Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

lukass   
Był zaślepiony swoją własną wizją.

Wydaje mi się, że chciał wszystkich uszczęśliwić swoim światopoglądem i myśleniem

że są tacy, którzy rewolucje widzą inaczej bądź tacy, którzy jej nie chcą, uruchomił maszynę.

A czemu głowę stracił Danton ? Otóż sprzeciwił się ponownemu wprowadzeniu terroru, więc nasz sędzia postanowił się go pozbyć.

Robespierre po prostu wierzył w to co robił. Wierzył w siłę ideologii, a uznawał tylko jedną- wg niego jedyną słuszną. Uważał, że ta ideologia do czegoś doprowadzi.

Wiara, która przyczyniła się do morderstw, nie przeczę że ludzie za nim nie szli, jednak jego wiara w swoje uczynki doprowadziła do rozwoju "machiny strachu", swoim światopoglądem doprowadził nie tylko to śmierci innych ale również do swojej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Nieprzekupny prawnik , tęga głowa , czy wizjoner ? Może tyran ? Z pewnością w jakimś momencie zagubił się w spirali terroru która , w efekcie , sama go pochłonęła. Uwierzył w to że aby zbudować nowe społeczeństwo trzeba zniszczyć stare , oraz tych którzy myślą "po staremu" stąd terror na taką skalę . Można żałować że późniejsi rewolucjoniści nie wyciągnęli wniosków z działalności Robespierra . Lenin , też prawnik , poszedł w jego ślady , utopista i morderca. Czy właśnie dlatego jedyna ulica której patronem był Robespierre była w Leningradzie ? Historia kołem się toczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A spróbujmy go ocenić w innym świetle. Pytanie jest następujące: wielka indywidualność w dziejach ludzkości, czy postać jakich wiele?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
: wielka indywidualność w dziejach ludzkości, czy postać jakich wiele?

O postaciach "jakich wiele " ludzie nie dyskutują :wink: Stara prawda historyczna mówi że " rewolucja pożera swoje dzieci " i Robespierre jest tego przykładem . Do niego za czas jakiś dołączyli : Trocki , Bucharin , Kamieniew , Radek , Rykow , Tuchaczewski , Uricki........

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

Robespierre.jpg

Wybitny francuski polityk. Wybitny jakobiński polityk. Przez jednych nazywany krwawym dyktatorem, a przez innych wręcz mitologizowany, jako osoba, która przezwyciężyła najgorsze kryzysy rewolucji.

W Stanach Generalnych i Konstytuancie zawsze stał po lewej stronie sceny politycznej. Wybitny mówca nie zawsze był rozumiany.

Kres jego dyktatury, jest uważany za koniec rewolucji francuskiej.

Nie będę się bardziej rozpisywał na jego temat bo pewnie duża większość z nas mogła by pisać o nim książki.

Ale jestem ciekawy jak wy oceniacie tą barwną postać ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Postać rzekłbym "nierówna historycznie" ;-) na początku pełen ideaów prawnik który zdając sobie sprawe z losów najuboższych chciał poprostu coś zmienić w miare postepowaniu rewolucji i dokonywanych zmian coraz bardziej popada w obłed wszędzie widząc spiski.Nikomu nie ufał i wszedzie widział podstep (swoją drogą dosc podobnie zachowywał się "kobe" ;-).Gwoli ścisłoci to że zwalczał przeciwników politycznych to było w sumie dosc naturalne ale potem jak wiemy obrócił sie przewciw ludziom ze swojej opcji ktorzy mieli juz dosyc nieustającego terroru rewolucji i chcieli ja wygasić...moja skromna opinia zaczał dobrze skonczył żle ;-) bede miaŁ WIECEJ CZASU SKROBNE COS WIECEJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Maksymilian Robespierre to bardzo barwna i ciekawa postać. Bardzo zainteresowała mnie jego mentalność i poglądy.Jako studentka historii bardzo chciałabym napisać o nim swoją pracę licencjacką. Niestety brakuje mi pomysłów jak mógłby brzmieć jej tytuł. Przeczytałam już sporo literatury na ten temat i niestety mam mętlik w głowie. Może macie jakieś ciekawe pomysły? Z góry dziękuję:).

