Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Samuel Łaszcz

Feliks Dzierżyński - czerwony kat?

Rekomendowane odpowiedzi

pan Witkowicz ...

uczy u mnie w szkole historii,

I napisał książkę "Wokół terroru białego i czerwonego"? Gratuluję nauczyciela.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

Jedno w drugim jak widać nie przeszkadza.

Nie każdy nauczyciel spędza wieczory na sprawdzaniu kartkówek, niektórym starcza sił na pracę badawczą i oby tak dalej ;]

Edytowane przez Makazis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedno w drugim jak widać nie przeszkadza.

A czy ja mówię, że przeszkadza? Jeszcze raz gratuluję nauczyciela, ta część wypowiedzi chyba umkła Twemu czujnemu oku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Makazis   

A czy ja mówię, że przeszkadza? Jeszcze raz gratuluję nauczyciela, ta część wypowiedzi chyba umkła Twemu czujnemu oku.

Racz wybaczyć, me czujne oko strudzone po całym dniu, pisania przemówienia na ustną maturę z polskiego :]

Co do gratulacji, to jest czego gratulować.

Nasz pan historyk to świetny znawca nie tylko XX wieku, prowadził nam serię znakomitych wykładów o wojnach Rzplitej w XVII wieku, i wojskowości tamtego okresu, ma też ciekawe znajomości, które uruchamia, zapraszając do szkoły interesujących gości, tak więc miło wspominam. Acz od kilku dni jestem już absolwentem tego zacnego liceum. ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakos nadal nie otrzymalem odpowiedzi na bardzo proste pytanie bezposrednio zwiazane z tematem.Dlaczego Feliks Edmundowicz ma byc zwolniony z odpowiedzialnosci za zbrodnie podleglych mu organizacji ?

Stad moje wczesniejsze zapytanie o Himmlera,bo jak sadze mamy tu ewidentny przyklad politycznej hipokryzji i pokretnie pojmowanej moralnosci.Dlaczego jedna zakale gatunku ludzkiego oceniamy zle,a inna pada niby ofiara "niesprawiedliwej oceny".

Sadze po prostu Samuelu,ze sobie ubrdales mlodzienczy wzorzec ideologiczny,bo to i Polak niby byl,bolszewik politycznie Ci odpowiadajacy,a na dodatek Sulima sie pieczetowal.Mam racje ? :rolleyes:

Gorzej tylko,ze przy okazji innym takiego potworka jako ofiare jakoby politycznych uprzedzen chcesz sprzedac,a to juz wstyd bo o historii mowa.

Jako,ze Samuel wczesniej napisal,ze sa osoby dla ktorych jest Dzierzynski bohaterem,ale nie uscislil dokladnie dla kogo, wiec nieco trudu sobie zadalem i zaczalem szukac kto takie dziwne wzorce moralne propaguje.Pomijajac wypowiedzi internetowe zakrawajace na demencje,ktore nawet trudno tu przytaczac,znalazlem jedna osobe naprawde powszechnie znana.Wielbicielem postaci i czlowiekiem kult Dzierzynskiego w praktyce uprawiajacym jest prezydent Lukaszenko.Pisze w praktyce bo nawet muzeum tego ostatniego osobiscie otwieral. :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Stad moje wczesniejsze zapytanie o Himmlera,bo jak sadze mamy tu ewidentny przyklad politycznej hipokryzji i pokretnie pojmowanej moralnosci.Dlaczego jedna zakale gatunku ludzkiego oceniamy zle,a inna pada niby ofiara "niesprawiedliwej oceny".

W rzeczywistości problem ten jest nieco bardziej złożony. Otóż 45-letnia propaganda PRL usiłowała utrwalalić w obywatelach wzorzec - matrycę: źli byli TYLKO faszyści, Hitler, SS, (ewntualnie UPA), którzy masowo mordowali Polaków. Tą "jasną" strona mocy byli oczywiście bajcy z RKKA, którzy bohatersko wyzwolili nasz kraj spod okupacji hitlerowskiej (gdzie zapomina się, że innej drogi spod Moskwy na Berlin nie było), dali nam wolność, sprawiedliwość, i w ogóle - rówqność społeczną :). Nie istnieli ŹLI liderzy komunistyczni (Lenin, Dzierżyński, Stalin). Kropka. Niestety - jak widzimy, ten sterotyp funkcjonuje do dziś. Dziś, po prawie 22 latach życia w demokratycznym i niepodległym państwie trzeba ciągle tłumaczyć młodzieży, kim byli, i czym zasłynęli Che Gevara, Castro, Bierut czy Jaruzelski. Ba - nawet w duchu tego "poprawnego" wychowania napisano art. 256kk, którego początek brzmi: Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa ... Faszystowski lub inny - rozumiecie ? Dlaczego ustawca tak bardzo bał się wstawienia przymiotnika "komunistyczny" ? My wiemy, że w domyśle chodzi o niego, jednak czy nie bardziej precyzyjnie było takie brzmienie:

