Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lancaster

Wyznania mojżeszowego, narodowości polskiej i poddaństwa rosyjskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Dzis mija kolejna rocznica śmierci Barucha Szulmana ( 14 maja 1906 )- członka Organizacji Bojowej PPS - Bojownika o Wolna Polskę i lepszy byt Polskiej Klasy Pracującej . Dzialal w ramach tzn. "piątki żydowskiej OB " Zgina w czasie zamachu na Komisarza carskiej policji N. Konstantinowa. W niepodległej Polsce ( sanacyjnej i autokratycznej zdaniem niektórych ) odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Niepodległości z Mieczami .

"wyznania mojżeszowego, narodowości polskiej i poddaństwa rosyjskiego" Tak Baruch przedstawił się carskim śledczym , gdy został aresztowany w 1905 roku .

Jak wielu polskich żydów , aktywnych politycznie i społecznie , świadomie wybrało drogę polskości nawet o ile wiązała się z ruchem socjalistycznym , a nie poszło droga zdrajców i zaciekłych wrogów Państwa Polskiego i polskiej niepodległości jak Rosa Luksemburg , czy twórcy Польревком - Kon, Uszlicht , Zaks <_<

Polecam ciekawy artykuł

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=27&ved=0CEAQFjAGOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.rp.pl%2Fartykul%2F168796.html&rct=j&q=Baruch%20Szulman&ei=U2TOTdK6FYaYOsn-uPMM&usg=AFQjCNH7cqFwMVTJMwDzInSF2hsmE54gXw&sig2=9NI23k54uF6B24hToSxruw&cad=rja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Józef Mitzenmacher - trochę zapomniany bohater, dzięki któremu rozbito KPP sowieckimi rękami (ach ta ironia losu) i aresztowano prawie tysiąc działaczy czerwonych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Józef Mitzenmacher - trochę zapomniany bohater, dzięki któremu rozbito KPP sowieckimi rękami (ach ta ironia losu) i aresztowano prawie tysiąc działaczy czerwonych.

Bohater? Dziwnych masz idoli carantuhill, ale niech Ci będzie. Ale co ma wspólnego Mitzenmacher z Szulmanem, że wspominasz go w tym wątku, to ja już nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bohater?

No :)

Dziwnych masz idoli carantuhill, ale niech Ci będzie.

No niech mi będzie.

Ale co ma wspólnego Mitzenmacher z Szulmanem, że wspominasz go w tym wątku, to ja już nie wiem.

Wiele, pomijając narodowość i wyznanie, to również świadomie wybrało drogę polskości, co udowodnił samojeden rozbijając antypolską Komunistyczną Partię Polski i wysyłając najbardziej radykalnych komunistów na tamten świat. A że komuś to może się nie podobać, trudno ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bohater? Dziwnych masz idoli carantuhill, ale niech Ci będzie. Ale co ma wspólnego Mitzenmacher z Szulmanem, że wspominasz go w tym wątku, to ja już nie wiem.

Niestety , ale muszę się z Bronkiem zgodzić czytając biogram Józefa Mitzenmachera do roku 1933 , aż się niedobrze robi - był członkiem Czerwonej Milicji Robotniczej , Komunistycznej Partii Robotniczej Polski , Związku Komunistycznej Młodzieży Niemieckiej ,sekretarzem Komitetu Miejskiego KPRP w czasie bolszewickiej okupacji Mławy ,należał tez do KC Komunistycznego Związku Młodzieży Zachodniej Ukrainy i Komunistycznego Związku Młodzieży Zachodniej Białorusi , ect , etc ....

Fakt , ze odwalił później kawal dobrej roboty wsypując swoich komunistycznych towarzyszy i pisząc znakomita książkę o degeneracji komunistów polskich i ich służbie dla interesów Wrogiego Polsce Mocarstwa , nie świadczy o jego oddaniu Polsce czy służbie dla naszego Kraju , ot rozczarowany komuch został konfidentem i tyle .

Postać Barucha Szulmana jest zupełnie inna , to człowiek , który świadomie walczył o polska niepodległość , nawet o ile miał lewicowe przekonania , to jeden z wielu dziś zapomnianych bohaterów narodowych .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

[...]pomijając narodowość i wyznanie, to również świadomie wybrał drogę polskości, co udowodnił samojeden rozbijając antypolską Komunistyczną Partię Polski i wysyłając najbardziej radykalnych komunistów na tamten świat.

