Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jaś Puchatek

Kawaleria LWP

Recommended Posts

W powszechnej świadomości utrwalił się pogląd, jakoby kres jazdy polskiej nastąpił we wrześniu 1939. Tymczasem niewielkie oddziały jazdy, istniały i we wracających z nieludzkiej ziemi wojskach Andersa, jak i w Karpackiej Brygadzie. O wiele większe sił kawalerii polskiej sformowano w ramach LWP. W sumie wystawiono 4 pułki ułanów. Zapraszam do dyskusji o ostatniej kawalerii w dziejach Polski. Mało się mówi o ułanach z lat 1944 – 1947. Tym bardziej warci są przypomnienia.

Edited by Jaś Puchatek

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Zapraszam do publikacji: Cezary Leżański, Zostały tylko ślady podków ..., KiW W-wa 1984.

Henryk Smaczny, Księga Kawalerii Polskiej, PZ W-wa 1989.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Owszem krytykowali i krytykują - bo to stare wznowienie, bez uzupełnień, korekt, i znowelizowanych informacji z badań i kwerend. Zresztą sam Leżański się też na tej publikacji wzorował. Jednak w w/w publikacjach jest sporo informacji o jednostkach kawalerii LWP.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

A dziadkowi powiedzcie, że kłamał

Koni w wojsku nie ma już wcale

Szabli też ani ułanów

Tylko na każdym kroku kapraleee!

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

i tylko czasem ktoś zalawszy pałę

udowadnia, cztery nogi miał ułański koń

"Malowani"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do pozycji proponowanych przez Ciekawego dodałbym jeszcze dwie książki Cezarego Leżańskiego:

O kawalerii polskiej XX wieku;

Ostatnia szarża.

W zasadzie po kampanii wrześniowej trudno mówić jeszcze o polskiej kawalerii innej niż (L)WP. To co przyszło z Andersem do Palestyny, to zwyczajne drobinki taktyczne- bodaj dwa szwadrony w dyonach rozpoznawczych, na początku 1941 r. przemienione w zmotoryzowane. W dodatku nie brały one żadnego udziału w walkach. Podobnie wyglądała sprawa ze szwadronem konnym Pułku Ułanów Karpackich SBSK (właściwie to było jeszcze przed rozwinięciem z dyonu w pułk).

Ponadto były próby odtworzenie polskiej jazdy we Francji 1939-1940, niestety nic z tego nie wyszło (podziękowania należą się Sikorskiemu, a także Francuzom, którzy sami posiadając konnicę, nam jej wzbraniali). A przecież spokojnie dałoby się do maja sformować związek taktyczny we wzorcu francuskiej brygady kawalerii Lekkiej Dywizji Kawalerii.

W okupowanym kraju wszystkie partyzantki oczywiście korzystały z koni, ale wyłącznie z przeznaczeniem "starodragońskim".

Tak więc jedyną prawdziwą jazdą w II wojnie światowej była 1 Brygada Kawalerii (oczywiście, nie uwzględniając kampanii 1939 r.). Po wojnie przekształcona w dywizję kawalerii, istniała do roku 1947. Oprócz niej, w PRL pojawiły się także mniejsze jednostki konne. O tym napiszę jednak w piątek, gdy będę miał więcej czasu.

Pozdrawiam!

Edited by Gronostaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Historykach są dwa tematy o kawalerii LWP:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=68346

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=72806

Co do literatury polecam, wspomnienia ułana z 4 pułku, jedyne znane mi wspomnienia kawalerzysty LWP - ,,Pożegnanie z kawalerią'' Stanisław Radomyski http://www.gandalf.com.pl/b/pozegnanie-z-kawaleria/

Bardzo ciekawa lektura. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kawaleria na ziemiach polskich od 1944 r. to także sowieckie kawkory i ich działania, jak choćby szarża na przedmieściach Lidy.

O dwa pułki kawalerii proszono też sowietów w 1945 r. do rozprawienia się z oddziałami partyzantki antykomunistycznej.

Ostatni raz w II wojnie światowej polska jazda szarżowała pod Heckelbergiem w Niemczech 20 kwietnia 1945 r.

Właściwie powinno się mówić, że kawaleria polska istniała do roku 1948- specjalny szwadron prezydencki pełniący funkcje wartownicze w Warszawie.

WOP posiadał w Bieszczadach pododdziały konne do roku 1949, jako ostatnia formacja.

Sotnie konne były w UPA. Jedna z nich wykonała w 1948 r. ostatnią na terenie Polski szarżę- u podnóża Chryszczaty. Rok wcześniej szarżowali tam zresztą Polacy.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może tak w ramach obiecanej aktywności odświeżę temat pewną nieznaną przekazom pisemnym historyjką.

Dwa tygodnie temu przytoczył mi ją mianowicie nestor naszej historiografii wojskowej, prof. płk Tadeusz Rawski. Otóż w roku 1947 był on świadkiem pewnej odprawy w Sztabie Generalnym poświęconej kwestii sensowności dalszego utrzymywania kawalerii. Spora część uczestników dyskusji opowiadała się za pozostawieniem DK w spokoju, na co którychś z mniej sentymentalnych oficerów rzucił ciekawą ripostę:

Wiecie, manewrowość manewrowością, ale ile czasu trzeba, żeby wyszkolić tankistę jeździć czołgiem? Pół roku! Ułana musimy przygotowywać na porządnego sołdata przez dwa lata!.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.