Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Fingolfin

Jan Hus

Rekomendowane odpowiedzi

Czeski reformator religijny i bohater narodowy, twórca literackiego języka czeskiego. Walczył z obcymi wpływami, w tym germanizmami i latynizmami, w języku ojczystym. Dzięki niemu język czeski stał się w XV w. najlepiej rozwiniętym językiem słowiańskim, stanowiącym wzór dla innych, m.in. dla języka polskiego. Hus za jedyne źródło wiary uznawał Biblię, odrzucał papieską ekskomunikę i kapłańskie rozgrzeszenie po spowiedzi. Dbał o czeski interes narodowy, przyczynił się do wydania w 1409 przez króla Wacława Dekretu kutnohorskiego zapewniającego Czechom przewagę głosów na uczelni, dzięki czemu praski uniwersytet nabrał typowo czeskiego charakteru.

Moim zdaniem można uznać Husa za prekursora patriotyzmu, a może nawet nacjonalizmu, mimo że w dzisiejszym znaczeniu narodziły się one dopiero w XIX wieku, za Wiosny Ludów. Ale Husa można moim zdaniem uznać za "pierwszą jaskółkę" pod tym względem. Można powiedzieć, że wyprzedził swoją epokę. W czasach, gdy ludzie myśleli kategoriami warstw społecznych, szlachectwa, mieszczaństwa i chłopstwa niezależnie od pochodzenia etnicznego i języka ojczystego, Hus miał na to zupełnie inne, nowatorskie wówczas podejście. Oczyszczał język ojczysty z obcych wyrazów.

Co o nim sądzicie, jak go oceniacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czeski reformator religijny i bohater narodowy, twórca literackiego języka czeskiego. Walczył z obcymi wpływami, w tym germanizmami i latynizmami, w języku ojczystym. Dzięki niemu język czeski stał się w XV w. najlepiej rozwiniętym językiem słowiańskim, stanowiącym wzór dla innych, m.in. dla języka polskiego. Hus za jedyne źródło wiary uznawał Biblię, odrzucał papieską ekskomunikę i kapłańskie rozgrzeszenie po spowiedzi. Dbał o czeski interes narodowy, przyczynił się do wydania w 1409 przez króla Wacława Dekretu kutnohorskiego zapewniającego Czechom przewagę głosów na uczelni, dzięki czemu praski uniwersytet nabrał typowo czeskiego charakteru.

Moim zdaniem można uznać Husa za prekursora patriotyzmu, a może nawet nacjonalizmu, mimo że w dzisiejszym znaczeniu narodziły się one dopiero w XIX wieku, za Wiosny Ludów. Ale Husa można moim zdaniem uznać za "pierwszą jaskółkę" pod tym względem. Można powiedzieć, że wyprzedził swoją epokę. W czasach, gdy ludzie myśleli kategoriami warstw społecznych, szlachectwa, mieszczaństwa i chłopstwa niezależnie od pochodzenia etnicznego i języka ojczystego, Hus miał na to zupełnie inne, nowatorskie wówczas podejście. Oczyszczał język ojczysty z obcych wyrazów.

Co o nim sądzicie, jak go oceniacie?

Jana Husa , oceniam bardzo pozytywnie , choć patrze na te szlachetną i tragiczną postać , nie z perspektywy prekursora patriotyzmu czy bohatera narodowego Czechow , dla mnie jest on raczej wielkim reformatorem religijnym , który zapoczątkował proces oczyszczania wspólnoty chrześcijańskiej z brudu i obłudy papieskiego Rzymu , to dzieło Wielki Marcin Luter zakończył z częściowym sukcesem . Jan Hus stoi w tej samej lini wielkich reformatorów chrześcijaństwa , jak John Wycliffe , Jan Kalwin , Marcin Luter ,Ulrich Zwingli .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
który zapoczątkował proces oczyszczania wspólnoty chrześcijańskiej z brudu i obłudy papieskiego Rzymu

A ja myślałem, że to dzieło zapoczątkował John Wycliffe, z którego Hus obficie czerpał.

to dzieło Wielki Marcin Luter zakończył z częściowym sukcesem .

