Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Rozpoznajemy mundury

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio byłem na bitwie o Zamek Ogrodzieniecki. Nie jestem znawcą umundurowania dlatego prosiłbym Was o pomoc przy rozpoznaniu na zdjęciach armii, a także rodzaju wojsk (np. grenadierzy) i jeśli możliwe podanie orientacyjnie okresu.

Zdjęcie 1

DSCF8381.JPG

Zdjęcie 2

DSCF8438.JPG

Zdjęcie 3

DSCF8446.JPG

Zdjęcie 4

DSCF8532.JPG

Zdjęcie 5

DSCF8494.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Trochę tu pomieszania z poplątaniem.

Ad 1. Grenadierzy austriaccy, okres wojny siedmioletniej.

Ad 2. Pruscy muszkieterzy, IR 32, okres wojny siedmioletniej, uzbrojeni zdaje się w ANIX :thumbup: albo klony tej broni.

Ad 3. Artylerzysta polski z okresu XW.

Ad 4. Austriacki jeager okres napoleoński.

Ad 5 Przypominają 7 pułk piechoty XW, trzech panów z lewej z pomponami fizylierskimi, ten z prawej z kitą woltyżerską. Nie podoba mi się tylko ta romboidalna blacha naczelna z siódemą, ale być może w jakimś okresie tak się noszono.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki harry : )

Rozumiem, że Ci Panowie to artylerzyści austriaccy?

DSCF8408.JPG

Tutaj jeszcze zdjęcia oddziału ze zdjęcia 5:

DSCF8402.JPG

DSCF8413.JPG

Jeden z nich ma czerwony mundur, dlaczego? : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Rozumiem, że Ci Panowie to artylerzyści austriaccy?

Pierwszy od prawej to austriacki oficer piechoty, następnych dwóch w brązowych kurtkach to artylerzyści.

Jeden z nich ma czerwony mundur, dlaczego? : )

Bo to angielski marine :)

W swoim czasie popełniłem artykuł KLIK o walce Brytyjczyków u ujścia Wisły i część chłopaków zabrała się za reko "czerwonych kurtek". Dodatkowo na środkowym zdjęciu widzę gościa w mundurze któregoś z francuskich pułków liniowych, tak jak pisałem wyżej - pomieszanie z poplątaniem.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Impreza była fajna, tacy laicy w tym aspekcie jak ja nic nie zauważyli. To chyba po raz pierwszy organizowane było na tym Zamku, za rok mam nadzieje, że będzie lepiej. Przekażę im sugestie ; )

Czyli ten w czerwonej "kurtce" to żołnierz Brytyjski?

A żołnierz pułku francuskiego to ten, z czerwonymi elementami na "kurtce"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

"Francuz", to na środkowym zdjęciu kolega stojący tyłem, w kapeluszu stosowanym. Pozostali to żołnierze chyba 12 PPXW, z białymi rabatami na kurtce. Ci z czerwonymi rabatami to żołnierze 7 PPXW, na głowie mają francuskie czaka zamiast rogatywek więc w umundurowaniu z okresu wojny w Hiszpanii. Kolega z czerwonymi szewronami na ramieniu (dwa znaki V) to starszy sierżant, na rogatywce ma kitę zielono żółtą, czyli woltyżer. Jak byś podesłał ( na maila lub tutaj) zdjęcie które wkleiłeś na Shoutboxie w większej rozdzielczości, to byłbym w stanie powiedzieć więcej. Ten w czerwonej kurtce to "Brytyjczyk".

Nie chcę marudzić, ale takie "imprezy" skutecznie zniechęciły mnie do zabawy w rekonstrukcje. Zbieranina bez ładu i składu, Prusacy, Austriacy, Brytyjczycy i Polacy z różnych epok walczący na zamku pod Częstochową, w tle budka z lodami, brakuje tu jeszcze dmuchanego Napoleona. Obawiam się, że sugestie wobec organizatora nic nie dadzą.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ad 2. Pruscy muszkieterzy, IR 32, okres wojny siedmioletniej, uzbrojeni zdaje się w ANIX :thumbup: albo klony tej broni.

