Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

"Bitwa Warszawska 1920" - film Jerzego Hoffmana

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam takie głupie pytanie do znawców epoki. Główna bohaterka "daje show" w stylu podobno podobnym do "tańca z gwiazdami", czy "jak oni śpiewają" (nie wiem, nie widziałem), w stroju mocno roznegliżowanym (wiem, widziałem zwiastun).

Mamy rok 1920, jeszcze blisko gorsetów, tudzież królowej Wiktorii i Warszawę - daleko od Paryża. "Chłopczyce" to dopiero za moment. A jeszcze w 1925 p. M. Sikorska, członkini Rady Katolickiego Związku Polek z siedzibą w Warszawie, będzie pisać protest do wójta Gdyni w sprawie zdrowia moralnego, zagrożonego bardzo i generalnie ohydy powszechnej na miejscowej plaży. A przecież nie o bikini chodziło. Zob. S. Kitowski, Gdyni. Miasto z morza i marzeń, Gdynia 1997, s. 57.

Czy związek oficera z osobą pląsającą publicznie półnago (w ówczesnym rozumieniu nagości, oczywiście) nie miałby wówczas pewnego posmaku skandalu, porównywalnego do związku z osobą nie ciężko prowadzącą się? Jak to jest przedstawione w filmie? I czy rzeczywiście tak wyglądały występy w porządnych lokalach rozrywkowych Warszawy Anno Domini 1920?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To zależy... Ordonka też tańczyła w kabaretach a skończyła na ślubnym kobiercu z hrabią.

Choć z drugiej strony:

"A co dotyczy twojej biednej siostry... Kariera szansonistki kabaretowej nie jest na pewno godna pozazdroszczenia. Ani kariera, ani opinia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zwiastun:

Jak na razie, poza wymieniona wyzej replika Ursusa, wiekszych niescislosci nie spostrzeglem.Olbrychski jakos malo przekonywujacy :(

Doktor habilitowany powinien wiedzieć, że nie ma słowa "przekonywujący", jest przekonujący i przekonywający. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Doktor habilitowany

Gwoli informacji - to rangi zależne od ilości postów.

To zależy... Ordonka też tańczyła w kabaretach a skończyła na ślubnym kobiercu z hrabią.

Ale małżeństwo Ordonki z Tyszkiewiczem, to już początek lat 30. Po drodze były szalone lata dwudzieste. I kojarzę Ordonkę raczej ze stylem mater dolorosa, niż nagim pępkiem i mini. Choć - z drugiej strony - jakieś jej zdjęcie w krótkich spodenkach chyba widziałem.

Oczywiście, i za Franciszka Józefa różnie ze strojami w lokalach bywało (vide kankan opisany przez Haszka, relacjonującego przygody Szwejka w Bruck an der Leitha, czy raczej Bruckneudorf/Királyhida) :). Ale jednak to nie były kandydatki na żony dla oficerów c.k. armii.

Nadal jakoś tak sobie sapiens, że strój naszej śpiewającej bohaterki, przyszłej żony dzielnego kawalerzysty, był raczej z XXI wieku, niż roku 1920, bliskiego zakłamanej wiktoriańskiej moralności. Kiedy to kobieta łatwo mogła stać się upadłą, ale mężczyzna, bywało, że sprawdzał się od czasu do czasu w domach publicznych. I wcale nie upadał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak wypadł np. Tuchaczewski? ciekawi mnie jak pokazano czerwonych dowódców - jako butnych, pewnych siebie dyletantów? Ten wątek chyba też nie jest zbyt rozbudowany (?)

Tuchaczewski pojawia się chyba tylko raz w końcowej scenie (dość zabawnej). Gdy zagłuszamy bolszewickie meldunki pyta co tam słychać. Gdy odpowiadają mu, że Polacy czytają Pismo Święte mówi sam do siebie coś w rodzaju: ot Jezuity! :) Może wersja telewizyjna będzie bardziej rozbudowana. W broszurce promującej film widziałem np. Pszoniaka i Zborowskiego w roli Weyganda i de Gauelle, natomiast na ekranie ich nie wyłapałem...

Edytowane przez montezuma1985

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja wybieram się dziś. Jednego czego jestem pewien i mogę się spodziewać to właśnie pompatyczności. To jest właśnie cała Polska i obraz idealnego kraju w którym pokazuje się jacy jesteśmy idealni, lecz nie pokazuje się drugiej strony medalu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu i chyba za nisko ustawiłem sobie poprzeczkę co do tego filmu. Było parę wątków które mi się podobały i nie przypadły do gustu.

Rekonstrukcja walki na wysokim poziomie, sceny utrzymane na bardzo dobrym poziomie. Najbardziej mnie urzekła rola Adama Ferency. To co ten aktor zagrał dla mnie piekna sprawa. Wieniawe oceniam pozytywnie, to samo dotyczy Piłsudzkiego.

Zgadzam się z poprzednikiem który pisał o wątku miłosnym i jego tandecie, Urbańska zgodnie z przewidywaniami czyli nic specjalnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Też byłem i nic specjalnego. Urbańska no to była największa porażka... Np. ta scena jak strzela z CKM.. no myślałem że padnę ze śmiechu. Gębę rozdziawiła, spowolnione tempo i wielka bohaterka..

