Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Polski rozszerzony też do najłatwiejszych nie należał.

A historia. Oba tematy były do ugryzienia, ale w arkuszu coś tej starożytności za wiele... Do jakich historyków się odwoływaliście pisząc pracę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

W udowadnianiu mojej teorii, iż reformy sejmu konwokacyjnego z 1764 roku są preludium do tych pózniejszych (wiem, oczywista oczywistość, ale nie miałem natchnienia, a wskazówki zegara bez zmiłowania parły na przód) powołałem się na Pawła Jasienice, zaś do ogólnej oceny reform skorzystałem z opinii Emanuela Rostworowskiego. Cytowałem też Jakuba Rousseau, ale to już nie historyk, ale opinie myślicieli epoki oświecenia na pewno będą mile widziane.

Edytowane przez Makazis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Brzmi wyczerpująco, a Jasienica to już chyba stały bywalec na maturze ;) Mimo wszystko trudno napisać przemyślane wypracowanie w tak krótkim czasie, przynajmniej ja mam z tym problemy. Wos idzie płynniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

Ano, żeby dobrze opracować temat potrzeba trochę więcej czasu, plus dochodzi stres i mało miejsca w brudnopisie ( zawsze zanim zacznę coś pisać lubię zrobić dokładny plan, co by się nie pogubić, na maturze niestety się torchę pogubiłem;p) Acz generalnie na tle innych matur z tego roku, arkusz nie był taki zły, szkoda, że w ogóle nie było średniowiecza ( za wyjątkiem tej monety)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moja praca to jeden wielki chaos, niby opierałam się na chronologii, ale do ideału daleko ;D Ciekawe na ile przyjazne będą w tym roku klucze to historii, polskiego i wosu... Ogólnie mam wrażenie, że w porównaniu z ubiegłorocznymi maturami, to nasze są trudniejsze, przynajmniej rozszerzenia.

A nawet zadanie z monetą nawiązywało do starożytności xD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

Nom, w odpowiedzi napisałem ( z racji oszczędności czasu) jedno słowo "cesarstwo" i pewnie stracę tam punkt,drugi stracę na tym pytaniu o powstania śląskie, bowiem napisałem "powstania na śląsku" a to chodziło o jedno konkretne, pewnie w niektórych odpowiedziach też są jakieś błędy, no i esej. Liczę, że pomimo tych cięć wystarczy.

Co do polskiego, rozszerzony dla mnie był miodny, temat z Mrożkiem bardzo mi się spodobał, a z racji, że rozszerzenie pisałem dla sportu nie miałem stresu i poszło dobrze (może się okazać, że lepiej niż historia, to będzie zaskoczenie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja za dużo myślałam nad zadaniem ze stylami, oczywiście źle obstawiłam, ale to bodajże 1 punkt. Zawsze miałam problemy z tego typu pytaniami.

A polski nie był dla mnie miodny, wręcz przeciwnie, zgorzkniałam nad tym Mrożkiem... niby jestem dobra z polskiego i tragedii nie będzie, ale liczyłam na coś lepszego. Z resztą, nigdy po napisaniu tematu z rozszerzenia nie potrafiłam ocenić, jak mi poszło. Klucz może być różny. Przynajmniej na ustnym pogadałam o powstaniu listopadowym i wpadła 20 xD

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jasienica jest świetny do polemiki, bo jego prace to publicystyka. Maksymalnie pozytywny dla Piastów i negatywny dla "nie-Polaków" ; ) Polemika z autorytetami robi dobre wrażenia na egzaminatorach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

witam

to mój pierwszy post na tym forum

nie wiem czy już gdzieś nie ma zapytania o to,ale nie mogłem poszukać:

jak Wam poszła historia rozszerzona w tym roku?

pozdrawiam:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
he-man   

A jeśli źle, to brać się za korepetycje. to się dotyczy również tych, którzy dopiero będą zdawać w przyszłym roku.

Zachęcam :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałam korepetycji, historia w szkole w wymiarze 2 h tygodniowo a udało mi się wyłuskać 70%... Więcej niż ci co mieli po 4 h czy chodzili na korki... Jak ktoś chce to wszystko jest możliwe:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

dokładnie samemu zrobi się najwięcej

według mnie korepetycje akurat z historii nie są aż tak ważne

ja również w wymiarze 2h tygodniowo i bez korepetycji zdobyłem 88%

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kubag   

Przed maturą nastawiałem się na o wiele więcej, bo i miałem ku temu podstawy, ale matura poszła mi fatalnie, jednak udało mi się zdobyć te 56% z rozszerzenia, co po napisaniu uważam za sukces, bo myślałem, że ledwo zdam :)

"Przygotowywałem się" tak jak osoby wyżej, "ucząc się" historii w wymiarze 2h. Dlaczego cudzysłów, bo zanim zacząłem cokolwiek ogarniać z historii musiałem nadrabiać matematykę i angielski, żeby w ogóle zdać. Kosztem tych przedmiotów nie przygotowałem się do matury z historii. Tym bardziej, byłem jedyną poważnie myślącą osobą o historii w roczniku i czułem się z tym jak jakaś persona non grata... aj... tłumaczenie się, to takie polskie :)

P.S. Tak czy siak wybieram się na historię na Uniwersytet w Białymstoku.

Pozdrawiam Kubag

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się napisać historię na 94% i wybieram się na historię na Uniwersytet Warszawski :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.