Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Mebel

Nie uznanie rozbiorów Polski

Recommended Posts

Mebel   

Witam. Gdzieś usłyszałem, że po rozbiorach Polski, nie wszyscy uznali, że państwo polskie nie istnieje. Gdy był jakieś międzynarodowe konferencje, podobno dyplomata tatarski (?) zwykł mawiać: brakuje jeszcze dyplomaty polskiego. Czy może ktoś potwierdzić tę historię, ew. podać nazwisko tego dyplomaty tatarskiego? Czy jeszcze inne państwa nie uznawały rozbiorów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Z tego co pamiętam Turcja

Jeśli to nie legenda, to padało zdanie : "Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bronek   

Istotnie, rozbiorów nie uznawała Turcja, tak jak napisali przedmówcy. A co do Tatarów, to raczej wątpliwe, aby jakiś liczący się dostojnik wypowiadał się oficjalnie w ten sposób. Chanat krymski został zlikwidowany w 1783 roku, a wcześniej, w ostatnich latach niepodległości, chanowie starli się szukać oparcia w Rosji licząc na to, że ich państwo przetrwa dzięki uległości wobec Moskwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należy dodać, że bynajmniej Porta nie zrobiła tego z powodu darzenia nas jakimś szczególnym szacunkiem z racji pamięci o dzielnej postawie w siedemnastowiecznych wojnach (jak to się nad Wisłą pięknie podkolorowuje), ale jak zwykle, ze zwyczajnego politycznego oportunizmu. Imperium Osmańskie było już w tym czasie słabe, ostro i notorycznie konfliktowane ze zdecydowanie silniejszą Rosją, a od pewnego momentu wręcz samo zagrożone podobnym rozbiorem, co Rzeczpospolita. Gdyby nie wojna krymska, to tak by się zresztą pewnie stało.

W każdym razie dla Turcji całkowita likwidacja graniczącego z nią, dużego państwa chrześcijańskiego stanowiła od początku niebezpieczny precedens. Łudzono się też nad Bosforem co do zapału i możliwości Polaków do walki z caratem. Wojny wschodnia i ta z lat 1877-1878 wyraźnie pokazały jak bardzo mylne to były założenia. Liczyć na Polaków było niepodobna.

Chanat krymski został zlikwidowany w 1783 roku, a wcześniej, w ostatnich latach niepodległości, chanowie starli się szukać oparcia w Rosji licząc na to, że ich państwo przetrwa dzięki uległości wobec Moskwy.

Z tego co pamiętam, istniały jakoweś plany współdziałania Tatarów z naszymi Barzanami.

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.