Czy czynna współpraca Mitzenmachera z hitlerowskim okupantem to również jest przejaw „świadomego wyboru drogi polskości”?

A tak w ogóle, to czemu nie założyłeś osobnego wątku na temat tej postaci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Józef Mitzenmacher - trochę zapomniany bohater, dzięki któremu rozbito KPP sowieckimi rękami (ach ta ironia losu) i aresztowano prawie tysiąc działaczy czerwonych.

Ładny mi bohater. Policyjny prowokator, który przyczynił się do rozbicia Komunistycznej Partii Polski, a przez to do wymordowania w ZSRR wielu wybitnych działaczy polskiego ruchu komunistycznego, w czasie okupacji agent gestapo. Nazwiska i wygląd zmieniał jak rękawiczki. Doprawdy "wybitnych" ma kolega carantuhill "bohaterów".

Tak się zastanawiam, czy kolejnym z grona "bohaterów" carantuhilla nie jest niejaki Janusz Waluś <_< .

Wiele, pomijając narodowość i wyznanie, to również świadomie wybrało drogę polskości, co udowodnił samojeden rozbijając antypolską Komunistyczną Partię Polski i wysyłając najbardziej radykalnych komunistów na tamten świat. A że komuś to może się nie podobać, trudno ;)

A np. Maria Koszutska też była "antypolska"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ładny mi bohater. Policyjny prowokator, który przyczynił się do rozbicia Komunistycznej Partii Polski, a przez to do wymordowania w ZSRR wielu wybitnych działaczy polskiego ruchu komunistycznego,

Fakt , Samuelu można mu to działanie na plus zapisać :rolleyes:

Ale jakby , nie patrzeć jego postać nie pasuje do tych Polaków , wyznania mojżeszowego , którzy wspierali sprawę narodowa nawet stojąc na gruncie socjalizmu .

ps

Twoja uwaga , o Panu Januszu Walusiu ( nasz rodak , który czarnego terrorystę i przywódce komunistów w RPA zlikwidował ) nosi cechy świadomego OT , Samuelu Moderatorze - noblesse oblige zatem zwalczaj OT ( jak Ci ranga nakazuje ) a nie buduj takowych .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety , ale muszę się z Bronkiem zgodzić czytając biogram Józefa Mitzenmachera do roku 1933 , aż się niedobrze robi - był członkiem Czerwonej Milicji Robotniczej , Komunistycznej Partii Robotniczej Polski , Związku Komunistycznej Młodzieży Niemieckiej ,sekretarzem Komitetu Miejskiego KPRP w czasie bolszewickiej okupacji Mławy ,należał tez do KC Komunistycznego Związku Młodzieży Zachodniej Ukrainy i Komunistycznego Związku Młodzieży Zachodniej Białorusi , ect , etc ....

Jako ten od sola scriptura :) powinieneś znać przypadek niejakiego syna marnotrawnego i innych nawróconych grzeszników :) A za jego zasługi jako agenta DEFy wiele zostało mu wybaczone.

Postać Barucha Szulmana jest zupełnie inna , to człowiek , który świadomie walczył o polska niepodległość , nawet o ile miał lewicowe przekonania , to jeden z wielu dziś zapomnianych bohaterów narodowych .

A skąd wiesz, że nie robił on tego dla idei? Wszak kasy nie potrzebował, bo ja i tak zgarnął z jakiegoś oddziału KPP.

Czy czynna współpraca Mitzenmachera z hitlerowskim okupantem to również jest przejaw „świadomego wyboru drogi polskości”?

W żadnym wypadku. Tyle, że o tym etapie z życia Mitzenmachera nie wiemy zbyt wiele, nie wiemy nawet jak dokładnie wyglądała jego współpraca. A argumentem, że to bohater, przynajmniej przedwojenny, mogą być słowa pełniącego obowiązki Polaka Bieruta:

Mamy w dziejach KPP wstrząsające swą istnie zbrodniczą i machiawelską perfidią przykłady prowokatorów, którzy na przestrzeni kilkunastu lat wyrządzali niepowetowane szkody ruchowi rewolucyjnemu. Ostatnio zdołaliśmy odkryć nowe wątki tych prowokacyjnych nici

Miód na me uszy :)

Och jeszcze Ty Samuelu;

Doprawdy "wybitnych" ma kolega carantuhill "bohaterów".

