Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
gilbert

Batalion "Zośka" - biogramy

Recommended Posts

gilbert   

Temat ten poświęcony jest biogramom żołnierzy, którzy walczyli w Batalionie Zośka podczas Powstania Warszawskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Konrad Okolski ps. "Kuba" (ur. 11 maja 1923, zm. 11 sierpnia 1944 w Warszawie) – podharcmistrz, porucznik, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski.

Harcerz przedwojennej 80 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej (od czerwca 1943 drużynowy), członek Szarych Szeregów, uczestnik akcji bojowych Grup Szturmowych (między innymi akcji pod Arsenałem i Celestynowem).

W powstaniu warszawskim dowódca plutonu "Felek" kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". 11. dnia powstania warszawskiego prowadził swój pluton wycofujący się po zdobyciu budynku szkoły powszechnej przy ul. Spokojnej 13 w kierunku gmachu szkół powszechnych na rogu ul. Św. Kingi i ul. Okopowej 55a na Woli. Przy sprawdzaniu przejścia przez ulicę Kolską, na wysokości tzw. fabryki Cygana, otrzymał postrzał i zginął na miejscu. Miał 21 lat.

Odznaczony Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gilbert   

Jerzy Jagiełło ps. "Florian"(ur.21 maja 1923, zm. 14 sierpnia 1944 w Warszawie)-porucznik, harcmistrz, uczestnik powstania warszawskiego, zastępca dowódcy 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka.

Był synem porucznika Kazimierza Wita Jagiełły, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, więźnia obozu hitlerowskiego pod Łodzią i Janiny z Gogólskich. Dzieciństwo spędził z matką we Lwowie. Do Warszawy trafił po wybuchu II wojny światowej. We Włodawie był zastępowym w hufcu harcerskim. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, należał do PET-u. Uczestniczył w akcjach:

Akcja Sieczychy (d-ca grupy atakującej strażnicę z prawej strony)

akcja Wilanów (grupa "streifa")

akcja pod Tryńczą (d-ca akcji; wysadzenie mostu kolejowego na Wisłoku)

akcja na trasie Tłuszcz-Urle (obserwator)

Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy Andrzeja Romockiego 2. kompanii "Rudy" w batalionie "Zośka". Zginął 14 sierpnia w obronie Starego Miasta, w rejonie ul. Przebieg. Odznaczony Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Edited by gilbert

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.