Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Bitwa pod Mokrą

Recommended Posts

Albinos   

Jeden z najciekawszych epizodów związanych z wrześniem 1939 roku a zarazem jedna z tych bitew, które można wspominać jako przykład wspaniałej postawy Polaków. Bitwa zaczęła się krótko po godzinie 8:00 1 września '39 niedaleko wsi Mokra. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza przez kilka godzin stawiała zacięty opór niemieckim 1 i 4 DPz a co najważniejsze zdołała się wycofać zadając przeciwnikowi ciężkie straty. Jakie są Wasze zdania na temat tejże bitwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Kiedyś oglądałem widowisko pana Wołoszańskiego . I jedno utkiwiło mi w pamięc - pancerny pociąg "Piłsudski" . Pamiętam również karabin przeciwpancerny .

Bitwa pod Mokrą miała bardzo ważny wpływ na dalsze losy Kampani Wrześniowej . Gdyby Polacy nie broniliby się przez ten dzień , Kolmny pancerne Wermahtu osiągnełyby Warszawę znacznie wcześniej . Zniszczenie 100 czołgów jest jakimś osiągnięciem ale należy pamiętać , że wiele czołgów zepsutych zostało naprawionych i napsuło nam wiele krwii .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
A nie przypadkiem "Śmiały"?

Przypadkiem tak, pociąg pancerny nr 53.

Widzę , że coś nie bardzo pasuje Wam ten temat. Żeby go choć troszkę rozruszać zadam Wam pytanie od którego można spokojnie zacząć omawianie owego tematu. W jaki sposób według Was wpłynęło na rozpoczęcie (czy też dojście, jak kto woli) tej bitwy, bardzo nieszczęśliwe dla nas ułożenie Armii "Łódź" i "Kraków" które właśnie na wysokości natarcia niemieckiego znajdowały się na czymś w rodzaju zawiasu, tzn. ledwo utrzymywały ze sobą kontakt.

Pamiętam również karabin przeciwpancerny .

Zapewne karabin ppanc. wz. 35 konstrukcji Józefa Maroszka. Jego historią jest przykładem braku odpowiedniej organizacji w naszym wojsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
W jaki sposób według Was wpłynęło na rozpoczęcie (czy też dojście, jak kto woli) tej bitwy, bardzo nieszczęśliwe dla nas ułożenie Armii "Łódź" i "Kraków" które właśnie na wysokości natarcia niemieckiego znajdowały się na czymś w rodzaju zawiasu, tzn. ledwo utrzymywały ze sobą kontakt.

To jest jedno z zagadnień, które przyznam szczerze od dawna nie daje mi spokoju:

NW miał w zamiarze stoczyć jedną (lub w zależności od sytuacji dwie) walne bitwy, gdzieś w obszarze Piotrków - Częstochowa (a może Radom - Kielce?) odwodowa Armią "Prusy", najsilniejszym naszym związkiem operacyjnym koncentrowanym na lewym brzegu Wisły. I tylko chyba tym można tłumaczyć rozlokowanie w luce między armiami "Karków" i "Łódź" tylko jednej, niespełna 17-tysięcznej 7DP (na "wabia"?), mającej za sąsiada z lewej strony Krakowską BK, a z prawej Wołyńską BK. Po tej dywizji, zmasakrowawszy ją przeszło 12 niemieckich dywizji (w tym i pancerne). I teraz: cały dowcip polegał na tym, że całkowite zmobilizowanie i skoncentrowanie wielkich jednostek Armii "Prusy" planowano na 14 dzień wojny...

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
I teraz: cały dowcip polegał na tym, że całkowite zmobilizowanie i skoncentrowanie wielkich jednostek Armii "Prusy" planowano na 14 dzień wojny...

Do tego dodaj sobie jeszcze fakt, że 10 Armia von Reichenaua miała atakować pomiędzy Wieluniem a Górami Tarnowskimi z punktem ciężkości właśnie na wysokości Częstochowy a dokładnie troszkę na północ od niej. Idealnie między "Wisłą" a "Łódź". Istna tragifarsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Wielkie Jednostki Armii "Prusy" były wprost zagonione (szczególnie DP) ciągłymi przemarszami, i zmianą rozkazów. Ciężko było się przemieszczać po centralnej Polsce drogami zawalonymi uchodźcami, i pod bombami Luftwaffe.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bejdak   
pancerny pociąg "Piłsudski" .

A nie przypadkiem "Śmiały"?

pzdr.