art. 256

Kto publicznie propaguje faszystowski, komunistyczny, lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Feliks Edmundowicz ma byc zwolniony z odpowiedzialnosci za zbrodnie podleglych mu organizacji ?

A czy ja coś takiego napisałem? Chyba, że nie chodzi o mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

S. Łaszcz napisał:

A czy ja coś takiego napisałem?

No to Cię docisnęli do narożnika, nawet FSO z odsieczą nie spieszy, a nawet dywersję sieje (choć w innym temacie).

FSO napisał:

jaką wspólną cechę ma obca burżuazja, niemiecki wywiad i polski pan - w propagandzie jest to określenie pejoratywne, pełne nienawiści i wskazujące na powiązania z zagranicą.

Zatem autor tekstu zaczynającego się od tych słów "Że Lenin też budował stalinowskie łagry to jest kolejne burżuazyjne kłamstwo" zdaniem FSO używa języka nienawiści. Więc ja chyba tym bardziej jestem zwolniony od czytania dalej.

A tak co w sercu Waćpan czujesz do F. Edmundowicza??

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A tak co w sercu Waćpan czujesz do F. Edmundowicza??

Mam mieszane uczucia ;) .

Burżuazja jest nazwą grupy społecznej i jest (wg mnie) nazwa neutralna, choć zbyt często wykorzystywana w żargonie radykalnej lewicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co ma Himmler do Dzierżyńskiego?

Uważam, że Dzierżyński jest niesłuszne oskarżany. Mogę się jednak mylić. Na razie jest to tylko hipoteza, którą zamierzam potwierdzić lub obalić drogą dalszych studiów nad jego życiorysem.

Kierowali instytucjami, które przyczyniły się do śmierci milionów ludzi.

Obaj w pojedynczych przypadkach wykazywali odruchy ludzkie.

Tyle, że nikt nie pisze, że Himmler to był człowiek o dobrym sercu i starał się innym pomagać, a jego postać jest fałszywie postrzegana.

Skoro uważasz, że jest niesłusznie oskarżany, to objaśnij nam proszę jaką instytucją kierował, i czy stojąc na jej czele - nie powinien być odpowiedzialny za jej poczynania?

Czy nie jest odpowiedzialny za rozkazy które sam podpisywał?

To ja ze zdumieniem zapytam - za co on był w ogóle odpowiedzialny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
emigrant   

Czy nie jest odpowiedzialny za rozkazy które sam podpisywał?

To ja ze zdumieniem zapytam - za co on był w ogóle odpowiedzialny?

To za co powieszono Kaltenbeunnera, Keitla i innych. A Ribbentrop nie dość, że nikogo nie zabił, to jeszcze nawet żadnych takich rozkazów nie wydawał. A jednak zadyndał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

gdzieś przewinęło się zdanie, że Lenin budował stalinowskie łagry to wymysł burżuazji... bo to jest jej wymysł. Lenin, inaczej - za jego czasów mogły powstawać lagry leninowskie, Stalin wówczas był sekretarzem od kadr... Dokladniej te łagry mogli stawiać n.p. Dzierżyński czy Trocki i inny... ale nie Stalin. Z tego powodu jest ty wymysł burżuazji.

Ostatnia wypowiedź dotycząca panów Ribbentropa i sp. Norymberga była procesem pokazowym i tak należy ją traktować. Dokładniej pokazowym procesem politycznym - i żadnym innym. Wina wielu osób stojących po obu stronach stołu była niemalże taka sama. Tylko że jedni dostali wieniec laurowy a drudzy co najwyżej cierniowy i kijem po grzbiecie.

Male pytanie i niejakie zdziwienie - czy Dzierżyńskiego mamy oceniać jako człowieka czy faceta od spec służb, bo to będą w zasadzie dwie różne oceny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

FSO napisał:

Z tego powodu jest to wymysł burżuazji.

A to szok. Kolega też używa języka nienawiści !?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.