Wojciechu, mam pytanie odnośnie owego regimentu. Otóż podałeś, iż chłopaki prezentują IR32 z okresu wojny siedmioletniej. Czy w czasie późniejszym owy pułk zmienił barwy noszonego munduru? Doszło do reformy munduru? Bowiem za lata 1806-1807 owy pruski regiment linowy na moje oko przypominał IR31 [Kropffa].

dscf0041p.jpg

zamku pod Częstochową

Jako lokalny patriota oficjalnie protestuję! :P Pod Częstochową to zamek Olsztyn się ostał. Zamek w Ogrodzieńcu [znajdujący się we wsi Podzamcze], najbliżej Zawiercia ma ;)

Pozdr.

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Czy w czasie późniejszym owy pułk zmienił barwy noszonego munduru? Doszło do reformy munduru? Bowiem za lata 1806-1807 owy pruski regiment linowy na moje oko przypominał IR31 [Kropffa].

Główne reformy mundurowe były dwie, a na początku XIX wieku, doszło do ujednolicenia schematu barw pułkowych (rabaty, guziki, pompony, kutasy przy tasakach). Regiment 32 w okresie wojny siedmioletniej nie posiadał w ogóle rabatów, a w roku 1806 miał żółte.

Do mundurów IR31(jak również do mojego 52) z roku 1806 na tych zdjęciach podobne są mundury 7 PPXW. I tak na ostatnim zdjęciu wklejonym przez Jarpena (pomijając cywili) od lewej stoją: woltyżer i fizylier tegoż pułku z okresu po 1808, potem Brytyjczyk, ale za cienki jestem żeby powiedzieć jaki to pułk, potem ponownie fizylier z 7, potem fizylier z 2 PP XW, potem żołnierz w mundurze francuskim z 1806/07 ( z jakimiś zarąbiście czystymi kamaszami - chyba dekownik), a najdalej na prawo woltyżer, prawdopodobnie z 2 PPXW.

Jako lokalny patriota oficjalnie protestuję! :P Pod Częstochową to zamek Olsztyn się ostał. Zamek w Ogrodzieńcu [znajdujący się we wsi Podzamcze], najbliżej Zawiercia ma.

Przepraszam Marcinie, nie było moim zamiarem obrażanie Twego Heimatu , dla faceta z Prus wszytko co ma dookoła skałki jest spod Częstochowy, ale faktycznie Ogrodzieniec jest ciut dalej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

W podzięce za wyjaśnienie, mundury pruskich baonów lekkiej piechoty 1806-1807.

dscf0043b.jpg

Przepraszam Marcinie, nie było moim zamiarem obrażanie Twego Heimatu , dla faceta z Prus wszytko co ma dookoła skałki jest spod Częstochowy, ale faktycznie Ogrodzieniec jest ciut dalej :)

Jako rodowity "medalikarz", w twoich Pruskich "landach" miałem niejedną komunikacyjną przygodę. Otóż, pani w pewnym Wrocławskim sklepie nie wiedziała co to zrywka... do tamtej pory sądziłem że istnieje podział na reklamówki i zrywki :)

Pozdr.

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Do tego z postu #8 jest w poście #9. O jakieś inne chodzi ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu pomieszania z poplątaniem.

Ad 1. Grenadierzy austriaccy, okres wojny siedmioletniej.

Ad 2. Pruscy muszkieterzy, IR 32, okres wojny siedmioletniej, uzbrojeni zdaje się w ANIX :thumbup: albo klony tej broni.

Ad 3. Artylerzysta polski z okresu XW.

Ad 4. Austriacki jeager okres napoleoński.

Ad 5 Przypominają 7 pułk piechoty XW, trzech panów z lewej z pomponami fizylierskimi, ten z prawej z kitą woltyżerską. Nie podoba mi się tylko ta romboidalna blacha naczelna z siódemą, ale być może w jakimś okresie tak się noszono.

Romboidalne z samą cyfrą nosili uczestnicy kampanii w Hiszpanii, odnotowywano przenoszenie takich wzorców potem w Księstwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Romboidalne z samą cyfrą nosili uczestnicy kampanii w Hiszpanii, odnotowywano przenoszenie takich wzorców potem w Księstwie.

Zgadza się, dlatego poprawiałem sam siebie pisząc "na głowie mają francuskie czaka zamiast rogatywek więc w umundurowaniu z okresu wojny w Hiszpanii" i w kolejnym wpisie "woltyżer i fizylier tegoż pułku z okresu po 1808".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.