A oprócz "Śmiałego" jeszcze drugi mniejszy i mniej sławny pociąg "Piłsudczyk" bodajże nr.54, ale numeru nie jestem pewien.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
A oprócz "Śmiałego" jeszcze drugi mniejszy i mniej sławny pociąg "Piłsudczyk" bodajże nr.54, ale numeru nie jestem pewien.

Ten bardziej znany, który "przeciął" drogę niemieckiej kolumnie pancernej, i naniszczył sporo wozów bojowych npla, to był "Śmiały", pociąg pancerny nr 53. Ten mniej znany - "Piłsudczyk", miał nr 52.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jarkos   

Była to dla mnie naj porządniej przeprowadzona bitwa we wrześniu i niema co tu gadać a tak poza to może ktoś wie jaki był stan Niemieckiej 1 Dpanc po działaniach wojennych poza Mokrą dostali niezłe cięgi w Warszawie na woli podobno pancerniaki Adolfa smażyli się jak frytki :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Była to dla mnie naj porządniej przeprowadzona bitwa we wrześniu

A Bzura? Kock? Wypad nocny strzelców konnych na Kamieńsk (w ciągu 15 minut zniszczono 30 czołgów niemieckich)?

może ktoś wie jaki był stan Niemieckiej 1 Dpanc po działaniach wojennych poza Mokrą

Stan wyjściowy 4DPanc. (w/g etatu na 31.08.1939r.) wynosił 308 czołgów i 36 samochodów pancernych. Po walce z Wołyńską BK pod mokrą Niemcy stracili około 100 pojazdów (z tym, że słowo "stracili" nie odzwierciedla faktycznej ilości utraconych pojazdów - część uszkodzonych maszyn odremontowały specjalne ekipy tym się zajmujące. Poza tym w liczbie tej zawarte są maszyny zniszczone pod w/w Kamieńskiem). Później 4DPanc."załapała" się na bomby naszej BB. 1DPanc. walczyła z naszymi wojskami nad Bzurą. Warszawę atakowała 4DPanc.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tsolo   

Witam wszystkich

Mam prośbe . Jestem potomkiem pkł. Juliana Filipowicza. Ztego powodu chciał bym dowiedzieć sie wiencej o bitwie pod mokrą . Za karzde informacje z góry dziękuję .

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   
Jestem potomkiem pkł. Juliana Filipowicza.

Ooo - to szacunek (ciekawość: z której strony ? - pasjami uwielbiam takie historie :D ). O działaniach Wołyńskiej BK możesz poczytać w łatwo dostępnej publikacji Marcina Palucha "Działania Wołyńskiej BK w pierwszej fazie Kampanii Wrześniowej 1939 roku".

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domen   

Ciekawią mnie jakie straty poniosły obie strony w tej bitwie - szacunki są tutaj bardzo rozbieżne, niekiedy podawane straty są tak wysokie, że wydaje mi się że jak na bitwę tych rozmiarów są one bardzo przesadzone - a może po prostu czyjaś propaganda tak rozdmuchała wagę tej bitwy? Dlaczego wielkie liczby jakie się podaje są zawsze dziwnie okrągłe? - 100 zniszczonych czołgów, 500 zabitych Polaków, 800 zabitych Niemców? Ustalmy wreszcie chociaż przypuszczalnie najbardziej prawdopodobne straty niemieckie w tej bitwie. Być może wcale nie miała ona tak wielkich rozmiarów i znaczenia, jak to się dzisiaj mówi. Może była to jedynie niewielka potyczka? Trudno też przyznać rację twierdzeniu jakoby WBK powstrzymała całe 2 dywizje pancerne, podczas gdy były to jedynie pododdziały z 1. i część 4. pancernej.

Wyjśc należałoby od oficjalnych danych niemieckich, pochodzących w większości ze spisywanych na bieżąco dzienników bojowych poszczególnych dywizji:

Wg. nich w całej kampanii wrześniowej 4. i 1. dywizje pancerne poniosły straty:

4. Dywizja Pancerna do dnia 20 września - 316 zabitych, 78 zaginionych, 547 rannych

1. Dywizja Pancerna (cała kampania) - 252 zabitych, 19 zaginionych, 398 rannych

Natomiast straty w czołgach (wg. tych samych źródeł) które były zniszczone w takim stopniu, że nie dało się ich naprawić w warsztatach polowych, wyniosły:

