Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Rewolucja a wielcy myśliciele, znane postacie

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Czy znacie jakieś ciekawe myśli dotyczące rewolucji, słowa opisujące ten proces?

Na początek przytoczę taką oto ciekawą myśl: "Rewolucja francuska ma charakter szatański"- Józef de Maistre (1797 r.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

"Rewolucja pożera własne dzieci" - klasyka oraz:

"Niedługo i wy dacie głowy , to tylko kwestia czasu " mniej wiecej coś takiego rzekł Danton swym partyjnym kolegom przed ścięciem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Edmund Burke: "potworny olbrzym, który powstał z grobu zamordowanej monarchii, zmierzając bez względu na niebezpieczeństwa do celu, z pogardą reguł i zwyczajnych metod, wywracającego wszystkich po drodze, gdy oni dziwią się jeszcze, jakim sposobem w ogóle istnieje".

Bardzo ciekawa myśl, zwłaszcza jej końcowa część: "gdy oni dziwią się jeszcze, jakim sposobem w ogóle istnieje". Burke trafnie oddał siłę i fenomen rewolucji oraz niebezpieczeństwo z tym zjawiskiem związane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anhelli   

Dwa cytaty z Dantona (w dzień śmierci):

"Przeklęci głupcy, kiedy nas zobaczą, będą krzyczeć: <<Niech żyje republika!>> Za dwie godziny republika zostanie pozbawiona głowy!"

"Robespierre, próżno się ukrywasz! idziesz krok w krok za mną. Kiedy dotrzesz do tego miejsca, w którym ja się dziś znalazłem, moja dusza zawyje w grobie z radości!"

i mój ulubiony Saint-Just: "W każdej rewolucji potrzebny jest dyktator, który uratuje państwo siłą albo cenzorzy, którzy zrobią to cnotą"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Eldo   

No właśnie. Jaki waszym zdaniem był stosunek myślicieli politycznych do Rewolucji Francuskiej? Interesuje mnie szczególnie postawa E. Burke'a, Tocqueville'a i Hegla. Zapraszam do dyskusji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czeremis   

no kurcze..

taki ciekawy temat a stoi nie ruszony.

ja osobiście jestem po lekturze "Rozważań..." Burke'a i jestem zaszokowany trafnością jego wniosków odnosnie dalszego rozwoju sytuacji we Francji. chętnie dowiedziałbym sie czegoś więcej w tych klimatach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

no kurcze..

taki ciekawy temat a stoi nie ruszony.

ja osobiście jestem po lekturze "Rozważań..." Burke'a i jestem zaszokowany trafnością jego wniosków odnosnie dalszego rozwoju sytuacji we Francji. chętnie dowiedziałbym sie czegoś więcej w tych klimatach.

Zaciekawił mnie ten temat. Możesz podać jakiś przykład?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zapoznać się samemu z myślami i wnioskami Burke'a i zaprezentować swe przemyślenia?

Można by zacząć od preludium w postaci korespondencji z Ch-J-F. Depontem*, czy reakcją Burke'a na ton dyskusji w Old Jewry, gdzie prym wiódł R. Price (:"O miłości Ojczyzny"), jak i reakcji na późniejsze toasty w wznoszone w London Tavern i niesławny list gratulacyjny...

* - jeśli ktoś jest uważny to zauważy, że "Rozważania..." w swym tytule kończą się słowami: "... zawarte w liście, który miał zostać wysłany do pewnego gentlemana w Paryżu", tym dżentelmenem był właśnie Depont

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.