Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
vanbrovar

Stalinizm - wypaczenie czy kontynuacja

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie dni rozważałem nad rozwidleniem dróg ruchów socjalistycznych w XIX/XX wieku - chodzi oczywiście o dyktaturę proletariatu i przeciwną jej socjaldemokrację.

Dlaczego większy sukces odniosła ta pierwsza opcja?

Czemu w środowiskach lewackich panuje często (nie zawsze) sympatia do Rosji i radzieckich czasów?

Skąd powiedzenie "Za komuny było lepiej?'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Schizma światowego ruchu robotniczego była bardzo skomplikowana.

1.

Marksiści niektórzy rewidują teorie Marksa i Engelsa (rewizjonizm) i to jeszcze w XIX wieku.

2.

Teorie Lenina contra teorie Luksemburg (dwa obozy, pierwszy - państwo robotników, tu Lenin oraz bez państwa, społeczeństwo socjalistyczne - Luksemburg), czyli obóz niemiecki i rosyjski, polscy komuniści należeli do obozu niemieckiego w I wojnie światowej i w czasach międzywojennych.

3. Lenin contra Trocki contra Stalin (rozłam wśród komunistów ZSRR).

4. Inne rozłamy, najbardziej spektakularne to rozłam ZSRR-Jugosławia oraz ZSRR-Chiny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Rozłam ZSRR-Albania, potem Chiny- Albania, maoizm kontra hodżyzm

do tego polpotyzm jako odłam maoizmu, choć przez niektórych maoistów krytykowany za antywietnamski "rasizm"

do tego castryzm,titoizm,guevaryzm, część nurtów teologii wyzwolenia gł. nurt kolumbijsko-argentyński i tzw.europejski

bucharinizm oraz tzw. lewicowy komunizm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to dołóżmy jeszcze "hosziminizm" ;)

Dżizu, jak czytam, to załamać się idzie... Piękna (choć całkowicie utopijna) teoria komunizmu została wypaczona przez ludzi. I to nie ułomne społeczeństwa (bo ludzka natura ułomną jest), ale przez pojedynczych ludzi, żądne nie wiadomo czego jednostki. Każdy z wymienionych przywódców (Lenin, Stalin, Enver Hodża, Mao Tse-tung, Fidel Castro, itd.), jako rewolucjonista spisywał się wcale, wcale, jednak po dojściu do władzy tworzył ustrój na własną modłę, krzywdzący i niesprawiedliwy. I zauważcie, że schemat zawsze był ten sam. Najpierw walka w imię wolności i sprawiedliwości, czyli świetlane cele, a potem terror, prześladowania i zamordyzm. Tak było w Rosji, w Chinach, Albanii, na Kubie, w Wietnamie, itd. Wszędzie, może poza paroma wyjątkami, jak w Jugosławii (chociaż nie wiem, czy można Tito nazwać komunistą). Dziś, jako komunizm rozumiemy ustroje jakimi stały się pod przywództwem oderwanych od rzeczywistości lub nawiedzonych watażków, zapominając o założeniach teoretycznych, czyli jako o ustroju zbrodniczym. To kolejny dowód na utopijność komunizmu. "Folwark zwierzęcy" Orwell'a jest kwintesencją.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tito był komunistą, chyba, że uznajemy decyzję IV Międzynarodówki, która go potępiła i nazwała "rewizjonistą".

Tito, Luksemburg, Trocki byli komunistami, jak najbardziej, choć pewnie nie promoskiewskimi. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Socjalista Orwell krytykował stalinizm i tylko tyle. Jak widze mój przedmówca Vissegerd czytał prace Marksa,Engelsa, Róży Luxemburg, M.Reicha, L.Trockiego, J.Piatakowa,Bucharina by wypowiadać się na ten temat z taką pewnością.Trzeba odróżnić stalinizm i jego pochodne od prądów luxemburgistowskich czy trockistowskich. Tak naprawde komunizm to pojemne określenie np. wolnościowy komunizm czyli anarcho-komunizm,luksemburgizm,lewicowy komunizm mają tyle wspólnego ze stalinizmem ile demokratyczny socjalizm czy socjal-demokratyzm z tzw. realnym socjalizmem poststalinowskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie czytałem prac czołowych działaczy komunistycznych, ale trochę poczytałem na ich [ludzi] temat i doszedłem do takiego wniosku, że niestety większość wrzuca komunistów do jednego worka, począwszy od 1848, a to wcale taki jednorodny ruch nie był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Narya napisał:

niestety większość wrzuca komunistów do jednego worka

Żeby się tak dało. A potem worek do rzeki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To była taka metafora co do nie rozróżniania poszczególnych frakcji w łonie światowego ruchu komunistycznego. ;)

Poza tym idee komunistyczne w samych swoich założeniach są marzeniem dla ludzkości. :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Narya, w pełni się zgadzam dzisiejsze patrzenie na komunizm jest prostacko spłaszczone.Na przykładzie POUM w Hiszpanii ,zniszczonej przez aparat stalinowski widać że ruch komunistyczny był jedną z ofiar stalinizmu..

ps. Narya, co do uwagi o czytaniu klasyków to była to zamierzona ironia wobec Visegerda i jego uproszczonej wizji komunizmu. Nienawiść przesłania niektórym fakty

A przy okazji Narya polecam Archiwum Marksizmu , jest tam pare prac R.Luxemburg.Choć ostatnio prokuratura dobrała się do strony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A kwestia Gomułki w powojennej Polsce? Stał się ofiarą stalinizmu polskiego (stąd też był popularny w 1956), a przecież był członkiem polskiej partii komunistycznej w okresie Międzywojnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Marcin29 napisał:

Prostactwo i nienawiść przesłania niektórym fakty.

Jakie fakty masz na myśli ? Massengraby ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   
Narya napisał:

niestety większość wrzuca komunistów do jednego worka

Żeby się tak dało. A potem worek do rzeki.

Taką właśnie receptę realizował Adolf Hitler. Czy to ma być ten wzorzec do naśladowania, Tomaszu N?

A poza tym, ileż ten post wniósł do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak widze mój przedmówca Vissegerd czytał prace Marksa,Engelsa, Róży Luxemburg, M.Reicha, L.Trockiego, J.Piatakowa,Bucharina by wypowiadać się na ten temat z taką pewnością.Trzeba odróżnić stalinizm i jego pochodne od prądów luxemburgistowskich czy trockistowskich.

Chyba przeczytałeś w pośpiechu, to co napisałem ;)

Nie odnosiłem się do prac powyższych, tylko do teorii Marksa i Engelsa (czytało się kiedyś, a owszem, Trockiego też, tyle, że dawno, jeszcze na studiach; Róży dzieł nie, ale o niej samej tak; Jeszcze o Swierdłowie, Stalinie, Leninie, Bucharinie; Reicha i Piatakowa nie znam, przyznaję) i jej zderzeniu z rzeczywistością w takich państwach jak ZSRR, Kuba, Albania, Korea Płn., itd. Nie wnikałem absolutnie w szczegóły i niuanse. Chodziło mi jedynie o to, że teoria, która dawała ludziom nadzieję na lepsze życie bardzo często obracała się przeciwko nim samym za sprawstwem różnej maści przywódców, których przykłady podałem. Są to oczywiste fakty, więc dlaczegóż nie miałbym pisać o nich z pewnością? "Folwark zwierzęcy" właśnie to co napisałem świetnie obrazuje. Więc nie rozumiem, skąd ten sarkazm. Jest nie na miejscu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.