4. Dywizja Pancerna w okresie 1 - 25 września: 46 PzKpfw I, 33 PzKpfw II, 6 PzKpfw IV (2 zniszczone na Ochocie, 4 na Woli) i 9 wozów dowodzenia KlPzBfWg SD Kfz 265 - razem daje to 94 czołgi w okresie 1 - 25 września

1. Dywizja Pancerna w całej kampanii - 25 PzI, 29 PzII, 11 PzIII, 16 PzIV i 4 PzBefWg - razem 85 czołgów w całej kampanii

Przy czym należy pamiętać że oprócz walk pod Mokrą taka 4. Dywizja Pancerna walczyła m.in. w bitwie nad Bzurą (gdzie m.in. prowadziła pancerne uderzenie pod Sochaczewem 14 września), pod Borową Górą i szturmowała Warszawę z marszu w dniu 8 września - wszystkie te 3 przykłady, były to bardzo ciężkie i krwawe walki.

Kolejna rewelacja:

Pułkownik Filipowicz (którego potomek tutaj zagościł), meldował o zniszczeniu pod Mokrą 20 niemieckich czołgów, a nie żadnych 100.

Juliusz Rómmel, dowódca Armii Łódź (który zapewne meldunek o bitwie otrzymał od Filipowicza) pisał we wspomnieniach o 30 do 40 rozbitych w tej bitwie czołgach wroga - czyli liczba zwiększyła się już 2-krotnie.

Kolejne pokolenia pisały o 50, 70, a w końcu 100 czołgach i drugiej setce innych pojazdów - tak meldunek zamienia się w plotkę, plotka w legendę, a legenda w narodową epopeję o straszliwych stratach i wspaniałej, zwycięskiej, wielkiej bitwie w której polski żołnierz wypełnił swój wrześniowy obowiązek w myśl hasła "Zwarci i zjednoczeni zwyciężymy".

W książce Andrzeja Wesołowskiego pt. "Działania XVI Korpusu Armijnego w dniach 1-3 września" autor podaje straty 35. pułku pancernego i 36 pułku pancernego (oba pułki z 4. DPanc) w Bitwie pod Mokrą, na 37 zabitych i 41 rannych - dane zaczerpnięte zapewne z wrześniowych raportów bojowych niemieckich pułków.

Natomiast straty w czołgach 35 ppanc w porannych atakach miały wynieść 14.

W pierwszym ataku o godzinie 8:00 Niemcy mieli stracić 4 "maszyny", według innych źródeł 10.

Artykuł na jednej z internetowych stron, podaje: "Trwająca ponad dziesięć godzin bitwa pod Mokrą przyniosła obu stronom wielkie straty. Niemcy stracili 76 czołgów oraz drugie tyle innych pojazdów. Liczbę zabitych i rannych szacuje się na około 1000 żołnierzy i oficerów" - pytam - jakim cudem mogli stracić 1000 zabitych i rannych, jeżeli obie dywizje pancerne utraciły w całej kampanii niewiele więcej niż 1500 zabitych, zaginionych i rannych (przynajmniej wg. wyżej przytoczonych przeze mnie danych niemieckich), a wcale nie walczyło pod Mokrą tak wiele oddziałów z 1. DPanc, a nawet nie wszystkie z 4. DPanc???

Niezależnie od tego jak wielkie były straty w czołgach - dużą część z nich udało się na pewno później wyremontować w warsztatach polowych - a więc ta część nie jest wliczona w powyższe zestawienie.

Niektóre źródła mówią o stratach polskich rzędu 500 zabitych, jeszcze inne, że: "Poległo lub zaginęło 5 oficerów i 216 ułanów. Ok. 270 ułanów i 22 oficerów odniosło rany. Stracono prawie 300 koni pociągowych i wierzchowych".

Na cmentarzu ofiar bitwy pod Mokrą, w Miedźnie pochowanych jest 62 poległych pod Mokrą żołnierzy Wołyńskiej BK - gdzie się podziała reszta? A może wcale jej nie było?

Jakie więc w ostatecznym rozrachunku mogły być straty obu stron w tej bitwie? Ile czołgów spośród "straconych" pod Mokrą udało się wyremontować w warsztatach polowych (czyli tak naprawdę już następnego dnia, czy też dwa dni po bitwie znowu skierowano je do walki...)? Czy kiedykolwiek wogóle będziemy w stanie ustalić w miarę dokładnie najbardziej prawdopodobne straty? Zapraszam do dyskusji i dzielenia się informacjami :lol: :!:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.