P.S. Nie chodzi mi oczywiście o to żebyście pomogli mi ją napisać. Po prostu poszukuje jakiejś inspiracji i mam nadzieję,że mi pomożecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Kiedy Saturn pożera swe dzieci. Czy Robespierre musiał trafić pod gilotynę"

"Robespierre - człowiek, który nie potrafił zatrzymać machiny, którą sam uruchomił"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Mnie fascynuje fakt, że młody Robespierre swego czasu czytał Ludwikowi XVI panegiryk na jego cześć.

Jak to człowiek się zmienia... .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciekawe propozycje:). Aczkolwiek to to chyba nie jest jeszcze to czym chciałabym się zająć. Chciałabym,żeby temat mojej pracy stanowił w pewnym sensie dla mnie jakieś wyzwanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"La vertu... czyli model nowego społeczeństwa w planach Robespierre'a"

Mnie najbardziej zdumiewa, że "Nieprzekupny" za młodu był członkiem komitetu optującego za zniesieniem kary śmierci... :o

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emigrant   

Robespierre - zgilotynowane ideały.

Praca musiałaby się skupić na różnicach między jego ideałami a rzeczywistością, jaką zafundował Francji i Francuzom. Czyli odwieczny dysonans między teorią a praktyką, tym razem w odniesieniu do Wielkiej Rewolucji.

Edytowane przez emigrant

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejny temat:). Mam pytanie,co myślicie o książce Jana Baszkiewicza pt. "Maksymilian Robespierre. Ciekawa jestem waszych opinii:).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszlo do glowy,ze moze film "Danton" by mogl byc jakas inspiracja.Wojciech Pszoniak swietnie zagral postac,ktora Cie interesuje.No i fizyczne podobienstwo obu panow tez jest warte uwagi.

http://www.imdb.com/title/tt0083789/

Film mozna zobaczyc na You Tube w 13-tu odcinkach.Tutaj pierwszy:

http://www.youtube.com/watch?v=b1Xlv2wBrb8

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Można żałować że późniejsi rewolucjoniści nie wyciągnęli wniosków z działalności Robespierra . Lenin , też prawnik , poszedł w jego ślady , utopista i morderca. Czy właśnie dlatego jedyna ulica której patronem był Robespierre była w Leningradzie ? Historia kołem się toczy.

Nie jedyna, podczas debaty o nadanie którejś z paryskich ulic jego imienia; zresztą wniosek wtedy przepadł; przypomniano że już miał swe miejsce:

"Elle a rappelé qu'après la guerre, la Ville de Paris avait attribué une place à Robespierre (du côté de la rue St Honoré) pour la débaptiser dès 1950".

Obecnie taka ulica chyba wciąż istnieje (?), przecinając się z rue Victor Hugo i Av. de la Republique.

Ulicą jego imienia można się przejść w Breście, przechodzi ona w ulicę imienia jednego z burmistrzów miasta w latach 1958-1959 - rue Auguste Kervern.

Dwie ciekawostki...

Gdyby nie stypendium kościelne nasz rewolucjonista nigdy nie zostałby adwokatem i całkiem prawdopodobne, że nie uzyskałby tak wysokiej pozycji w późniejszej rewolucji.

Gdy po koronacji w Reims Ludwik XVI wraz z małżonką odbywał ceremonialny wjazd do Paryża zawitał zgodnie z obyczajem na uniwersytet. Tam w gmachu kolegium Louis la Grand przemawiali dostojnicy uczelni.

Jedynym spośród studentów, który dostąpił zaszczytu wręczania okolicznościowych wierszy królewskiej parze był - nasz Maksymilian.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.