego tłumaczę; w.g aktu zgonu na który powołała się lucyna beata, Świerczewski był obrzezany. Wobec tego temat zawęża się tylko do Żydów, zważywszy też na inne okoliczności, poruszone wcześniej, które jakoby ten fakt potwierdzały.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornusie mówimy tu o prawie zwyczajowym. Zupełnie nie rozumiem rozciągania tematu na sprawy nic nie wnoszące do sprawy Świerczewskiego.

Kolega lancaster raczył nie zrozumieć mojego postu, dlatego tłumaczę; w.g aktu zgonu na który powołała się lucyna beata, Świerczewski był obrzezany. Wobec tego temat zawęża się tylko do Żydów, zważywszy też na inne okoliczności, poruszone wcześniej, które jakoby ten fakt potwierdzały.

Szanowny Amonie , zwrocilem jedynie uwagę ze inne ludy rowniez praktykowały ten zabieg , masz jednak racje ze mało prawdopodobnym było , znalezienie obrzezanego człowieka w RP AD 1945 niż osoby urodzonej w judaizmie lub obrzezanej z przyczyn medycznych .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Drogi kolego lancasterze, mam świadomość i pewną wiedzę w tym temacie, dlatego rozumiem Twoje stanowisko.Tym niemniej dziękuję za rzeczowość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornusie mówimy tu o prawie zwyczajowym.

Wiem, ze mówisz o prawie zwyczajowym, ale trudno prawo zwyczajowe mniejszości narodowej uznać za obowiązujące w państwie.

Świerczewski był obrzezany. Wobec tego temat zawęża się tylko do Żydów,

A wspomniani przeze mnie muzułmanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O Jakubie Szackim, miłośniku Micińskiego nikt nie wspomniał, takoż i o Julianie Klaczko.

Z innych:

Jakub Apenszlak, Szalom Asz, Józef Opatoszu, Apolinary Hartglas, Leopold Méyet, Arnold Szyfman, Feliks Perl, Wilhelm Feldman, Ostap Ortwin, Maurycy Gottlieb, Eugeniusz Zak, Roman Kramsztyk, Juliusz Kleiner, Leon Lichtenstein, Kazimierz Fajans...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eugeniusz Zak

Jego żydostwo nie jest pewne. Nie potwierdzone źródłowo. Nie każdy malarz z Europy Środkowej lub Wschodniej działający w międzywojniu w Paryżu był Źydem. Choć czasami się tak uogólnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rafadan   

Temat rzeka. Polecam artykuł w wikipedii, który podał wyżej Widiowy, ale w wersji angielskiej. Wiele ciekawych rzeczy można się z niego dowiedzieć.

Przed wojną znaczny odsetek palestry stanowili żydzi lub Polacy pochodzenia żydowskiego. Większość z nich została zamordowana w holocauście. Jeśli chodzi o wybitniejszych przedstawicieli, można wspomnieć o Rafale Lemkinie, twórcy pojęcia ludobójstwa. Był też prof. Emil Rapaport, był prof. Maurycy Allerhand i wielu innych.

Założyciel firmy Max Factor urodził się w Łodzi, jako Maksymilian Faktorowicz. Łodzianinem z urodzenia jest też Daniel Libeskind, światowej sławy architekt, projektant nowojorskiej Freedom Tower i budowanego w tej chwili w Warszawie wieżowca Złota 44.

Edytowane przez Rafadan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.