Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Wolf

Kiedy strony (Rzesza i Alianci)dowiedziały się o wybuchu Powstania?

Recommended Posts

Wolf   

Chciałbym poruszyć frapującą kwestię tego,kiedy dokładnie strony/decydenci dowiedziały się o wybuchu Powstania w Warszawie?

Pierwsze niemieckie spostrzeżenie tego faktu na szczeblu operacyjnym to zapis w dzienniku działań niemieckiej 9 armii z godziny 21: 30 1 sierpnia 1944.Informacja została przekazana przełożonym(początkowo -sztabowi Grupy Armii) acz jak wynika z dokumentów niemieckich w Kancelarii III Rzeszy jeszcze we wczesnych godzinach 2 sierpnia nie oceniono prawidłowo sytuacji w Warszawie .Nie udało się ustalić kto pierwszy w dniu 2 sierpnia poinformował Hitlera o Powstaniu rozpoczętym w Warszawie.W każdym razie Himmler który niedługo potem pojawił się u A.H musiał szalejącego wodza uspokajać-ktoś go już powiadomił.

W dniu 1 sierpnia łączność radiowa KG AK w Fabryce Kamlera nie działała. Meldunek radiowy do Londynu o rozpoczęciu walk udało się nadać dopiero 2 sierpnia po godzinie 10 rano. Rozszyfrowano go w Londynie o godzinie 16:50 i dopiero wtedy informację przekazano "wyżej". Tak więc rząd emigracyjny(a potem poinformowane za jego pośrednictwem władze UK a następnie USA)co najmniej do 2 sierpnia do 16:50 nie wiedział że od doby trwają już walki w Warszawie.Generał Sosnkowski -(NW) był wtedy w UK nieobecny i o wybuchu dowiedział się jeszcze pózniej.

Brytyjczycy wieczorem 2 sierpnia powiadomili radziecką misję wojskową w UK a stamtąd w nocy z 2/3 sierpnia informacja poprzez szczeble pośrednie trafiła na Kreml.Temat rozpoczętego w stolicy dnia 1 sierpnia PW poruszył Mikołajczyk w czasie swojego pierwszego spotkania ze Stalinem 3 VIII -"40 tysięcy naszych ludzi wzięło pod kontrolę najważniejsze punkty" i "Warszawa będzie wolna lada dzień" co Koba przyjął wtedy z niedowierzeniem.

Co wiecie w temacie?

Edited by Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byłoby by łatwiej gdyby kolega Wolf operował numerami telegramów i podawaniem źródeł swych informacji.

Kwestia zaczyna się wcześniej, chyba od problemów z telegramem nr 406 i dziwnymi poczynaniami ppłk. Utnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.