Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bavarsky

Admirał

Recommended Posts

bavarsky   

Widział ich Imperator Piotr Wielki, pogromca Szwedów pod Połtawą. Widział na pagórku w stolicy nad Newą, Petersburgu nieopodal Nikołajewskiej Akademii Sztabu Generalnego, gdzie ta czerwona hołota strzelać do oficerów-wykładowców rozpoczęła. Toż i dostrzegł chen parę kilometrów dalej, jak z Preobrażeńskiego pułku lejb-gwardyi, dezerterować na stronę bolszewii żołnierze zaczęli. Jego dzieci! On ich stworzył ! Najwspanialszy moskiewski regiment. Te grenadyery co w bermycach z pogardą dla śmierci nie jedną batalię zwyciężyły. W 1917 kim byli? Ciemność plugawa pod wodzą Lenina imperium upadłe zasłoniła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Smardz   

Nie wiem o co chodzi w wypowiedzi, ale film oglądałem;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

A bo widzisz, tu jest sedno problemu. Wizja scenarzysty rozmija się z wizją pseudo-literacką. Nie bacząc jednak na moje litery, przyznać musisz że film dobry.

Pozdrawiam

Marcin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Glasisch   

Tyle, że mija się z prawdą jeśli chodzi o batalie morskie ukazane w tym filmie. Tak, to nie mam zastrzeżeń.

Masz rację. Takiej bitwy na Bałtyku nie było, aby niszczyciel wciągnął - uwaga - samotnie idący krążownik wroga (te jednostki chodziły raczej w asyście torpedowców, czy niszczycieli, gdyż m.in. były ich przewodnikami). Tym niemniej, niszczyciel Sibirskij Striełok (Сибирский стрелок) to jak najbardziej autentyczna nazwa, a to, jaką makietę jego zrobili, to istny majstersztyk, a podsumowując, chciałbym stwierdzić, że może sama okoliczność zatopienia nm. krążownika (a były przynajmniej dwa, takie przypadki Roona i Friedricha Carla to jednak przedstawienie samej bitwy to również przykład bardzo wysokiego kunsztu, gdyż bardzo realistyczne. Poniżej nieco szczegółów dla zainteresowanych.

http://dhost.info/pancerniki/rajdy.htm

Sibirskij Striełok ("Сибирский стрелок") - jeden z czterech kontrtorpedowców typu Ochotnik, do służby w Flocie Bałtyckiej wszedł w 1906 roku. Dość aktywnie uczestniczył w operacjach stawiania min oraz patrolach na Morzu Bałtyckim. Przeklasyfikowany po wojnie na okręt testowy, następnie otrzymał nazwę Konstruktor ("Конструктор"), uzbrojony ponownie w 1939 roku, służył na jeziorze Ładoga, gdzie wziął udział w Wojnie Zimowej i II wśnianej. W 1941 roku zatopiony przez fińskie lotnictwo, podniesiony z dna i wyremontowany w 1943 roku. Po wojnie powrócił do roli okrętu testowego, złomowany w 1957 roku.

Wyporność: 750 t

Długość: 75,23 m

Prędkość: 25,5 w.

Uzbrojenie: 2 x 102 mm, 2 x 47 mm, 3 w.t. x 457 mm, 24 miny,

Pozostałe okręty tego typu:

Generał Kondratenko ("Генерал Кондратенко") - złomowany w 1924,

Ochotnik ("Охотник", 1906) - zatopiony przez minę w 1917,

Pogranicznik ("Пограничник") - złomowany w 1924

Trochę fotek oryginałów:

http://www.navsource.narod.ru/photos/03/208/index.html

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?p=387662

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.