Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tytus

O Powstaniu Warszawskim na wystawie "Die Polizei im NS-Staat"

Recommended Posts

Tytus   

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym podzielić się z czytelnikami informacją o polskim, a właściwie warszawskim akcencie na ciekawej z historycznego punktu widzenia wystawie "Ordnung und Vernichtung - Die Polizei im NS-Staat" w Deutches Historiches Museum Berlin ("Porządek i exterminacja - Policja w III Rzeszy").

Sama wystawa jest bardzo ciekawa (tłumaczy między innymi specyficzną militaryzację sił policyjnych w Niemczech już od czasów Republiki Weimarskiej, a potem całą reformę policji poprzez, między innymi, kadrową unifikację z SA/SS po dojściu Hitlera do władzy, reformę ministerstwa spraw wewnętrznych itd.).

Przechodząc powoli pomiędzy poszczególnymi ekspozycjami, pomyślałem przez moment o Powstaniu Warszawskim (część wojenna zaczyna się tu od stwierdzenia, że niemiecka policja uczestniczyła bezpośrednio w zaplanowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu eksterminacji Żydów w Europie). Jakie było moje zdziwienie gdy natrafiłem na "naszą" gablotkę oraz 3 precyzyjnie opisane zdjęcia z Powstania. W gablotce, wypożyczone z MPW, eksponaty, w tym Stahlhelm z biało-czerwoną opaską. Wystawiony jest także skórzany płaszcz gen SS Reinefartha i jego górska czapka wojskowa/Bergmuetze (nie wiedziałem, że taką nosił). Obok "rodzinne" zdjęcie Reinefartha z generałem Vormannem z 9. Armii.

Prawdziwa niespodzianka czekała jednak przy samym końcu wystawy. Obejrzeć można (na "słuchawce") niemiecki film dokumentalny z lat 60ych opisujący rajską emeryturę Reinefartha (opisanego wprost jako zbrodniarz wojenny z Warszawy) w roli burmistrza kurortu Sylt. Na filmie przedstawione jest pismo, w którym brytyjski major odmawia wydania Polsce generała "from security reasons".

Takie akcentowanie martyrologii Polaków jest w Niemczech bardzo rzadkie. Za to należy się DHM(B) uznanie.

http://www.dhm.de/ausstellungen/ordnung-und-vernichtung/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tytus   

Trochę "statyczna" ta wystawa, a czy była informacja o jakimś katalogu/sesji powystawowej?

Temat mnie ciekawi...

do nabycia na miejscu dość obszerny katalog/ksiażka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.