Nie wiem, czy można traktować Lutra jako prostego kontynuatora myśli Husa, bo Luter był m.in. popierał palenie czarownic i był zwolennikiem podporządkowania szkolnictwa państwu i związania władz kościelnych ze świeckimi. A czy Hus też popierał palenie czarownic i podporządkowanie szkolnictwa państwu? Bo nie znam jego poglądów na te tematy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że to dzieło zapoczątkował John Wycliffe, z którego Hus obficie czerpał.

Nie wiem, czy można traktować Lutra jako prostego kontynuatora myśli Husa, bo Luter był m.in. popierał palenie czarownic i był zwolennikiem podporządkowania szkolnictwa państwu i związania władz kościelnych ze świeckimi. A czy Hus też popierał palenie czarownic i podporządkowanie szkolnictwa państwu? Bo nie znam jego poglądów na te tematy.

Prostego Kontynuatora ??? Ja coś takiego napisałem ?

Rożnice miedzy obiema wielkimi postaciami są wyraźne , choć dążyli do tego samego celu .

Co do czarów , Cztery Artykuły Praskie - A szczególnie ten artykuł mówiący , o Karania za grzechy śmiertelne przez władzę świecką , wyrażał się dość jasno w kwestii czarów i uprawiania magii .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Ja przepraszam, że tak wprost ale Hus przede wszystkim jest dla mnie głupcem bo dał się spalić na soborze w Konstancji, jako profesor uniwersytetu Praskiego powinien mieć chyba trochę oleju w głowie i jako takie pojęcie o świecie, żeby wiedzieć co kościoł robił z niewygodnymi dla siebie ludzmi w tamtych czasach. Tak, wiem że posiadał list żelazny gwarantujący mu nietykalność - so what? Cóż teologicznie był typowym ortodoksem ( i to jest dosyć zabawne bo z angielskiego Orthodoxy to prawosławie, ale tak naprawdę reformacja to nie powiew nowości - pomijając rzecz jasna tłumaczenie ksiąg na języki narodowe - ale poowrót do tradycji jakies moralne odnowienie i tu rzeczywiście Hus wcale nie był ani pierwszy ani ostatni w tym nurcie - ruch z Cluny, Wycliff, Hus, Luter, Kalwin, Zwingli - teologicznie to wszystko sprowadza się do jednego) - konserwatystą, ja bym mu tego na plus nie zapisywał. Można powiedzieć, że to kk w owym czasie bronił zacofania, ale tak naprawdę w tej materii protestanci, a także ich poprzednicy - jak Hus wykazywali się jeszcze większym zacofaniem. To tak jak teraz w Hiszpanii rządzi Zapatero, a jego następcą na fotelu premiera będzie niejaki Rajoy który nomen omen też jest mocno socjalizująco (od socjalizmu nie socjalizowania się;))- populistyczny

Z resztą później Luter w rozmowie z papieskim wysłannikiem Johannem Eckiem stwierdził że Hus został niesłusznie spalony - światopoglądwo było im (Lutrowi i Husowi) dosyć blisko

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Odnośnie ortodoksji:

Kościół katolicki obrządku rzymskiego jest kościołem ortodoksyjnym (tak samo jak Kościół katolicki obrządku greckiego). Protestanci (z katolicyzmu), jak i odłamy prawosławne (z prawosławia) są ich odnóżami. Nazywa się ich różnorako: sektami, odłamami, reformowanymi, schizmami itp.

Kościół podzielił się na dwa Kościoły, które pierwotnie różniły się tylko językiem liturgicznym. Oczywiście dochodziły nowe elementy w ciągu wieków, które sprawiały, że te dwie religie jeszcze bardziej się od siebie oddalały, ale, moim zdaniem, punktem zwrotnym w zaprzepaszczeniu jakiejkolwiek reunifikacji ostatecznie był Sobór Trydencki.

Odnośnie Husa:

Z Husem było tak, że na początku jego zwolennicy odnosili ogromne sukcesy, nie tylko militarne. Tak sądzę, ale ze strachu przed nimi katolicy zmobilizowali swoje siły i wyprawili krucjatę na Husa (nie wiem czy oficjalnie i formalnie tak to się nazywało), która nie trwała wcale tak krótko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.