No wybitnych :) Niedawno odkryłem, że prapradziadek kumplował się z Sałapatkiem ps "Orzeł":)

Policyjny prowokator, który przyczynił się do rozbicia Komunistycznej Partii Polski, a przez to do wymordowania w ZSRR wielu wybitnych działaczy polskiego ruchu komunistycznego, w czasie okupacji agent gestapo

I niechybnie św Piotr policzy mu to w niebie, mam nadzieję, że jako zasługę.

A np. Maria Koszutska też była "antypolska"?

Bardzo przykro skończyła, ale cóż kto zadaje się z czerwonymi, jakby do jaskini lwa wchodził. A o jej roli podczas wojny z ZSRR świadczy jej udział w tworzeniu Rad Delegatów Robotniczych.

Edytowane przez carantuhill

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Szulmana: jest to postać niewątpliwie godna uczczenia i zapamiętania za swoją walkę na rzecz niepodległości Polski.

170px-Szulman.jpg

Wielka szkoda, że nie został upamiętniony. Dziś, kiedy niszczy się niemal wszystkie symbole lewicowej tradycji, trudno na to liczyć.

Warto też wspomnieć Adama Szynkmana. Początkowo związany z SDKPiL, potem należał do tak zwanych "piątek" organizacji żydowskiej OB PPS. Brał udział w wielu zamachach (m.in.: na podkomisarza Konstantinowa) w czasie rewolucji 1905 roku. Zmarł w 1912 roku, ciężko chory, w wieku 27 lat.

236px-Szynkman.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wielka szkoda, że nie został upamiętniony. Dziś, kiedy niszczy się niemal wszystkie symbole lewicowej tradycji, trudno na to liczyć.

W II RP - tej zlej , sanacyjnej i autorytarnej , został upamiętniony , odznaczony pośmiertnie ,jak już pisałem Krzyżnem Niepodległości z Mieczami , zaś dzisiaj nawet jego grób na cmentarzu żydowskim przy Okopowej w Warszawie , robi smutne wrażenie zdewastowany i oszpecony , może dlatego ze dla osób uznających się dziś za lewice , patriotyzm tej prawdziwej PPS-owskiej lewicy i jej polskość jest niewygodna , to ich obowiązkiem ( nie moim , zadeklarowanego narodowca ) jest przypominanie takich postaci jak Szulman ,Szynkman ,Urbach czy Sonia Mendelson , dbanie o pamiątki po nich i uczczenie ich pamięci , czy zadbanie o grób .

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/Grob_Barucha_Szulmana-Grave_of_Baruch_Szulman.JPG/800px-Grob_Barucha_Szulmana-Grave_of_Baruch_Szulman.JPG

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

zastanawiam się nad jednym - dlaczego raz agenci traktowani są bardzo dobrze, uznawani że to co robili było czymś świetnym Z drugiej strony inni agenci to największe szuje na ziemi. Traktujmy ludzi równo, a nie po uważaniu.

Poza tym o ile mnie pamięć nie myli to sam Piłsudski był w jakimś PPS-ie czy innej lewicowej organizacji, czy to sprawia, że mamy go traktować jak najgorzej? I czy fakt nadania odznaczenia Żydowi, o lewicowych przekonaniach jest tym listkiem figowym który ma sprawić, że nagle okres sanacji nabiera jasnych i pięknych barw?

I jedna uwaga - i pytanie - czy to, że ktoś ma inny pomysł na najlepszy ustroj dla danego kraju niż mój, mamy go traktować jak zdrajcę narodowego?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zastanawiam się nad jednym - dlaczego raz agenci traktowani są bardzo dobrze, uznawani że to co robili było czymś świetnym Z drugiej strony inni agenci to największe szuje na ziemi. Traktujmy ludzi równo, a nie po uważaniu.

Ja , w tym zagadnieniu reprezentuje , Mentalność Kalego , to znaczy :

Agent działający dla dobra mojego kraju - cacy i ok , należy mu się medal i buzia od ładnej dziewczyny .

Agent wrogiego pastwa , działający na szkodę mojej Ojczyzny , to sukinsyn - należny mu się czapa i całus od współosadzonego

Kolega nie widzi miedzy tymi dwoma żadnej różnicy , cóż szkoda .

Dodam jedna uwagę mającą niestety charakter OT , I ad Persona skierowana :

Samuelu , zamiast w przyszlosci bronic Zbirów i Zdrajców vide Krwawy Felix czy Rosa Luksemburg , zawsze możesz prawakom pokazać ze i lewica w historii naszego kraju miewała piękne karty jak np: Bohater tego tematu

Poza tym o ile mnie pamięć nie myli to sam Piłsudski był w jakimś PPS-ie czy innej lewicowej organizacji,

PPS-FR , wcześniej PPS-OB

I czy fakt nadania odznaczenia Żydowi, o lewicowych przekonaniach jest tym listkiem figowym który ma sprawić, że nagle okres sanacji nabiera jasnych i pięknych barw?

