Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Czym piszecie/robicie notatki?

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

"-Ma pan tu kawałek papieru? O, jest! -Wyrwał arkusz z czystego bloku leżącego na biurku ministra, chwycił jego pióro koloru świeżego mięsa i żwawo, choć byle jak, zaczął rysować splot sinusoid.

Abakumow wcale się nie przestraszył: tyle dziecinnej otwartości i bezpośredniości było w głosie i we wszystkich ruchach tego dziwnego inżyniera, że spokojnie zniósł ten napór i z ciekawością patrzył na Prianczikowa, wcale go nie słuchając.

-Trzeba panu wiedzieć, że na ludzki głos składa się kilka szeregów harmonicznych - mówił Prianczikow, zachłystując się prawie chęcią powiedzenia wszystkiego i to jak najprędzej. -Pomysł wokodera sprowadza się więc do sztucznej reprodukcji głosu ludzkiego... Co, u licha! Jak pan może pisać takim nędznym piórem?..." [w:] Sołżenicyn A., Krąg pierwszy, Poznań 2011, s. 97.

No więc czym, Szacowni forumowicze piszecie co dnia? Przywiązujecie wagę do ołówka, długopisu, cienkopisu, pióra kulkowego czy może wiecznego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Szybkie notatki wyłącznie ołówkiem (najlepiej Faber Castell 2B)! Pochylam pismo w lewą stronę, toteż pisząc tuszem czy atramentem, który wolno zastyga rozmazuję tekst i wygląda to nieciekawie. Długopisy służą mi tylko kiedy są nowe, dopóki się jeszcze nie "rozlewają", gdyż później mam ten sam problem... Na codzień więc Stabilo 0,4. Ale gdzieś tam głęboko tęsknię za ładnym pisadłem. I nawet mam śliczne metalowe pióro na naboje... w szufladzie biurka :(

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zazwyczaj piszę wszystko i wszędzie ołówkiem - zwykły HB, bez szału. Aczkolwiek nie powiem, że ostatnio rozmyślam nad jakiś porządnym "sprzętem", ale jakkolwiek nie znam się na ołówkach. Ktoś z drogich forumowiczów może doradzi gdzie i dobrze zakupić takowe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Osobiście do notatek wszelakich używam ołówków Staedtler Mars Lumograph, B. Wcześniej były to 1500'tki Hartmutha, 2B, acz z czasem ostałem się przy jakości Lumographa. Używam też pióra Pelikan M200.

Witam! Zazwyczaj piszę wszystko i wszędzie ołówkiem - zwykły HB, bez szału. Aczkolwiek nie powiem, że ostatnio rozmyślam nad jakiś porządnym "sprzętem", ale jakkolwiek nie znam się na ołówkach. Ktoś z drogich forumowiczów może doradzi gdzie i dobrze zakupić takowe?

Wpierw musimy pamiętać, iż każda firma tworzy swoją unikalną -tylko dla niej tworzoną skalę miękkości.

Tzn. ołówek o oznaczeniu HB firmy Faber Castell posiada odmienne właściwości kreślarskie/pisarskie jak o identycznym oznaczeniu; ołówek dajmy na to: Hardtmutha, model 1500, 1860; 1900, tzw. Toison d'Or posiada unikalną dla tej marki "swoją" miękkość.

A co do Faber Castell, istnieje linia przyborów piśmienniczych oznaczona jako Graf von, i tak ołówki Guilloche z tej serii, są sprzedawane [po 6 sztuk w opakowaniu, skala miękkości równa HB], za przystępną cenę 80 zł ;)

Swego czasu udało mi się sprowadzić za 40 zł, 1 ołówek Blackwing 602 Faber Castell, teraz jak widzę na ebayu, stoi jeden po 70zł... co za czasy.

Pozdr.

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj (np. w pracy) używam długopisu BICa - stara dobra jednorazówka w żółtej oprawce, mam sentyment z czasów studenckich. Jednakże jako że ostatnio często bywam w NAS w Edynburgu, a tam długopisów używać nie można (i słusznie!), w wyprawach badawczych towarzyszy mi pęk ołówków z IKEI ;) Pamiętam że pisałeś kiedyś Marcinie, że jakaś porządna firma je robi, więc chyba nie mam czego się wstydzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wczoraj zrobiłem notatki śrubokrętem na obudowie silnika. Po prostu musiałem gdzieś zanotować schemat połączeń a nie miałem ani nic do pisania ani notesu. Wydrapałem więc co trzeba i po kłopocie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dotarła do mnie wczoraj paczka z siedmioma ołówkami manufaktury Cumberland Pencil, model Derwent Graphic HB.

Cedrowe drzewo, znane z ołówków Staedtlera, czy Hardtmutha, ostrzy się i w tym przypadku rewelacyjnie.

penciltalk.org.derwent.graphic.2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Też piszę ołówkami. Coraz rzadziej długopisami (i jak się tak przyjrzeć temu rozwojowi czy regresowi, to pewnie za jakiś czas w ogóle nie będę pisał długopisami).

A kiedy mam coś wyjątkowego lub ważnego napisać - wykaligrafować - to piszę zawsze piórem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Moim odkryciem miesiąca jest cienkopis Faber-Castell Ecco 0.4. Jeżeli ktoś korzystał wcześniej ze sławetnego "pisaka" Stabilo point 88 fine 0.4 i ów przypadł mu do dłoni, to Ecco Castella się doń przyklei.

Jakość pisma jest rewelacyjna, precyzja w nanoszeniu tuszu również. Nic nie leje, ani się nie rozmazuje. Ciekaw jestem jednak wydajności tegoż jednorazowego piśmidła, bo cena 12 zł za sztukę jest troszkę wygórowana wg mojej oceny.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Wczoraj zrobiłem notatki śrubokrętem na obudowie silnika. Po prostu musiałem gdzieś zanotować schemat połączeń a nie miałem ani nic do pisania ani notesu. Wydrapałem więc co trzeba i po kłopocie.

Hehe;)

Ja kiedyś wyskrobałem schemat na kawałku chodnika z kostki brukowej, za pomocą zużytej świecy żarowej :) Rezultaty zadowalające.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To się nazywa "improwizacja" i jest cecha ludzi inteligentnych o elastycznym sposobie rozumowania. (Ołówkiem, czy długopisem każdy potrafi)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

W 1946 w Czechosłowacji rodzi się ikona ołówka mechanicznego Versatil 5201, znanego głównie w krajach Układu Warszawskiego jak i w samym ZSRR.

http://czech-art-supplies.com/image/cache/data/5201/5201kl-700x700.jpg

Kto by pomyślał że pierwszy patent ołówka mechanicznego dał już w 1822 roku Sampson Mordan? :)

Z kolei Amerykańska firma Eversharp pod przewodnictwem pioniera Charlesa Keerana, stworzyła na bazie pomysłu linii montażowej Forda T, wyśmienitą serię swoich ołówków z wymiennymi wkładami grafitu.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A obudowa takiego ołówka, po wykręceniu środka, służyła nam do plucia się plasteliną.

Ciekawe czy wynalazca mógł coś takiego podejrzewać?

Ale co do tematu, to w tym elemencie do przyciskania i wyjmowania/wkładania grafitu była temperówka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

U mnie z tym to zależy gdzie piszę... Generalnie długopisami maści wszelkiej, wyjątek robię przy czytaniu (swoich)książek, które zazwyczaj gęsto zamazuję tylko: ) ołówkiem-żeby nie było, ze nie szanuję. ;p Mam wyrobiony nawyk czytania z ołówkiem-marka obojętna, bo się nie znam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.