Podobali mi się czerwoni dowódcy. Szkoda że tych scen było tak mało i czy te wypowiedzi nie były cytowane?

Zastanawia mnie też pewna scena jak Polski samolot leci i to byli Amerykanie. Następnie była rozmowa że jakaś ochotnicza dywizja USA czy jakoś tak wykryła armię czerwoną. Czy jest to zgodne z prawdą? Były takiej dywizje ochotnicze czy coś w tym stylu? Jeśli tak to czy Amerykanie by latali pod Polską szachownicą?

Wcześniej była wypowiedź że w filmie można zobaczyć "panc" Renault. Co to jest? bo google mi mało powiedziało.

Co z tym samochodem pancernym? Wz.29 to Polski pojazd i dlaczego był po stronie Radzieckiej?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy jest to zgodne z prawdą?

Nie wiem, jak to jest przedstawione na filmie, gdyż - jak na razie - miałem do czynienia jedynie ze zwiastunami i recenzjami, ale udział lotników amerykańskich w wojnie polsko-radzieckiej jest jak najbardziej zgodny z faktami.

Zob. np.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/7_Eskadra_My%C5%9Bliwska

http://www.wykop.pl/ramka/218928/amerykanscy-lotnicy-walczacy-o-wolna-polske-w-1920-roku/#

Wcześniej była wypowiedź że w filmie można zobaczyć "panc" Renault.

Chodzi chyba o czołgi Renault FT-17, których podobno niezłe makiety (?) biorą udział w filmie. Gdzieś spotkałem się z "marudzeniem" znawców, że zbyt wiele z nich uzbrojono na potrzeby filmu w działka Puteaux, gdy faktycznie dominowały czołgi w wersji z ciężkimi karabinami maszynowymi Hotchkissa.

Wz.29 to Polski pojazd i dlaczego był po stronie Radzieckiej?!

Już ów "zgrzyt sprzętowy" zauważyliśmy w tej dyskusji. ;)

A odpowiedź pewnie brzmi: a bo tak jakoś wyszło, że replika Ursusa była akurat pod ręką. ;) A, że kilka lat za wcześnie i nie po tej stronie? A "Komandosów z Navarony" ktoś widział, w którym to pięknym filmie hitlerowcy jadą kolumną T-34 rodem z Jugosłowiańskiej Armii Ludowej? Widział? No to proszę się nie czepiać. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Smardz   

Też byłem i nic specjalnego. Urbańska no to była największa porażka... Np. ta scena jak strzela z CKM.. no myślałem że padnę ze śmiechu. Gębę rozdziawiła, spowolnione tempo i wielka bohaterka..

post-6887-0-71400700-1318274714_thumb.jpg

Ochotnicza Legia Kobiet.

Na pierwszy rzut oka, to może wydawać sie niemozliwe, ale...

Zastanawia mnie też pewna scena jak Polski samolot leci i to byli Amerykanie. Następnie była rozmowa że jakaś ochotnicza dywizja USA czy jakoś tak wykryła armię czerwoną. Czy jest to zgodne z prawdą? Były takiej dywizje ochotnicze czy coś w tym stylu? Jeśli tak to czy Amerykanie by latali pod Polską szachownicą?

Eskadra im. Tadeusza Kościuszki.

Warte poczytania naprawde :)

Większość stanowili Amerykanie. Merian Caldwell Cooper, Cedric Fauntleroy...

Ten pierwszy wczoraj "był" na Onecie z jakiejś okazji. Romantyczna historia mówi, że w Polsce podobno spłacał dług honorowy - w rękach jego prapradziadka skonał ponoć Kazimierz Pułaski. Za głowę Meriana C. z Jacksonville z Florydy, Semion B. spod Rostowa ponoć wyznaczył nagrodę.

Edytowane przez Smardz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Smardz, ja wiem że nasze dzielnie kobiety walczyły i czasami mężniej niż chłopi ,ale mi chodzi tylko o tą sceną jak wielka Nataszka tłucze z CKM.. no trochę jest to denerwujące.

jeszcze mnie zastanawia pewna scena jak biegł Polski żołnierz z jakimś ciężkim karabinem, nie mam pojęcia jaki to jest, taką grubą lufą miał. No mniejsza z tym jaki to model ale czy możliwe było to aby żołnierz biegł z taką zabawką i jednocześnie strzelał?

Jeszcze zostały wyłapane jakieś błędy dotyczące uzbrojenia?

Edytowane przez ArekII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
biegł Polski żołnierz z jakimś ciężkim karabinem, nie mam pojęcia jaki to jest, taką grubą lufą miał.

Ciekawe. Może CI, CO JUŻ WIDZIELI dadzą znać co to było? Maschinengewehr 08/15? I w biegu? To musiał być kawał chłopa. ;) Prędzej Lewis, też miał "grubą lufę".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

nasze dzielnie kobiety walczyły i czasami mężniej niż chłopi

Jakiś przykład możesz podać? Kiedy to nasze dzielne kobiety walczyły MĘŻNIEJ niż chłopi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.