FSO , czytałaś wprowadzenie do tematu i cytowane w nim słowa Szulmana

wyznania-mojżeszowego-narodowości-polskiej-i-poddaństwa-rosyjskiego

Wiec był żydem , z malej litery pisujemy wyznanie , z dużej narodowość , no chyba ze uznajesz za obowiązujące normy z Ustaw Norymberskich .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

1. Jako ten od sola scriptura :) powinieneś znać przypadek niejakiego syna marnotrawnego i innych nawróconych grzeszników :) A za jego zasługi jako agenta DEFy wiele zostało mu wybaczone.

2. Józef Mitzenmacher - trochę zapomniany bohater, dzięki któremu rozbito KPP sowieckimi rękami.

Ad1. Mitzenmacher jako syn marnotrawny? Jak na nawróconego grzesznika trochę zbyt często zmieniał front i jakoś zawsze trzymał z tymi, co byli górą. Mnie się wydaje, że to był po prostu jego sposób na życie.

Ad2. I czy rzeczywiście Mitzenmacher rozbił KPP rękami Jeżowa? Represjonowanie polskich komunistów było częścią szeroko zakrojonej akcji wymierzonej przeciwko wszystkim Polakom w ZSRR (tzw. „operacja polska” NKWD w latach 30-tych). A więc to nie Mitzenmacher wykorzystał enkawudzistów, lecz enkawudziści jego. Zatem rzecz się miała nie tak, jak usiłuje to przedstawić carantuhill, lecz dokładnie na odwrót.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"W owym dniu pamiętnym każdym fibrem mego serca, każdym jego drżeniem byłem przy Legionach, przy Piłsudskim, przy Polsce. Miałem wtedy lat 40, niestety wtedy uważali 40-letnich za zbyt starych do służby wojskowej. Tej luki w życiu moim nic nie zapełnia. Byłem i jestem z Polską, z Ojczyzną, z ideą legionową i niepodległościową, ale nie ofiarowałem życia, nie byłem polskim żołnierzem na froncie. Wszystko: duszę, serce, rozum, uczucia, pracę, ale nie życie. W roku 1914 bankierzy, radni miejscy, ludzie żonaci 40-letni nie szli do wojska, nie rozumieli, że można i że się powinno, a dziś jakbym się wstydził tego, żem nie poszedł wtedy z legionem. Luka w historii mego życia..."*

Wiktor Chajes

Warto zajrzeć do:

"Księga pamiątkowa ku czci Żydów Bojowników sprawy polskiej. Żydowstwo polskie swym braciom, którzy walczyli o niepodległość i wolność kraju 1905-1918"**, Warszawa 1936

J.K. Urbach "Udział Żydów w walce o niepodległość Polski", Warszawa 1938

"Żydzi bojownicy o niepodległość Polski" red. N. Gettera, dr. J. Schalla, dr. Z. Schippera, Lwów 1939

W, Konic "Żydzi w Legionach Polskich", w: "Żydzi w Polsce Odrodzonej. Działalność społeczna, gospodarcza, oświatowa i kulturalna" red. I. Schipper, A. Tartakower, A. Hafftka, Warszawa 1932

T. Zubrzycki "Żydzi w szeregach polskich w latach 1914-1920"

Żydzi byli po Polakach drugą co do wielkości grupą w szeregach Legionów, spośród mniejszości narodowych zamieszkujących ziemie polskie. Spośród grup narodowościowych zaś, na drugim miejscu byli Węgrzy.

/E.L. Varga "Węgrzy w Legionach polskich w latach 1914-1918", J. Woyno "Węgrzy w Legionach Polskich", "Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej" 1986, nr 19/

Z ciekawostek, pośród legionistów pochodzenia żydowskiego odnajdziemy ojca, znanego pisarza Richarda Pipesa.

/R. Pipes "Żyłem. Wspomnienia niezależnego"/

* fragment z: W. Chajes "Semper Fidelis. Pamiętnik Polaka wyznania mojżeszowego z lat 1926-1939"

** - trzeba mieć jednak świadomość, że przy tworzeniu tej księgi nie weryfikowano pochodzenia, a jedynie posługiwano się brzmieniem nazwisk.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.