Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Bolesław Zapomniany

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Widzę , że toczy się ciekawa dyskusja więc i ja do niej dołącze :

W późnośredniowiecznej Kronice Wielkopolskiej widnieje cytat :

" Ten Mieszko zrodził z siostry cesarza Ottona dwóch synów , to jest Bolesława i Kazimierza (...) Bolesław zaś z powodu srogości i potworności występków , których się dopuszczał , źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską , nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski "

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
A co do możnych i kraju - dlaczego uważasz, że możni Rusi na wzór tych polskich nie zbuntowaliby się?

Żle mnie zrozumiałeś chodziło mi o to że państwo Miecława miało niewielki wpływ na to czy możni na Rusi zbuntowaliby się czy nie. Powiedziałbym nawet że pomoc Kazimierzowi zwiększa prawpodobieństwo buntu ponieważ na Rusi zostało mniej wojska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co do możnych i kraju - dlaczego uważasz, że możni Rusi na wzór tych polskich nie zbuntowaliby się?

Żle mnie zrozumiałeś chodziło mi o to że państwo Miecława miało niewielki wpływ na to czy możni na Rusi zbuntowaliby się czy nie. Powiedziałbym nawet że pomoc Kazimierzowi zwiększa prawpodobieństwo buntu ponieważ na Rusi zostało mniej wojska.

I właśnie tu mozemy sie mylić. Państwo Miecława jak i reszta ziem polskich sąsiadowało z państwem ruskim, miało z nim żywe kontakty, nawet język i wierzenia był prawie taki sam, tam także istaniało niezadowolenie z religii chrześcijanskiej i obcych wzorów - a taki bunt współziomków oraz jego powodzenie mogły stworzyć łańcuch przyczynowo-skutukowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
W późnośredniowiecznej Kronice Wielkopolskiej widnieje cytat :

O kronice wspominał już w pierwszym poście admin, ale cytatu nie przytoczył :D Cały problem polega na tym, że o Bolesławie wspomina tylko ta kronika...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Obawiam się że kolega całkowicie niezna realiów jakie wtedy panowały w Europie. Kontakty handlowe dotyczyły kupców, a nie ogółu społeczeństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Obawiam się że kolega całkowicie niezna realiów jakie wtedy panowały w Europie. Kontakty handlowe dotyczyły kupców, a nie ogółu społeczeństwa.

Nie mówię o kontaktach kupieckich, ale o ogólnej wspólnocie słowiańskiej i ogólnie. Punkty zapalne były zawsze, a przenieść bunt było łatwo, szczególnie, gdy państwa nie były jeszcze tak dobrze ukształtowane i tak różniące się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Przyjmuje się że Ruryk przybył do Rusi w 862 roku czyli 180 lat przed wydarzeniami o których mówimy twierdzenie więc że Ruś była słabo ukształtowanym państwem to jakieś nieporozumienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak przybył ale co się działo? Był już bunt smerdów, wiec nie było tak super stałem to państwo. Czy Polska po śmierci Krzywoustego byłą tak super zespolonym wewnętrznie państwem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Tak przybył ale co się działo? Był już bunt smerdów, wiec nie było tak super stałem to państwo.

Bunt, który został stłumiony, jeśli sądzić czy państwo jest stabilne czy nie to według tej logiki żadne średniowieczne państwo nie było stabilne.

Czy Polska po śmierci Krzywoustego byłą tak super zespolonym wewnętrznie państwem?

Po pierwsze co innego podział państwa przez władcę a co innego rozpad państwa w wyniku buntu, a po drugie nasze państwo zjednoczyło się, a zanim do tego zjednoczenia doszło podejmowano kilka nieudanych prób, jeśli mieszkańcy dążyli do zjednoczenia rozbitego państwa to należy przyznać że w Polsce silne były myśli zjednoczeniowe a nie podziałowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dorzucę swoje "trzy grosze"... Kto wspomina o Bolesławie Zapomnianym? "Kronika Wielkopolska" - nie liczę na wiarygodność tego dzieła, była tworzona na przełomie XIII i XIV wieku, poza tym wspominając o Zapomnianym, autor nie opiera się ani na Gallu ani na Kadłubku co jeszcze bardziej godzi w wiarygodność "Kroniki". Czy Bolesław Zapomniany istniał? Istniał Bezprym, który jest Bolesławem. Jak wiadomo Bezprym zginął w zamachu w 1032 r. Po nim władzę przejął Mieszko, później mamy bezkrólewie lub rządy Zapomnianego. Czy rządy? Jeśli tak to co z działaniami na rzecz stabilizacji kraju? Co z jakąś reakcją na utratę Śląska? Co w końcu ze stosunkami z Miecławem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ostatnio chyba zaczyna się uznawać za pewnik to, że Bolesław Zapomniany to postać historyczna, nawet w styczniowym Focusie jest on "oskarżany" o to, że był prowodyrem reakcji pogańskiej. Co do mojego zdanie to pewnie było już było to napisane ale jeżeli brać pod uwagę kolejność nadawania imion u Piastów to pierworodnym Mieszka powinien być właśnie Bolesław, a nie Kazimierz (ostatecznie jego pierworodny też miał na mię Bolesław, zaś syn Bolesława Szczodrego miał na imię Mieszko), ogólnie ciężka sprawa, ale ja uważam, że prawdopodobnym jest, że Bolesław to postać historyczna, tylko właśnie za swe niegodziwe czyny miał zostać wymazany z historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
że Bolesław to postać historyczna, tylko właśnie za swe niegodziwe czyny miał zostać wymazany z historii.

To co on musiał nawywijać ,że nawet o nim pisać nie chcą.Bolesław zabił biskupa,został obłożony anatemą,karał niewierne żony,ale o nim nikt nie milczy.

Może coś drgnęło w sprawie "Zapomnianego"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
To co on musiał nawywijać ,że nawet o nim pisać nie chcą.Bolesław zabił biskupa,został obłożony anatemą,karał niewierne żony,ale o nim nikt nie milczy.

Może coś drgnęło w sprawie "Zapomnianego"?

Ano chyba miało chodzić o to jego rzekome przewodnictwo w tzw. reakcji pogańskiej, a poza tym podobno okrutnik z niego był wielki (no cóż Piast jak się patrzy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ano chyba miało chodzić o to jego rzekome przewodnictwo w tzw. reakcji pogańskiej,

W tym wypadku wymazanie go ksiąg jest usprawiedliwione,ale brak w świeckich kronikach, jeśli takie były,trochę zastanawia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
ale brak w świeckich kronikach,

Ja tylko chciałbym Pancerny zauważyć, że wtedy nie ma czegoś takiego jak "świeckie" kroniki, ostatecznie wszystkie mają jakiś związek z Kościołem, a to były pisane w jakimś klasztorze, to znów pisał je jakiś biskup "emeryt", lub inny Gall Anonim :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.